4 rejtett betegség a menstruációs zavarok hátterében
A rendszertelen menstruációt nem szabad félvállról venni! A tünetek komoly betegségeket jelezhetnek.
A menstruációs zavarok hátterében számos egészségügyi rendellenesség húzódhat. Ha huzamosabb ideje kínoznak a ciklusoddal összefüggésbe hozható tünetek, akkor okvetlenül keresd fel nőgyógyászodat. Nem érdemes kockáztatni, hiszen, ha bebizonyosodik, hogy baj van, akkor a halogatott vizsgálat meddőséghez és a probléma súlyosbodásához vezethet.
Kimaradás, késés - policisztás ovárium szindróma
Ha a menstruációd rendszeresen késik, vagy egyéb okok nélkül kimarad - esetleg szemmel láthatóan több férfihormont termel a szervezeted -, akkor nagy a valószínűsége, hogy policisztás ovárium szindrómában szenvedsz.
Egyes szakirodalmak szerint a leggyakrabban erre a betegségre vezethető vissza a pattanásosság, a szőrösödés, a menstruációs rendellenesség és a meddőség is. Mindennek tetejébe a rendellenesség gyakran cukorbetegséghez, koleszterinzavarokhoz, elhízáshoz, hajritkuláshoz, késői szövődményei pedig szív- és érrendszeri betegségekhez, petefészek- és méhrákhoz vezethetnek.
A kellemetlen tünetekkel járó hormonzavar körülbelül a nők 10%-át érinti, de a panaszok sokfélesége miatt nehezen tudják diagnosztizálni a betegséget. Ha egyszerre észleled magadon az alábbi tüneteket, akkor okvetlenül egyeztess időpontot a nőgyógyászoddal.
Tünetek
- Zsíros bőr, pattanások.
- Férfias típusú szőrnövekedés, kopaszodás.
- Rendszertelen, kimaradó menstruáció.
Erős alhasi fájdalmak - kismedence-gyulladás
Ha a menstruációd a normálisnál jóval erősebb, az a Chlamydia trachomatis nevű fertőzés szövődményeként kialakuló kismedence-gyulladásra is figyelmeztethet. Az eleinte teljesen tünetmentes, nemi úton terjedő Chlamydia miatt a méhnyak nyálkahártyája duzzadt és sérülékeny lesz. Minél régebb óta lappang a fertőzés, annál nagyobb a veszélye az úgynevezett felszálló fertőzéseknek, például a kismedence-gyulladásnak. A szövődmények következtében károsodhat a petevezeték, illetve megnő a meddőség, a méhen kívüli terhesség, a vetélés és a koraszülés kockázata is.
Amennyiben az alábbi tüneteket tapasztalod - a kockázatok csökkentése érdekében -, érdemes elvégeztetned egy szűrést. De vásárolhatsz külön erre a célra alkalmazható Chlamydia-tesztet is a gyógyszertárban. Ez már csak azért is erősen ajánlott, mert a szexuálisan aktív nők 15-25%-ánál kimutatható a kórokozó, de gyakori partnercsere esetén ez az arány megközelítheti a 40%-ot is.
Tünetek
- Rendellenes hüvelyi váladék.
- A menstruáció idején fokozódó alhasi fájdalom.
- Rendszertelen vérzés.
Erős fájdalmak - endometriózis
A méhnyálkahártya túlburjánzása következtében kialakuló betegség a szexuálisan aktív, fiatalabb korosztályt érinti leginkább. A menstruáció előtt és alatt fellépő heves fájdalom oka, hogy a szervezetedben felépülő - majd a menstruáció során távozó - méhnyálkahártya a méh üregén kívülre, a szervezet más területeire is kiterjed. Amikor ezek a rendellenes helyen gyülekező sejtcsomók elszaporodnak, akkor folyadékkal teli cisztákat képeznek. A ciklus közben ezek a daganatszerű képletek zavarják bizonyos szervek működését.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az endometriózisos csomók többnyire a hasüregben telepednek meg, de megtapadhatnak a petefészkeken, a petevezetéken, a méhet függesztő szalagokon, a hüvely és a végbél között, a méh külső felszínén, a méh vastag izomrétegében, a húgyhólyagban és a medence hashártyáján is.
Sajnos a betegség kialakulása és a kezelés mikéntje körül is sok a kérdőjel, de a tünetek észlelésekor ebben az esetben erősen ajánlott szakorvoshoz fordulnod.
Tünetek
- Ismeretlen eredetű, a menstruációs görcsöktől eltérő, heves fájdalom a menstruációs vérzés előtt és alatt.
- Fájdalom közösüléskor és orvosi vizsgálatok közben.
- Rendszertelen, erős vérzés.
- Fáradékonyság.
Közti vérzés - méhpolip
Bár elég félelmetesen hangzik, szerencsére a méhpolip egy jóindulatú méhnyálkahártya-megvastagodás, mely a méhnyak nyálkahártyájából indul ki. A hivatalosan endocervicalis polipnak nevezett húsos kinövések felülről, a méhből lógnak bele a méhnyakba. Sajnos arra még nem sikerült rájönniük a szakembereknek, hogy pontosan mi okozza a közösülés utáni vagy a menstruációk közötti vérzéssel járó betegség kialakulását, ahogy a megelőzés módja sem ismert.
Annak ellenére, hogy nem egy rosszindulatú szövődményről van szó, okvetlenül keresd fel nőgyógyászodat, mert extrém esetben meddőséghez vezethet a nemtörődöm hozzáállás.
Tünetek
- Közösülés utáni vérzés.
- Rendellenes hüvelyfolyás.
- Menstruációk közötti, rendszertelen vérzés.
Ha rászánod magad a konzultációra, és bebizonyosodik, hogy méhpolipod van, valószínűleg még műtétre sem lesz szükség, hiszen egy úgynevezett endoszkópos eljárással távolítják el.
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- kezelés
Szokatlanul erős, elhúzódó a menstruációd?
- betegség
- menstruáció
Erős görcsök minden hónapban?
- méhnyakrák
- chlamydia