Új kutatás született a migrénről: a reggeli vagy esti tünetektől függhet a gyógymód

Tudományos felfedezés: az új vizsgálat eredményei segíthetik feltárni az okokat, és célzottabb gyógymódokat tesznek lehetővé.

GettyImages-1091885208
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Először figyelték meg a reggeli és esti migrénesek agyműködését különböző érzelmek feldolgozása közben. A Semmelweis Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a félelmet másképp dolgozza fel az agy az egyes migrénes csoportokban - tájékoztatta a Semmelweis Egyetem az MTI-t.

A betegség hátterének feltárása azért fontos, mert célzottabb gyógymódok alkalmazását teszi lehetővé, és segít meghatározni, mi okozza a rohamokat.

Új kutatás született a migrénről

A Semmelweis Egyetem kutatói új megközelítésben vizsgálták a lüktető, görcsös fejfájással járó kórkép kialakulását. A betegeket a roham indulása alapján csoportokba osztották - olvasható az egyetem szerdai közleményében.

A megkérdezettek harmada reggeli, 40 százaléka késő délutáni vagy esti rohamról számolt be, egyharmaduk pedig nem kötötte napszakhoz a migrén kezdetét. Ezután azt vizsgálták, hogy az egyes csoportok hogyan reagálnak különböző érzelmekre.

GettyImages-145074034
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary

„Korábbi vizsgálatainkból tudtuk, hogy a migrénesek másképp dolgozzák fel az érzelmeket, mint az egészséges emberek. Ezúttal az egyes migrénes alcsoportok közötti különbségekre voltunk kíváncsiak.” - idézi a közlemény Juhász Gabriellát, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézetének docensét. Ennek mérésére két vizsgálat keretében arcérzelemtesztet alkalmaztak; eltérő arckifejezéseket ábrázoló képeket mutattak a pácienseknek, miközben funkcionális mágneses rezonancia (fMRI) képeket készítettek a résztvevők agyműködéséről. 

Mindkét vizsgálat során a félelem váltott ki eltérő választ, azonban eltérő csoportokban. Az első vizsgálatnál az esti csoport mutatott fokozott agyi aktivitást a reggeli csoporthoz képest, míg a másodiknál a reggeli csoportnál jegyeztek fel megemelkedett agyi reakciót a vegyes csoporttal szemben.

A migrénnek sokféle (környezeti, biológiai, hormonális) oka lehet, melyek egy része a bioritmussal is összefügg. A reggeli rohamokért az alvás minősége és mennyisége, valamint az ébredés környékén felmerülő hormonális változások, az esti migrénért inkább külső tényezők lehetnek felelősek, mint például a munkahelyi stressz - írják.

A cikk az ajánló után folytatódik

 - Mivel ennyire heterogén a betegség, a páciensek csupán egy csoportja reagál a kezelésre. Ha sikerül feltárni, milyen okok állnak a háttérben, például, hogy a nap mely szakában, milyen biológiai folyamat okoz rohamot, azzal a célzott kezelést segítenénk - magyarázza Juhász Gabriella.

A szakember szerint a hatékony kezelés szempontjából az idő is fontos tényező. Aki időben felismeri a migrénre utaló jeleket, kivédheti vagy csökkentheti a roham erősségét. Már rendelkezésre állnak lassú felszívódású gyógyszerek, melyekkel a reggeli rohamok megelőzhetők, ám ezeket legkésőbb lefekvéskor be kell venni, és nem mindenki tudja beazonosítani, mikor indul a migrén.

A reggeli migrén esetében érdemes megvizsgálni, nem áll-e valamilyen alvási probléma a háttérben. A délutáni és esti migrénesek pedig a stressz csökkentésével vagy stresszkezelési technikák alkalmazásával léphetnek fel hatékonyan a betegség ellen - javasolja a szakértő.

A migrén világszinten a lakosság megközelítőleg 10 százalékát érinti. A károsodott egészségben leélt életévek tekintetében a második leggyakoribb betegség, a fiatal, produktív nők esetében pedig az első.

Gyötrő migrénes fejfájás ellen beválhatnak

A migrénes fejfájáson természetes gyógymódok is segíthetnek.

Gyötrő migrénes fejfájás ellen beválhatnak: 8 természetes hatóanyag, ami sokaknak segít a fájdalomcsillapításban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük