Így tárold az olívaolajat, hogy hosszú ideig friss maradjon - Milyen a legjobb minőségű íze a szakértők szerint?
Az olívaolaj megfelelő tárolással hosszú ideig megtartja jótékony hatásait.
Az olívaolaj pozitív egészségügyi hatásai miatt egyre népszerűbb zsírforrás az életmódváltók körében. Többek között csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát, a kognitív hanyatlás ütemét, és a szívműködésre is jó hatással van. De a díjnyertes mediterrán étrendben is kiemelkedő szerepet tölt be. Azt viszont kevesen tudják, hogy előnyös tulajdonságai nagyban függnek attól, hogyan dolgozzák fel, és tárolják.
Így tárold az olívaolajat, hogy hosszú ideig friss maradjon
Az olívaolaj egészségügyi előnyei a benne található jótékony összetevők sokféleségének köszönhető. Nagy mennyiségben tartalmaz olajsavakat, amelyek telítetlen zsírsavak, ezért pozitívan hatnak a vérzsírértékekre. Ezen kívül A- és E-vitaminban gazdag, az ásványi anyagok közül pedig foszfát, mangán és magnézium is található benne. Nagyon erős antioxidáns, így harcol a sejtkárosító szabad gyökök ellen, továbbá képes szembeszállni az olyan káros baktériumokkal, mint például a Helicobacter pylori. Ez a gyomorbaktérium fekélyeket vagy akár rákot is okozhat. Ha szeretnél többet olvasni a fertőzésről és annak megelőzéséről, ide kattintva megteheted.
Ám mielőtt elkezdenénk beraktározni belőle, érdemes tisztázni, hogy az olívaolajnak több változata is létezik. Megkülönböztetünk extra szűz, szűz és finomított olívaolajat. Az extra szűz olívaolajat hidegen préselik, és az olajfáról való leszedést követően 24 órán belül feldolgozzák. Ezt a típusú olajat semmilyen vegyi eljárásnak nem vetik alá, az olaj savtartalma pedig nem haladja meg a 0,8 százalékot, nem úgy, mint a szűz olívaolajnál. Ennek a típusnak annak ellenére, hogy hasonlóan készül, mint az extra szűz változat, már 2 százalék is lehet a savtartalma. A finomított olajat vagy más néven light olívaolajat pedig háromszor is feldolgozzák, ami rontja az olaj minőségét.
Természetesen a legegészségesebb az extra szűz olívaolaj, amely a hidegen sajtolás következtében a legtöbb tápanyagot, illetve úgynevezett fitokémiai anyagot tartalmaz. Ezek a vegyületek segíthetnek a különböző daganatos megbetegedések és a szív- és érrendszeri problémák leküzdésében.
Ilyen a legjobb minőségű olívaolaj
Az olajbogyó feldolgozásának egyik kritikus lépése, hogy milyen gyorsan jut el a betakarítástól az olajjá történő préselésig, ugyanis minél tovább áll a leszüretelt termés, annál nagyobb az esélye annak, hogy oxidálódik, vagy erjedni kezd. A szakértők szerint a betakarítás és a feldolgozás között maximum pár napnak kell eltelnie, de egyes vállalatok saját feldolgozóval rendelkeznek, ahol két órán belül elkészítik a leszüretelt gyümölcsből a terméket.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Azok a márkák készítik a legmagasabb minőségű extra szűz olívaolajat, amelyek már a betakarítás pillanatától gondot fordítanak a folyamatra. Kíméletesen szüretelnek, és nagyon zöld, még nem teljesen érett olajbogyókat használnak, mivel ezekben magasabb az egészséges összetevők koncentrációja. Ez amellett, hogy biztosítja az olaj tápértékét, jellegzetes ízéért is felel. A jó minőségű olívaolajnak ugyanis markáns, mindentől jól elkülöníthető íze van.
Ezeket érdemes megfigyelni a palackon
Egyes gyártók közvetlenül az üvegre helyezett címkén jelzik, mennyi időt vett igénybe a betakarított olajbogyók feldolgozása. Ebben az esetben a szüretelés, feldolgozás és palackozás dátumát kell megfigyelni - az olyan palackok tartalmaznak jó minőségű terméket, amelyeken a szüretelési és a polcrakerülési dátum között legfeljebb három hónap van. Illetve minél távolabb van a szavatossági idő a vásárlás időpontjától, annál frissebb lesz a termék, hangsúlyozza Tassos Kyriakides, a Yale School of Public Health biostatisztikai adjunktusa.
Tárolását tekintve kulcsfontosságú, hogy az olívaolaj mindig hűvös helyen legyen: a 10-20 Celsius-fok közötti hőmérséklet ideális számára. Ebből kifolyólag a pince vagy egy hűvös spájz a legoptimálisabb, de ha nagyon sokáig szeretnéd tárolni az olívaolajat, akkor akár a hűtőbe is beteheted. Fontos még, hogy sötét üvegben legyen, ami szintén védi a káros behatásokkal, napsugarakkal szemben.
Késlelteti a biológiai öregedést ez az egyszerű étel: gyulladáscsökkentő is
Pozitív hatásaik miatt érdemes beiktatni az étrendbe a zöld leveles zöldségeket.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)