Ennyiszer kellene körmöt vágni egy hónapban: baktériumtanya lesz belőle, ha nem figyelsz oda

A körömápolás nem csupán esztétikai kérdés – az egészséged szempontjából is kulcsfontosságú.

Hányszor kell körmöt vágni?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha körömápolásról van szó, az időzítés és a technika ugyanolyan fontos, mint az eszközök, amiket használsz. Bár sokan hajlamosak megfeledkezni róla, a körömvágás elhanyagolása komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában.

Ennyiszer kell körmöt vágni

A szakértők szerint az ideális az, ha hetente egyszer nekilátsz a körömvágásnak, azaz havi 3-4 alkalommal. Az emberi körmök átlagosan 2,5–4 millimétert nőnek havonta, ezért ha elhanyagolod őket, könnyen megtörténhet, hogy piszkot és baktériumokat gyűjtenek össze. Ez nemcsak esztétikai probléma: a szennyezett körmök fertőzések, gombás bőrbetegségek forrásai lehetnek, nem véletlen, hogy a körömrágás betegségeket is okozhat. A lábkörmöknél valamivel lassabb növekedéssel számolhatsz (2 milliméter havonta), de ezeket is rendszeresen igazítani kell, hogy elkerüld a fájdalmas benövést vagy gyulladást.

Hányszor kell körmöt vágni
Fotó: Jutta Klee / Getty Images Hungary

A körömvágás technikája szintén meghatározó. Mindig tiszta, fertőtlenített eszközöket használj  lehetőleg olyanokat, amelyeket kifejezetten erre a célra terveztek. A körömcsipesz és a manikűrolló a legelterjedtebb megoldások, de ügyelj rá, hogy ne legyenek tompák, mert ezek a körmök repedezését okozhatják. Ha precízebb formázásra vágysz, válassz manikűrollót: ez kevesebb traumát okoz a körömlemezen, mint a hagyományos csipesz.

A körmöt mindig a széleitől indulva vágd, majd haladj a középpont felé, hogy megelőzd a repedéseket. A végén finomítsd a formát egy üveg vagy papír körömreszelővel, amely kevésbé károsítja a köröm éleit, mint a fémreszelők.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezért fontos a rendszeresség

A köröm egészségének megőrzésében nemcsak a vágás, hanem az alapos vizsgálat is fontos szerepet játszik. Egyenetlen körömfelszín, színváltozások vagy rendellenes formák gyakran valamilyen egészségügyi probléma, például pajzsmirigybetegség, tüdő- vagy szívprobléma jelei lehetnek. Erről korábban írtunk.

Jó tudni, hogyha ollót vagy körömcsipeszt használsz, célszerű fürdés után nekilátni, mivel ilyenkor a köröm lágyabb és kevésbé hajlamos a törésre. Ha azonban reszelőt használsz, a köröm legyen száraz  a nedves köröm reszelése elhajlíthatja az éleket, és roncsolhatja a köröm szerkezetét.

Ennyiszer kellene fürdeni egy héten: a szakértők óva intenek a napi tusolástól

Tényleg szükséges naponta zuhanyozni, vagy csupán egy társadalmi szokásnak hódolunk? Szakértők óvnak minket a túlzott tisztálkodástól.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük