Az alacsony vérnyomás 5 tünete és következménye

Fiatal, vékony nők körében gyakori a hipotónia. Ismerd fel időben, és néhány apróbb változtatással orvosold a problémát!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mivel a magas vérnyomás összehasonlíthatatlanul több veszélyt hordoz magában, mint az alacsony, a legtöbb ismeretterjesztő orvosi cikk az előbbivel foglalkozik. Az alacsony vérnyomás így legtöbbször a perifériára szorul, pedig ez is elég gyakran jelentkező kórkép - elsősorban fiatal, vékony nők esetében.

Alacsony vérnyomás

Az idült hipotónia lehet tünetmentes is, ilyenkor klinikai jelentősége nincs, és a tüneteket sem kell kezelni. Ha azonban 95/60 alatti a vérnyomásod, úgy feltehetőleg tapasztalod az alábbi jeleket. A felsorolt panaszok legtöbbször akkor jelentkeznek, ha hosszabb ideig egy helyben állsz, vagy hirtelen testhelyzetet változtatsz - például fekvésből gyorsan felkelsz.

A hipotónia jelei

  • Fáradékonyság.
  • Gyakori szédülés.
  • Reggeli fáradtság.
  • Végtagok hűvössége.
  • Csökkent koncentrációs képesség.

Magas? Alacsony?

A vérnyomással tulajdonképpen az erekben keringő vér erejét mérik. Mivel a nyomás változik, amikor a szív összehúzódik és elernyed, a vérnyomást két számmal fejezik ki: szisztolés és diasztolés nyomással: például 130/85 Hgmm - higanymilliméter. Az első szám az úgynevezett szisztolés nyomás, míg a második a diasztolés. Előbbi a szív összehúzódásakor kialakuló magasabb vérnyomás jelzőszáma, míg utóbbi a szív elernyedésekor mérhető alacsonyabb nyomást mutatja.

Egészséges fiatal szervezet esetében a 120/80 tekinthető normálisnak. Ettől a számtól eltérő értékek 95/60-ig, illetve 140/90-ig még nem kórosak. Mind a hipertónia, mind a hipotónia esetében irányelv, hogy csak a több alkalommal mért túl magas vagy túl alacsony értékek tekinthetők kórjelzőnek.

16 agypörgető táplálék

Nézegess képeket!

Elolvasom

A hipotónia következményei

Súlyos esetben: ájulás

A hipotónia súlyosabb formáinál az agyi vérellátás olyannyira csökkenthet, hogy akár eszméletvesztés is bekövetkezhet. Ebben az esetben a betegség értelemszerűen akadályozhatja a mindennapi tevékenységeket is. Fontos tehát, hogy orvoshoz fordulj.

Az agyi teljesítmény csökkenése

A közelmúltig a tudósok úgy gondolták, hogy az általános alacsony vérnyomás az agyra nem terjed rá - tehát az agy kompenzációs mechanizmusai az agyi erekben uralkodó nyomásviszonyokat képesek a normál tartományon belül stabilizálni. A legújabb vizsgálati eredmények azonban azt igazolták, hogy a feltételezés nem volt helytálló, vagyis hipotónia esetén romlik az agyi vérátáramlás, ami az agyi teljesítmény csökkenésében, lelassult gondolkodásban, a motiváció szegénységében nyilvánul meg.

Az életmód szerepe

Az egészséges életmódnak a hipotónia esetében is óriási szerepe lehet. Videónkból megismerheted, melyek a legfontosabb teendőid.

Depresszió és demencia

Több kutatás szerint a kórosan alacsony vérnyomás fokozza a demencia - időskori elbutulás - kialakulásának veszélyét, valamint depresszióra is hajlamosabbá tesz. Ha belegondolsz, hogy a hipotónia az agyi funkciók lassulásához, valamint csökkent motivációhoz vezethet, nem nehéz megértened a depresszió és az alacsony vérnyomás közötti összefüggést.

Mit tehetsz a hipotónia ellen?

A sportolás, a szabadidő aktív eltöltése egyértelműen jó hatású. Ha alacsony a vérnyomásod, elsősorban a szívet és a keringési rendszert edző mozgásformák ajánlhatók: így például a kerékpározás és az úszás.

A kellő mértékű folyadékfogyasztás is a vérnyomás növekedését eredményezheti. Erre a célra a nagyobb ásványianyag-tartalmú természetes eredetű vizek - ásvány és forrásvizek - javasoltak. Legalább napi 2-2,5 liter fogyasztása javasolt. Az alkohol direkt értágító hatás miatt szeszesitalok fogyasztása ellenjavallt.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Érdemes odafigyelned továbbá az étkezési szokásaidra is. Fontos a kellő mennyiségű kalóriabevitel, valamint a rendszeres étkezés. Fogyassz minél több zöldséget, gyümölcsöt. Ha nincs szívproblémád, erősebben is sózhatod az ételeket.

OLVASD EL EZT IS!

alvas
  • alvászavar
  • vérszegénység

Miért vagy folyton álmos?

Ezt is szeretjük