Ezért kell kerülni a direkt napfényt anyajegy eltávolítás után: 5 szabály, amit mindenképp be kell tartani
Ha nyáron történik az anyajegy eltávolítása, néhány dologra nagyon oda kell figyelni, hogy szépen gyógyuljon a seb.
Ha nyáron kerül sor az anyajegy eltávolításra - elsősorban rosszindulatúság gyanúja miatt -, érdemes tisztában lenni a sebgyógyulás, a hegesedés folyamatával, és az erre az időszakra vonatkozó szabályokkal.
Dr. Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus ezekre és az anyajegyszűrés kiemelt jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Az anyajegy eltávolítása
- Egy anyajegyet több okból lehet eltávolítani: egyrészt esztétikai megfontolásból, másrészt akkor, ha az anyajegyszűrés során az orvos szakmailag úgy ítéli meg, hogy jobb megelőző céllal az anyajegyet eltávolítani, esetleg felmerül a rosszindulatúság gyanúja - ismerteti dr. Borbola Kinga.
- Amennyiben az első esetről van szó, érdemes megvárni a kimetszéssel a fényszegényebb, őszi-téli hónapokat, azonban ha a bőrgyógyász bőrrákra gyanakszik, nem szabad késlekedni az eltávolítással és a szövettan elkészítésével.
A szövettani elemzés azért fontos, mert legyen szó bármilyen gyanús anyajegyről, még dermatoszkópos vizsgálattal sem állapítható meg százszázalékosan, hogy valóban rosszindulatú-e, vagy sem. Ugyanez érvényes az ártalmatlannak tűnő, semmilyen feltűnő jegyet nem mutató anyajegyekre is, amelyeknél szintén fontos kizárni vagy megerősíteni a rosszindulatúság jelenlétét.
Kerülni kell a direkt napfényt
Friss hegeknél az egyik legfontosabb szabály a fényvédelem, ugyanis minél kevesebb napsütés éri a friss sebet, annál gyorsabb, szebb lehet a sebgyógyulás. Az a legoptimálisabb, ha a heg területét legalább fél évig nem éri nap, különösen a fedetlen testrészek esetében, de természetesen a sürgős műtéteket nyáron is el kell végezni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vannak azonban szabályok, amelyeket mindenképpen be kell tartani, az anyajegy levételének időpontjától függetlenül. Ezek az alábbiak:
- Tisztán kell tartani a sebet. Ezért is kerül rá a levétel után steril kötés.
- A varratszedésig nem érheti víz a sebet, és amennyire lehet, az erős izzadást is ajánlott kerülni. Ez nyilván a hőségben elkerülhetetlen, de a sebgyógyulás időszakában legalább a fokozott izzadással járó tevékenységeket érdemes felfüggeszteni.
- Ugyancsak igaz ez a mozgásra, amennyire lehet, ne mozgassuk azt a testrészt, amelyen a műtét történt.
- Segítsd a sebgyógyulást, és csökkentsd a feszüléssel járó kellemetlenséget. Ebben segítség lehet, ha a varratok eltávolítása a bőrgyógyász által javasolt, speciálisan a hegre alkalmazandó készítményekkel kenegeted a területet. Ne alkalmazz alkoholtartalmú készítményeket!
- Ha olyan testfelületen van a seb, amit el lehet fedni, nyáron mindenképpen tedd ezt meg, ruhával, kendővel, kalappal - a fényvédelem miatt.
Lehet heg nélkül eltávolítani az anyajegyet?
Tisztában kell lenni azzal, hogy heg nélkül szinte lehetetlen kimetszeni ez anyajegyet, ugyanis az eltávolítása során nemcsak a bőr legfelső rétegét kell érinteni, hanem a lejjebb elhelyezkedő rétegeket elválasztó bazális membránt vagy mélyebben, az irha rétegét is.
Mivel nem csupán felületes beavatkozásról van szó, a heg szükséges velejárója az eltávolításnak. A hegesedés mértéke azonban jelentősen csökkenthető a páciens tudatosságával és a gyakorlott orvos által alkalmazott szövetkímélő műtéti technikával, amely után csak egy vékony vonalnak tűnő heg marad. Mivel a varratszedés 1-3 héttel a műtét után történik, a megbolygatott állapot pedig még néhány hónapig fennáll, a végső megjelenés körülbelül fél-egy év után alakul ki.
Olvass tovább: így lehet felismerni idejekorán a bőrrákot
Egy otthon elvégezhető módszerrel idejekorán észre lehet venni a bőrrákot.
Így lehet felismerni idejekorán a bőrrákot: az ABCDE-szabály segít benne
Egy otthon elvégezhető módszerrel idejekorán észre lehet venni a bőrrákot.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)