Az irritábilis bél szindróma legelső jelei: könnyű összekeverni más betegséggel
Az irritábilis bél szindróma egy kevésbé ismert, de nagyon gyakori betegség.
Mivel ötből egy felnőttet érint, az irritábilis bél szindróma egy rendkívül leggyakoribb betegségnek számít.
Ha valakit érint a betegség, több alternatíva van a probléma kezelésére, a hétköznapi gyakorlatoktól a tudományos terápiáig.
Az irritábilis bél szindróma tünetei
Hétköznapinak hitt tünetek is jelezhetik ennek a népbetegségnek a jelenlétét. Az ember gyakran figyelmen kívül hagyja teste jelzéseit, pedig fontos információkról árulkodhatnak, és irányt mutathatnak. Az irritábilis bél szindróma leggyakoribb tünetei a következők:
- hasi fájdalom,
- hasi görcs,
- hasmenés,
- székrekedés,
- puffadás,
- bélgázképződés,
- nyálkás széklet.
Tünetei más betegségekkel együtt is fennállhatnak, illetve másfajta betegségek előjelei is lehetnek. Így érdemes orvossal konzultálni a pontos diagnózis érdekében.
Az IBS okai
Kialakulásában nagy szerepet játszhat a magas stressz, pszichológiai tényezők, a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód. Pontos okait azonban a betegségnek még nem ismeri az orvostudomány.
Legnagyobb valószínűséggel a következők állnak a betegség kialakulása mögött:
- Bélizomgörcs. A bélfalat izomréteg borítja, és ezek az izmok keltenek olyan mozgást, amelyek segítenek a tápláléknak keresztülhaladni a bélrendszeren. Az IBS-ben szenvedőknél az izom-összehúzódások vagy túl erősek (amik hasmenéshez vezetnek), vagy túl gyengék (amik székrekedéshez, száraz széklethez vezetnek).
- Idegrendszeri probléma. A rosszul időzített idegi jelek az agyban és a belekben azt okozhatják, hogy a test túlságosan erőteljesen reagál az emésztéssel járó természetes bélmozgásokra, ezzel okozva a hasfájás, hasmenés, székrekedés tüneteit.
- Bélgyulladás.
- Fertőzés.
- Bélflóraváltozás.
Az IBS tüneteivel azért érdemes orvoshoz fordulni, mert korai stádiumban ugyanezek a tünetei más betegségeknek is, amelyek feltétlenül kezelendők, és korai gyógyítás elmaradása esetén súlyosabb szövődményekkel, következményekkel járhatnak.
Ilyenek a fertőzéses bélbetegségek, a gyulladásos bélbetegségek, illetve az olyan daganatos betegség, mint például a vastagbélrák. Minden szervi betegséget ki kell zárni. Emésztési, felszívódási zavarok, lisztérzékenység, laktózintolerancia, enzimhiányok is állhatnak a háttérben. Sok esetben tartós gyógyszerszedés, például antibiotikum miatt károsodott bélflóra idézi elő a panaszt.
Kockázati tényezői az életkor - ötven felett nagyobb eséllyel alakul ki -, a nem - nők esetében kétszer gyakoribb a betegség, mint férfiaknál -, illetve pszichológiai problémák és a genetika.
Mivel a pszichológiai tényezőkkel kimutattak összefüggéseket, megelőzésében fontos szerepe lehet a pszichoterápiának és a meditációnak is.
Az IBS kezelése
Az IBS kezelésére többféle módszer létezik. Enyhe tünetek esetében a leghasznosabb kezelési mód a stresszcsökkentés és a megfelelő diéta.
A diéta:
- IBS esetében a gluténmentes diéta nagymértékben képes csökkenteni a tüneteket.
- Rostban gazdag ételek.
- Szénsavas, koffeintartalmú italok, alkohol kerülése.
- Sok folyadék.
- Többször keveset enni.
Súlyosabb tünetek esetén mindenképpen lényeges orvost felkeresni, aki megállapítja a diagnózist. IBS esetén az orvosi kezelési eszközök lehetnek fájdalomcsillapítók, hashajtók, hasfogók, antidepresszánsok.
Alternatív kezelési módszerek is hatásosak lehetnek bizonyos esetekben, beszámolók szerint a hipnózis, az akupunktúra, a probiotikum, a borsmenta-kiegészítők bevitele vagy a mindfullness gyakorlása is beválhat egyeseknél.
9 jótékony mozgásforma, ami IBS-sel is ajánlott
Egyes mozgásformák bélbetegséggel is ajánlottak, mivel kímélően mozgatnak át, és segítik az emésztést.
Segítik az emésztőszervek működését: 9 jótékony mozgásforma, ami IBS-sel is ajánlott
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images.)