A rákmegelőző állapot első tünetei: a korai diagnózis életet menthet bőrrák esetén
A bőrrákos megbetegedések száma évről évre egyre nő, fontos tisztában lenni a rákmegelőző állapot tüneteivel.
A bőrrák kockázatát többféle tényező növelheti, a genetikai hajlamon túl az UV-sugárzás expozíciója, a világos bőr, az atípusos, nagy számú vagy méretű anyajegyek jelenléte is. A prevenció elengedhetetlen a mindennapokban, a rákmegelőző állapot tüneteinek felfedezése esetén pedig életet menthet a szakszerű kezelés.
A bőrrákos megbetegedések száma magas, és évről évre egyre nő, ezért különösen fontos komolyan venni a fényvédelmet. Bár a bőrrák egyes típusai eltérő tünetekkel és veszélyekkel járnak, közös bennük, hogy az idejében felállított diagnózis számottevő mértékben növeli a gyógyulás esélyét.
A bőrrák típusai és tünetei
A bőrrák szó a közbeszédben gyakran egybeforr a melanoma fogalmával, pedig valójában nem ez a leggyakoribb daganattípus. A nem melanoma típusú, gyakori bőrrákok közé tartozik a basalioma, azaz a bazálsejtes karcinóma, illetve a spinalioma, azaz az elszarusodó laphámrák, melyek rizikóját egyaránt növeli a családi halmozódás mellett a nem elégséges fényvédelem.
A melanoma túlnyomórészt atípusos - aszimmetrikus, elmosódó határvonalú, barnától eltérő színű, nagyobb méretű - pigmentált anyajegyekből alakul ki, és agresszív, kockázatos betegséget okozhat. Gyanakvásra ad okot, ha az anyajegy bármely tényezője megváltozik, megnő, elszíneződik vagy érdessé válik a felülete, esetleg vérezni is kezd.
A basalioma egy genetikai mutáció révén a bazális sejtek túlburjánzásából alakul ki, a melanománál kevésbé agresszív megbetegedést jelent, melyre gyakran a kisebesedő bőrfelület és a fájdalmas, vérző dudorok hívhatják fel a figyelmet.
A spinalioma, más néven elszarusodó laphámrák az előbbieknél ritkábban előforduló típus, gyakran az ekcémához hasonló vöröses, egyre növekvő, hámló foltként, vagy fájdalommentes csomóként jelentkezik, melynek felső rétege elszarusodhat, fekélyessé válhat. Sok esetben a naptól nem védhető felületen alakul ki, intő jel, ha ezeken a részeken rákmegelőző vörös foltok, szoláris keratózis tünetei jelennek meg.
A szoláris keratózis lényege, hogy az UV-sugárzás okozta erős károsodás ellen a bőrfelület szarusodással, megvastagodással védekezik. Ez az érdes, vöröses, esetleg fájdalmas, viszkető folt vagy kinövés már egy rákmegelőző állapotot jelöl, amely fázisban még jó eséllyel megelőzhető a betegség kialakulása.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az önellenőrzés mellett rendszeres bőrgyógyászati vizit és a teljes testtérképes anyajegyszűrés elengedhetetlen. A bőrgyógyász szakorvos javasolhatja a gyanús képletek további megfigyelését vagy eltávolítását is, szövettani vizsgálattal egybekötve.
- Az anyajegyszűrés általában 18 éves kortól javasolt, viszont amennyiben fiatalabb korban, néha születéskor is jelen vannak már anyajegyek, vagy érzékeny, világosabb bőr, esetleg fordult már elő bőrrák a családban, korábban is ajánlott. Átlagos kockázatú személyeknél elég a havi önellenőrző vizsgalat és amennyiben új elváltozás, illetve már meglévő anyajegyen változás észlelhető, akkor azonnali vizsgálat szükséges - mondja Dr. Ekaterine Paschali, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa.
- Az anyajegy eltávolítása után is fontos, hogy védelmet biztosítsunk a terület számára. A bőrnek időre van szüksége a gyógyuláshoz, és a megfelelő gyógyulás érdekében pihennie kell. A területet szorosan takarjuk le, védjük a naptól legalább 4 hétig, ezért őszi, illetve téli időszakra jobb az eltávolítást tervezni - amennyiben ez szakmailag megengedett - mondta el a szakorvos.
Bár léteznek nagyon hasznos, bárki számára elérhető digitális diagnosztikai programok, applikációk, azok semmiképp nem váltják ki a szakorvosi látogatást.
- A digitális, otthonról elérhető szoftverek általában nem elég pontosak ahhoz, hogy megbízható diagnózist adjanak. Azonban hasznos eszközök lehetnek az anyajegyek figyelésére és nyomon követésére, így orvoslátogatáskor részletesen ismertethetjük, mit észleltünk anyajegyeinkkel kapcsolatban - tette hozzá.
A fényvédelem a kulcs
A fényvédelem kulcsfontosságú szerepet kaphat a rákmegelőzésben, a módszer alapossága elkerülhetetlen: a fénynek kitett területek védelme mellett azokról a területekről sem szabad megfeledkezni, amelyeket nem ér közvetlen napsütés.
- Bár a napfénynek a közvetlenül nem kitett bőrfelületek kisebb kockázatnak vannak kitéve, azok érzékenyebbek az UV-sugárzásra. Ezért fontos, hogy a napozókrémeket a test egészén alkalmazzuk, és ne csak a kitett területeken - szögezte le az orvos.
A bőrrák, ami áttétet is képezhet
A bőrrákok típusai közül a melanomát tartják a legveszélyesebbnek. Ez a bőr, a haj és a szem színéért egyaránt felelős melanint termelő sejtekben alakul ki, és előrehaladott állapotban előfordulhat, hogy a test távoli részein is áttétet képezhet, így a nyirokcsomókra, a tüdőre vagy a májra is átterjedhet.
A melanoma elleni küzdelemben a megelőzés és a korai felismerés kulcsfontosságú. A legelső tünetek azonosításában az ABCDE-szabály segíthet a mindennapok során. A rövidítésben az A az aszimmetriát jelöli, a B a határvonalak egyenetlenségét, elmosódottságát, a C a többféle színárnyalatot, a D az átmérőt, amelynél általában a 6 milliméteres nagyság int figyelemre, illetve az E a fejlődést jelöli, az anyajegy méretének, alakjának, színének, felületének változásait. Bármely gyanús elváltozást fontos azonnal jelezni a bőrgyógyász szakorvosnak további kivizsgálások érdekében.
Az agresszív melanománál gyakoribb bőrbetegségnek számít a bazális sejtes és laphámsejtes karcinóma is, ezeknél az áttétképződés kockázata jóval alacsonyabb, ám a felismerés és a mielőbbi kezelés kulcsfontosságú az egészség érdekében.