Hány percig szabad délután aludni? Káros is lehet, ha ennél tovább tart
Mikor és menyit szabad aludni ahhoz, hogy még hasznos is legyen?
Míg a gyerekkori, kötelezően előírt óvodai alvás sokak számára hív elő negatív emlékeket, felnőttként legalább ennyien vágynának a délutáni szunyókálásra, aminek oka nem kereshető kizárólag az általános fáradékonyságban, a téli, melankolikusabb hangulatban és időjárásban vagy épp egy-egy kiadósabb ebédben.
A délutáni alvás hatása
A délutáni alvás a felnőttek esetében sem ördögtől való, nem véletlen, hogy számos országban él máig a szieszta hagyománya, sőt, miután kutatások sora bizonyítja, egy rövid kis pihenő milyen jótékonyan hat a szervezetre, a haladóbb szellemű munkahelyek közül is egyre többen vezetik be ennek lehetőségét a hírek szerint.
Komoly hagyománya van a délutáni alvásnak
A szieszta szó, mely a sexta hora, a nap hatodik órája, vagyis a délidő kifejezésből származik, a melegebb éghajlatú országokban, például Olaszországban, Spanyolországban vagy Görögországban máig közkeletű szokás, de több ázsiai országban is jellemző.
Sőt, a kétszakaszos alvási ciklus egykor földrajzilag tágabb értelemben is elterjedt volt, az iparosodás előtti időkben az éjszakai alvást rövidebb nappali pihenéssel is kiegészíthették, különösen a mezőgazdasággal kiemelten foglalkozó társadalmakban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egykori, vidéki Magyarországon sem volt ez másként, és bár nem vált formálissá, a meleg nyári hónapokban, mikor a munkát főként a körülmények diktálták, jellemző volt, hogy hajnaltól délig dolgoztak, a legforróbb órákra megpihentek, majd csak délután tették tovább a dolgukat. Emellett az sem volt ritka, hogy este lefeküdtek, pár óra múlva azonban felkeltek, kicsit tevékenykedtek az emberek, majd újra aludtak napkeltéig. Az iparosodás és a kapitalizmus mindezt gyökeresen megváltoztatta, köszönhetően a nyolcórás munkarendnek és a versenynek, mely a pihenést egyértelműen pazarlásnak tartja.
Egy rövid szunyókálás nagyon jót tesz
Néhány száz év alatt az ember evolúciós jellemzői nem képesek jelentős mértékben változni, nem véletlen hát, hogy sokan érzik úgy, jólesne egy kis kiegészítő alvás, és milyen igazuk van! Kutatások szerint egy rövid, 10-20-30 perces alvás kifejezetten jó hatással lehet az egészségre, segít visszanyerni az éberséget, javítja a koncentrációs képességet, csökkenti a stresszt, fokozza a produktivitást, és képes mozgósítani a kreatív energiákat. Kiemelt fontosságú lehet, ha valaki éjszaka rövidebb alvásidővel tud csak kalkulálni, emellett a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát is képes mérsékelni, csakúgy, mint a túlsúlyét, a cukorbetegségét és a magas vérnyomásét.
A természetes alvás-ébrenlét ciklus miatt a szervezet jobban igényli a pihenést 13 és 15 óra között, így a délutáni alvást érdemes ekkorra időzíteni. Fontos azonban, hogy a szunyókálás ne tartson tovább 30 percnél, nem véletlen ugyanis, hogy ebben az esetben az ember gyakran úgy érzi magát, mint akit fejbe kólintottak, ennyi idő ugyanis elég ahhoz, hogy mélyebb alvási fázisba kerüljön, amiből nehezebb felébredni, ha pedig muszáj, az komoly tompaságot, zavartságot okozhat. Ha túl hosszúra nyúlik az alvás, az az éjszakai pihenés szempontjából is hátrányos lehet, okozhat alvászavarokat, jellemzően azoknál, akik erre egyébként is hajlamosabbak.
Terjed a power nap a munkahelyeken is
A power nap, vagyis az energiát adó rövid pihenés kultúrája, felismerve a munkavállaók közérzetének fontosságát és a produktivitásra gyakorolt hatást, a haladó szellemű munkahelyeken egyre inkább terjed, az olyan cégek például, mint a Google, a Nike, a The Huffington Post vagy épp az innovatívabb startupok, kifejezetten ösztönzik a munkavállalókat a pihenőszobák használatára.
Vannak irodák, ahol ehhez a pihenőszobák mellett akár még alvókapszulák és relaxációs székek is rendelkezésre állnak, de a home office terjedése is egyre többeknek teszi lehetővé a délutáni pihenést. Bár ma még sokan tartják inkább humorosnak az ötletet, mintsem realitásnak, legalább ennyien tartják úgy, a power nap a jövőben a munkahelyi kultúra szerves részévé válhat.
Segít a mély alvásban is, ha ezekből eszel este: 8 nassolnivaló, amit bátran fogyaszthatsz lefekvés előtt
A tápanyagokban gazdag esti nassolnivalók segíthetik az elalvást is.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.