Ezt teszi a felnőtt-testtel a délutáni alvás – Nem biztos, hogy jó ötlet ledőlni
A hétvégi szundikálás csábító lehetőség arra, hogy az ember kipihenje a hétköznapok fáradalmait, de vajon milyen hatással van az egészségre?
Sokan naponta kevesebb mint hét órát alszanak, így a hétvégi szabadidőt arra használják, hogy bepótolják az elveszett pihenőidőt. Egy nemrégiben megjelent kutatás alapján azonban felmerül a kérdés, vajon valóban jótékony hatással bír az egészségre ez a szokás, vagy sem?
Délutáni alvás hatása felnőttkorban
A National Sleep Foundation legfrissebb ajánlása szerint az extra hétvégi alvás leginkább azok számára lehet előnyös, akik hétközben mérsékelt alváshiányban szenvednek (például 1-2 óra mínuszban vannak), nem pedig azoknak, akik huzamosan 5-6 óránál is kevesebbet alszanak. Kismértékben ez ugyanis csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, de ez sem érvényes mindenkire. Arról, hogy hogyan csökkenthető a szívbetegség kockázata, korábban írtunk.
A rendszeres és kiegyensúlyozott alvás, különösen az alvás időpontja és mennyisége hosszú távon jobban szolgálja a test regenerálódását és egészségét, mint az időszakos „alvásmaratonok”. Korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, mennyit számít, hogy hány fok van a hálószobában.
A több mint 73 ezer résztvevővel készült kutatás rávilágít arra, hogy a hétvégi alvásmeghosszabbítás hosszú távon nem feltétlenül javítja az életminőséget vagy az egészségi állapotot. Eredményeik szerint a legtöbb esetben ezen szokás és a különféle szív- és érrendszeri betegségek között nincs közvetlen kapcsolat.
Az extra alvás hatásai
Bár egyes korábbi vizsgálatok arra utaltak, hogy a hétvégi szundikálás segíthet bizonyos egészségi problémák – például depresszió, magas testtömegindex, anyagcserezavarok és gyulladások – mérséklésében, a kutatás eredményei másról árulkodnak. Úgy tűnik, hogy az alvás rendszeressége legalább olyan fontos, mint az alvás mennyisége.
A hektikus alvás önmagában is negatív hatással lehet a szervezet regenerálódási képességére. Így, ha az alvás csak hétvégén kerül fókuszba, az felboríthatja az egyén cirkadián ritmusát, amely alapvetően meghatározza az energiaszintet és a mentális egészséget. Ez megzavarhatja a hormonális működést és az anyagcserét, a vérnyomás emelkedését és a stresszhormonok, például a kortizol szintjének növekedését eredményezheti, ami hosszú távon káros hatással lehet a szívre.
Fontos megjegyezni, hogy a hétvégi alvásmaraton különféleképpen hathat az egyénekre, attól függően, hogy mennyi alvásra van szüksége a szervezetüknek, illetve milyen életmódot folytatnak. Ide kattintva megtudhatod, hogy mennyi az ideális alvás számodra.
Például azoknál, akik hétköznap kevesebb mint hat órát alszanak, a hétvégi extra alvás sem biztosít automatikusan pozitív egészségi előnyöket. Az életkor, az alvási minőség és az esetleges alvászavarok is nagyban befolyásolják, hogy a hétvégi pihenés mennyire lesz hasznos az adott személy számára.
Emellett a kutatás olyan tényezőket is figyelembe vett, mint a fizikai aktivitás, az étrend, a dohányzás és az alkoholfogyasztás, amelyek mind-mind jelentős hatást gyakorolnak a pihenés minőségére és az egészségre.
Egészséges alvás hétköznap és hétvégén
A kutatás eredményei alapján a legjobb eredményt azzal lehet elérni, ha mindennap következetesen elegendő alvást biztosít magának az ember, így a hétvégi „alvásmaratonok” szükségessége is csökken. Az egy-két órás extra alvás hétvégén ugyan nem árt (de legtöbb esetben nem is használ), azonban az időszakos hosszabbítás helyett érdemes törekedni a hétköznapi pihentető és elegendő mennyiségű alvásra.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók javaslata szerint az alvásmeghosszabbítás időzítése is fontos lehet: például a napközbeni alvás, különösen az idősebbeknél, más következményekkel járhat, mint az éjszakai alvás. A délutáni szundi miatt nehezebben tudnak elaludni esténként.
Azonban a CNN oldalán megjelent másik friss kutatás szerint a hétvégi extra alvás csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. A kutatás – amit a szeptember 1-jén megrendezett European Society of Cardiology éves kongresszusán mutattak be – kimutatta, hogy azoknál, akik hétvégén bepótolták a hétközbeni alváshiányt, akár 19%-kal kisebb eséllyel alakultak ki szív- és érrendszeri betegségek, például szívelégtelenség, szívroham vagy stroke.
A kutatók a UK Biobank közel 91 ezer résztvevőjének adatait elemezték, és négy csoportra osztották az embereket annak alapján, hogy mennyi hétvégi pihenőidőt biztosítottak maguknak a hétközbeni alváshiány pótlására.
A legmagasabb alvásmeghosszabbítással rendelkező csoport 19%-kal kisebb eséllyel szenvedett szívbetegségektől, mint azok, akik kevesebb alvást pótoltak hétvégén. Emellett azoknál, akik hétközben napi kevesebb mint 7 órát aludtak, a hétvégi alvás pótlása 20%-kal csökkentette a szívbetegségek kockázatát az alvást nem pótoló csoporthoz képest.
A kutatás ugyanakkor nem vette figyelembe a különböző nemek közötti eltéréseket, és kizárólag az Egyesült Királyság lakosságára vonatkozott. Az eredmények arra is rávilágítanak, hogy a rendszeres alváshiány hosszú távon komoly kockázatot jelent a szívre nézve.
Más szakértők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a hétvégi alvásmeghosszabbítás bizonytalan eredményeket hozhat, különösen a biológiai ritmus felborítása miatt, amely gyakran „szociális jetlagként” jelentkezik.
Elmondható, hogy a hétvégi alvás ugyan segíthet, de nem helyettesíti az egészséges alvási szokásokat, mivel az alváshiány összefüggésbe hozható számos szívproblémával. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy bár a hétvégi alvás pótlása jobb lehet, mint a teljes hiány, a szív egészségének védelme érdekében a következetes, napi legalább 7 óra alvás lenne az ideális mindenki számára.
Miért pont hajnali 3-4 között riadnak fel sokan? Ez a tudomány válasza
Nem véletlen, hogy az éjjel kellős közepén ébredünk meg.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)