Lehet klíma mellett aludni, de nem mindegy, hogyan: szakértő beszélt a tökéletes hőfokról
Milyen hőmérsékletben érdemes aludni? A szervezetnek létfontosságú a minőségi alvás.
A túl kevés pihenés növeli a krónikus betegségekre való hajlandóságot és károsítja a pszichológiai és kognitív működést.
Érdemes mindent megtenni a megfelelő minőségű alvásért, a testhőmérséklet, és a környező hőszint is jelentősen befolyásolja az emberek pihenését.
A hőmérséklet hatása
Egy tanulmány 765 000 válaszadó adatai alapján megállapította, hogy a legtöbb ember rosszul alszik a forróbb nyári hónapokban, amikor nehezebb megfelelő hőmérsékletet fenntartani a szobákban.
Ha alvás közben a szoba hőmérséklete túl alacsony vagy túl magas, az az alvás minőségének romlásához vezethet. Egy 2012-es független tanulmány szerint a helyiség hőmérséklete az egyik legfontosabb tényező a jó alvás eléréséhez, melyhez rengetegen használnak légkondicionáló berendezést.
- A szakértők általában 18-19°C-os belső hőmérsékletet ajánlanak az optimális éjszakai alváshoz. Az élőlények rendelkeznek egy úgynevezett, nagyjából 24 órás cirkadián ritmussal, amely befolyásolja a viselkedési és a fiziológiai folyamatokat, így a hőháztartásunkat is - magyarázza Váradi György lakossági klímaszakértő, a Columbus Klíma Csoport vezetője.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A test hőmérséklete már az előtt csökkenni kezd, hogy ágyba bújnál, és folyamatosan hűl nagyjából hajnali öt óráig azáltal, hogy kitágulnak a felszíni ereink, és a testnek nagyobb a hőleadása is. Az alacsonyabb testhőmérséklet miatt válik érzékenyebbé a melegre, ezért van annyi álmatlan éjszakája nyáron az embereknek - magyarázza Váradi György.
A kutatás szerint a túlságosan hideg hőmérséklet erősebben befolyásolja az alvásminőséget, mint a meleg, ezért érdemes néhány szabályt betartani.
- A klíma hőmérsékletét legfeljebb 5-7 fokkal állítsd a kinti hőmérséklet alá.
- Használj időzítőt, a klíma „Sleep” funkcióját, programozd úgy, hogy ébredés előtt 20-22 fok körül legyen a hőmérséklet.
- Soha ne irányítsd a kifújt levegőt közvetlenül magadra.
- Tisztítsd, tisztíttasd gyakran a szűrőket, hogy véletlenül se kerüljön a levegőbe szennyeződés.
- Ébredés után figyeld meg, hogy kiszáradt-e a bőröd, vagy bedugult-e az orrod. Ha igen, akkor változtass a légbefúvás erősségén, és állítsd feljebb a hőmérsékletet.
Milyen pózban alszol? Mutatjuk, melyik hogyan hat a szervezetedre
Megmutatjuk az összes póz mellett és ellen szóló érveket, hogy kiválaszthasd a számodra legideálisabbat.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- férfi
- autoimmun betegség