Minden harmadik ember ebben fog meghalni, ha nem találnak rá gyógyszert – Csak így csökkenthető a kockázat

A tudomány jelenlegi állása szerint minden harmadik ma született ember demenciában fog meghalni.

A demenciakockázat csökkentése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A demencia jelenleg az egyik legnagyobb globális társadalmi probléma, több mint 55 millió embert érint világszerte. Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ha nem sikerül hatékony gyógymódot találni a ma még gyógyíthatatlan betegség ellen, minden harmadik ma született ember demenciában fog meghalni.      

Léteznek ugyanakkor bizonyítottan hatékony módszerek és kezdeményezések a kognitív hanyatlás lassítására, illetve a kutatások felgyorsításának támogatására.

A demencia-kockázat csökkentése

Magyarországon a legutóbb közzétett adatok szerint 250 ezer ember él demenciával, az átlagéletkor növekedésével párhuzamosan emelkedik itthon is az időskori szellemi hanyatlásban szenvedők száma. A legtöbben az emlékezőképességüket, a gondolkodás feletti kontrolljukat vesztik el. Az elbutulás legsúlyosabb formája az Alzheimer-kór. Az úgynevezett FTD-ben (frontotemporális demenciában) szenvedőknek pedig az érzelmek kifejezése, a folyékony beszéd és az észszerű gondolkodás is gondot okoz, a homloklebeny károsodása súlyos magatartászavarokhoz vezet.

demencia
Fotó: KoldoyChris / Getty Images Hungary

Megoldások és lehetőségek a megelőzésben és a kezelésben

 Az agyi öregedés jeleinek felismerése, valamint a betegségek korai tüneteinek azonosítása fontos lépés a probléma kezelésében  hangsúlyozza dr. Bohács Krisztina, a kognitív képességek fejlesztésével foglalkozó intelligenciakutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője. A szakértő egy, a közelmúltban megjelent tanulmányra hivatkozva ismertette, hogy az olyan kognitív stimulációs programok, mint például a BrainRx, képesek hatékonyan csökkenteni a kognitív hanyatlás tüneteit.

 Igaz, hogy ezek a programok nem képesek véglegesen megállítani a betegséget, de jelentősen késleltethetik annak előrehaladását, és javíthatják az érintettek életminőségét. A rendszeres fizikai aktivitás, az intenzív kognitív tréning és a személyre szabott étrend is hozzájárulhat a betegség lefolyásának enyhítéséhez  tette hozzá az intelligenciakutató.

A tanulmány rámutat, hogy az agy, akárcsak a test többi része, az életkorral változik. Sokan észreveszik, hogy feledékenyek, elfelejtenek neveket, hogy hol parkoltak, vagy mikor voltak orvosnál. Ezek a tünetek általában az 50. életév betöltése után jelentkeznek. A legtöbben úgy vélik, hogy az idősödéssel együtt járó memóriavesztés normális.

 Ennek azonban nem szabadna így lennie!  figyelmeztet dr. Bohács Krisztina.  A tanulmány fő célja, hogy bemutassa a különböző kognitív képességek prevenciós célú mérésének fontosságát, valamint a kognitív stimulációs programok hatásait az öregedő agy, a korai stádiumú demenciák és a Parkinson-kór esetén.

A szakértő hozzátette, hogy a magas minőségű, úgynevezett evidenciaalapú, kognitív stimulációs programok jelentősen csökkentik és fékezik a minimális kognitív károsodás, a különböző típusú demenciák és a Parkinson-kór tüneteit, emellett jelentős mértékben mérséklik a kórképekkel együtt járó negatív érzelmi változásokat is: csökkentik a szorongást, a depressziót, valamint élénkítik a pozitív életszemléletet és az együttműködéshez, a szociális kapcsolódáshoz is szükséges végrehajtó funkciók rendszerét.

Holisztikus megközelítés a jobb életminőségért

 A demencia kezelésében a gyógyszeres terápiák hatékonysága korlátozott  hangsúlyozza a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.  A prevencióban is egyre nagyobb szerepet kap a holisztikus megközelítés.

GettyImages-2174119314
Fotó: Halfpoint Images / Getty Images Hungary

A szakértő kiemelte a mozgás, a táplálkozás és a célzott programok rendszeres végrehajtásának szerepét:  

  • Már napi 30 perc intenzív testmozgás is javítja az agyi vérkeringést és csökkenti a kognitív károsodás kockázatát,
  • a szisztematikusan felépített, legalább napi egyórás tréningek 3-6 hónapos alkalmazása bizonyítottan lassítja a betegségek előrehaladását,
  • a személyre szabott étrend és bizonyos táplálékkiegészítők demencia esetében is képesek az előrehaladott stádiumokból akár egy-két szinttel is visszafordítani a betegek állapotát.

Élete legnagyobb versenyében harcol a Formula–1-es világbajnok

Az Egyesült Királyságban minden évben január 21-én rendezik meg a demencia elleni futamot. Az eseményt Sir Jackie Stewart skót autóversenyző, háromszoros Formula–1-es világbajnok alapítványa kezdeményezte. A szervezetet a legidősebb élő Formula–1-es világbajnok a felesége frontotemporálisdemencia-diagnózisa után hozta létre, hogy finanszírozza a célzott kutatásokat, amelyek felgyorsíthatják az utat a demencia gyógymódja felé. 

 Közvetlenül ismerem azt a pusztítást, amelyet a demencia okoz egész családoknak, amikor rájönnek, hogy jelenleg nincs gyógymód   hangsúlyozta a legendás autóversenyző.

demencia 2
Fotó: picture alliance

Jelenleg világszerte több mint 55 millió embert érint a betegség, és három másodpercenként diagnosztizálnak valakit a demencia valamely formájával. A Race Against Dementia által szervezett jótékonysági esemény segítségével a világ bármely részéről támogathatják a demencia elleni küzdelmet vállalatok, magánszemélyek egyaránt.

Dr. Bohács Krisztina is hangsúlyozza, hogy a demencia korunk népbetegsége, amelyben a személyiség és a mentális állapot megváltozása nagy terhet ró a családokra, a hozzátartozókra. A demencia megelőzése és kezelése globális kihívás, amely egyéni és társadalmi szintű összefogást igényel. Az olyan kezdeményezések, mint a Race Against Dementia, valamint a tudományos kutatások és programok, az időben megtett megelőző lépések reményt adnak arra, hogy a betegség progressziója lassítható, és az érintettek életminősége javítható.

Ez az állapot megsokszorozza a demencia esélyét – A magyarok közel fele veszélyeztetett

Kevesen gondolnák, hogy van kapcsolat a magas vérnyomás és a demencia között.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük