Agyhártyagyulladás tünete lehet ez a hétköznapi panasz - 5 jel, amikor nem elég az algopyrin

Számos jel utalhat arra, hogy nem szimpla fejfájással van dolgod.

Fejfájás kivizsgálása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fejfájás a leggyakoribb ok, ami miatt neurológushoz fordulnak az emberek, sokan ugyanakkor hajlamosak beletörődni a kínzó panaszba.

Dr. Simon Márta, a Neurológiai Központ neurológusa azonban azokat a jeleket vette számba, amelyek esetén nem szabad csupán a vény nélküli fájdalomcsillapítókra hagyatkozni.

Ilyenkor fordulj orvoshoz a fejfájással

Sokan nem tartják fontosnak, hogy fejfájásukkal orvoshoz forduljanak, mondván, szinte mindenkinek fáj néha a feje. A neurológus azonban arra figyelmeztet, hogy vannak esetek, amikor mindenképpen ajánlott felkeresni az orvost. 

GettyImages-1340061334
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Ha naponta több fájdalomcsillapító bevételére szorulunk

A krónikus vagy gyakori fejfájástól szenvedők gyakran esnek a fájdalomcsillapítók átmeneti enyhülést kínáló csapdájába, mely több szempontból is veszélyes lehet. A fájdalomcsillapítók gyakori szedése károsítja a gyomor- és bélnyálkahártyát, melynek súlyos következménye lehet gyomor- és nyombélfekély kialakulása. A fájdalomcsillapítók helytelen használata pedig önmagában is fenntarthatja a fejfájást, így nemcsak a tüneteket nem szünteti meg, de a diagnózist is nagymértékben megnehezíti.

Ha a fejfájás folyamatossá válik

Amennyiben a fejfájás szinte állandóan jelen van, mindenképpen fontos az orvos felkeresése, és még arra is felkészülhetünk, hogy nem csupán egyetlen szakorvosi vizsgálatra fog sor kerülni. Ez ugyanis egy olyan panasz, ami számtalan ok miatt kialakulhat, a tartósan rossz alvásminőségtől kezdve a szemészeti vagy idegrendszeri kórképeken át a pszichés problémákig. Ahhoz pedig, hogy a felmerülő diagnózis megerősíthető vagy kizárható lehessen, laborvizsgálatra és valamilyen képalkotó vizsgálatra is szükség lehet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha a rendszeres fejfájás jellege, intenzitása megváltozott

A változás mindig olyan tünet, amit figyelmeztetésként kell értékelni, bármilyen betegségről is van szó. A fejfájás esetében is így van, tehát orvoshoz kell fordulni, ha például súlyosbodik a fájdalom, ha máshol jelentkezik, mint korábban, ha más kísérőtünetekkel jár, vagy ha nem úgy reagál a korábban bevált gyógyszerekre, mint addig.

Ha a paracetamol-, ibuprophen-, szalicilátkészítmények hatástalanok

- Eleve tudni kell, hogy például migrén esetén a legtöbb vény nélküli gyógyszer nem hoz megfelelő hatást. Ezek kezelése és megelőzésének megoldása orvosi feladat - hangsúlyozza Simon doktornő. - A migrénes rohamok lehetnek enyhék, de akár a súlyos szintet is elérhetik, és éppen a súlyosság az, ami meghatározhatja, milyen gyógyszert lehetséges bevetni. Vannak azonban általános szabályok, amelyek minden migrénes rohamnál igazak. Minél hamarabb, megfelelő gyógyszermennyiséget a megfelelő formában kell alkalmazni, az orvos utasításainak megfelelően. Ugyanakkor tudni kell, hogy specifikus rohamgyógyszert havi tíz alkalomnál többször nem ajánlott bevenni, és szintén nem ajánlottak a kábító fájdalomcsillapítók sem.

A megelőző kezelés pedig akkor javasolt, ha havi 3-4 alkalomnál gyakoribb, vagy hosszan tartó fejfájások jelentkeznek. Ilyen esetben a betegnek folyamatosan kell szedni egy gyógyszert, azért, hogy ne alakuljon ki akár minden másnap a migrén.

GettyImages-2156388255
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

Ha aluszékonyság, nyakmerevség is társul a fájdalomhoz

Akár az agyhártyagyulladás tünete is lehet a hirtelen kezdődő, erős fejfájás és nyakmerevség, amellyel viszont haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Ez egy olyan jel, ami nem tűr késlekedést, és nem a neurológust kell keresni vele, hanem az ügyeletet.

Hogyan segíthet a neurológus?

- A fejfájás kezelésére ma már számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre. A gyógymódok típustól és egyéntől függőek lehetnek, így azok meghatározása minden esetben szakorvos feladata. Első körben kikérdezzük a pácienst, majd a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhatunk, ami lehet többek közt belgyógyászati, szemészeti, fogászati kontroll és képalkotó vizsgálat, például CT, MR, érvizsgálat is - ismerteti dr. Simon Márta, a Neurológiai Központ neurológusa.

- A pontos diagnózist a páciens maga is segítheti, ha fejfájásnaplót vezet, de legalábbis végiggondolja a legfontosabb kérdéseket. Milyen jellegű a fejfájás? Milyen gyakorisággal jelentkezik? A fej melyik részén érezhető? Mennyi ideig tart? Jár-e más tünettel is, mint hányinger, szédülés, fénytúlérzékenység? Milyen gyógymódokat próbált eddig a fájdalom csillapítására? A fejfájás hátterében álló okok alapos felderítése után kezdhetjük meg a fájdalom megszüntetését. Mindezen információk birtokában a megelőző terápiák sikere és sikertelensége alapján lehet összeállítani egy terápiás tervet, amihez a beteg aktív együttműködése is szükséges. A cél, hogy tartósan, a lehető legkevesebb mellékhatással fájdalommentes életmód alakuljon ki, ami komoly életminőségjavulást eredményezhet.

Ez a típusú migrén vezet stroke-hoz a leggyakrabban - Látás- és beszédzavarokkal jár

Az aurafejfájás gyakran kéz a kézben jár a migrénnel, és rendkívül ijesztő tüneteket produkál.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük