Nagy baj, ha hirtelen furcsa szag jelenik meg az orrban - Parkinson-kórt és epilepsziás rohamot is jelezhet

A szaglás megváltozása súlyos betegség tünete lehet.

Fantomszaglás mint tünet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Fantozmiának vagy fantomszaglásnak nevezik azt, amikor az ember olyan szagokat érez, amelyek valójában nincsenek jelen a környezetében. A szaglás látszólag indokolatlan megváltozása komoly betegségekről árulkodó tünet is lehet.

A szagok hallucinációja eltérő módon is megjelenhet: az érzékelt szag lehet kellemes vagy nagyon rossz is, érintheti mindkét orrlyukat, de csak az egyiket is, és az is lehet, hogy a furcsa szagérzet csak pillanatokig tűnik fel. Bár nem egy kimondottan látványos tünet, nagyon komolyan kell venni.

Parkinson-kór korai tünete lehet

Amennyiben a fantomszagokat állandóan és mindkét orrlyukban érzi valaki, nagyobb valószínűséggel előfordulhat, hogy a központi idegrendszer betegsége áll a háttérben, ilyen a Parkinson-kór is. A betegség többnyire az idősebb felnőtteket érintő neurodegeneratív állapot, mely egyelőre gyógyíthatatlan.

A Parkinson-kór esetén a szagérzékelés elveszítése is árulkodó tünet lehet egy, a Journal of Neurology című lapban megjelent tanulmány szerint. A betegségek körülbelül 90%-ában a kezdeti stádiumban valamilyen íz- és szagérzékenység megfigyelhető volt, valószínűleg az idegrendszeri változások miatt.

A betegség tünetei egyébként a motoros és nem motoros funkciókat egyaránt érinthetik, leggyakrabban a remegésről, a mozgás lassulásáról és az izmok merevségéről ismerik meg, pedig korai időszakban kommunikációs zavar, alvászavar, fáradtságérzet, szorongás, majd memóriazavarok is kísérhetik - ezért is fontos a minél korábbi diagnózis.

Epilepsziát is jelezhet

A rohamokkal járó epilepszia pontos oka nem ismert, viszont az orvosok ugyancsak neurológiai problémára vezetik vissza a betegséget, mégpedig az idegsejtek ingerületvezetésében bekövetkező zavarra. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A rángatózással járó görcsök mellett a betegség járhat a pulzus és a légzés változásával, verejtékezéssel, gyomor- és bélpanaszokkal, fulladásos panaszokkal, továbbá hallucinációkkal és szélsőséges érzelmekkel is. A rossz szag és íz mellett bizsergés, zsibbadás, fény- és hanghatások is érzékelhetők lehetnek egy úgynevezett szenzoros roham alatt.

Fül-orr-gégészeti betegség a háttérben

A hirtelen érzékelt furcsa, például égett vagy záptojásszerű szagok ezért - különösen visszatérő tünetként - kivizsgálást igényelnek. A legtöbb esetben szerencsére nem olyan súlyos a helyzet, gyakran fül-orr-gégészeti probléma okozza, légúti panaszok, orrmelléküreg-gyulladás, esetleg egy fejsérülés.

A fantozmiától némiképp eltér az anozmia és a parozmia problémája is. Míg előbbi a szagérzékelés hiányát jelenti, utóbbinál téves szagérzékelés történik, tehát az egyébként kellemes illatokat helytelenül rossz szagúnak, például vegyszerszagúnak érzi az ember. 

Mindkettő előfordulhat vírusfertőzések, légúti gyulladások esetén, ezt fül-orr-gégész szakorvos tudja megállapítani, aki a feltételezett alapbetegség negatív diagnózisa esetén további vizsgálatokra küldheti tovább a pácienst.

Gyógyíthatóvá válhat a Parkinson-kór?

A kutatások folyamatosan zajlanak, és több ígéretes eredményt is közöltek már a tudósok. Többek között egy kettes típusú cukorbetegségre használt szer hatásáról is.

Sikerülhet megfékezni a Parkinson-kórt: jól ismert, hétköznapi gyógyszert vetettek be ellene

Más betegségre való gyógyszer lehet a kulcs.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük