Az éjszakai köhögés leggyakoribb okai: tüdőgyógyász mondja el, mit lehet tenni ellene

Az éjszakai köhögési rohamok hátterében két komoly ok áll.

Éjszakai köhögés okai és megoldása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több oka is lehet, ha már hosszabb ideje, egyéb tünet vagy légúti betegség jele nélkül nem tudunk nyugodtan aludni a köhögés miatt. Az éjszakai köhögési rohamok hátterében álló két gyakori okról és kezeléséről dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont szakembere nyilatkozott.

Allergénekkel osztjuk meg az ágyunkat

A köhögés allergia jele is lehet. Az éjszaka jelentkező tüneteket több allergén is okozhatja.

  • Pollenszezonban napközben a hajra is rengeteg pollen tapad. Aki este nem mos hajat, egész éjszaka nagy dózisban kapja az allergiás tüneteket okozó polleneket.
  • Az ágyban előszeretettel telepednek meg háziporatkák is. Számukra azért különösen előnyös ez a helyzet, mivel elhalt emberi hámsejteket fogyasztanak, itt pedig nagy mennyiségben találhatnak maguknak táplálékot. Mivel szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű élőlényekről van szó, jelenlétüket csak az allergiás tünetek jelzik.
  • Köhögési rohamot éjszaka penészgomba-allergia is okozhat. Nézz körül a hálószobában, ha ilyen panaszaid jelentkeznek. Az ablakok környéke és a sarkok mellett less be az északi falra tolt bútorok mögé is, a falon látható elszíneződések, foltok után kutatva.
  •  Ha a lakásban házi kedvencet is van, sajnos az ő jelenléte is okozhatja a tüneteket, különösen, ha az állat a hálószobába is bejáratos.
kohoges-ajanlo-ok

A köhögésen kívül a következő tünetek jelezhetnek még allergiát:

  • szemviszketés, könnyezés,
  • orrviszketés,
  • orrfolyás,
  • orrdugulás,
  • tüsszögés.

Ha allergiára gyanakszol, vizsgáltasd ki magad! Allergiateszt segítségével meg lehet határozni, hogy mi okozza a tüneteket, és személyre szabott kezeléssel végre nyugodt éjszakák elé nézhetsz. Emellett persze ajánlott néhány házi praktikát is bevetni az allergének ellen.

  • Pollenallergia esetén szezonban minden este javasolt hajat mosni, a párnahuzatot gyakrabban cserélni.
  • Az utcai ruhát tartsd a hálószobán kívül, szabadulj meg a felesleges porfogóktól, például újságoktól, plüssöktől, a könyvek kerüljenek inkább a nappaliba.
  • Legalább hetente egyszer porszívózz nagy teljesítményű, HEPA-szűrős készülékkel.
  • Allergénmentes, 60 vagy 90 fokon mosható ágyneműt használj. Az ágyneműhuzatot hetente, az ágyneműt havonta mosd át magas hőmérsékleten. 60 fok felett a poratkák elpusztulnak.
  • Háziállat-allergia esetén kedvencet ne engedd be a hálószobába, de lehetőség szerint a lakásba se.

Köhögési roham éjszaka: az asztma tünete?

Nem megfelelően kezelt allergia szövődménye is lehet, ám önállóan, allergia nélkül is kialakulhat az asztma. Gyakran nem kötik össze a köhögéssel, pedig kezdődő asztmánál hiányozhatnak a tipikus tünetek. A kezdetben még csak terhelésre jelentkező nehézlégzés, mellkasi szorító érzés, sípoló légzés helyett az asztma első tünete lehet a gyakori éjszakai köhögési roham, az elhúzódó köhögés is.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha asztmára utaló tünetek esetén tüdőgyógyász tud segíteni a kivizsgálásban és kezelésben. Első körben biztosan szükség lesz légzésfunkciós vizsgálat elvégzésére. Ha a kivizsgálás során bebizonyosodik, hogy a panaszokat asztma okozza, akkor a kezelőorvos személyre szabott kezelést állít össze. Időben elkezdett kezeléssel a tünetek teljesen meg tudnak szűnni, az éjszakákat sem fogják megzavarni a visszatérő köhögőrohamok. Az asztma nem gyógyítható, de kezelhető, a betegek egészséges társaikhoz hasonlóan jó életminőséget tudnak elérni, megfelelő terápia segítségével.

Éjszakai köhögés allergia és asztma mellett több okból is jelentkezhet. Kiválthatja például reflux, szívbetegség, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése, de köhögésre ingerelhet akár egy krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt a garatba lecsorgó váladék is. Ha panaszaid vannak, fordulj orvoshoz, ne várd meg, míg a tünetek romlanak!

Allergiás kiütések a bőrön

A következő képeken megmutatjuk, hogy milyen bőrtünetek alapján kell allergiára gyanakodnod. Ha időben felismered a bajt, a kezelést gyorsíthatod fel.

Másképp néz ki a gyógyszer- és az ételallergia: a bőrön látható először

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük