3 súlyos betegség, amit az állandó fáradtság jelez
És nem is gondolnád!
Egész nap álmos vagy? A kimerítő munka mellett egészségügyi problémák is okozhatják a tünetet.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Ha napi hét-nyolc órás alvás mellett is rendszeresen fáradt vagy, előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben. Hormonális gondok, alvási apnoé, de akár szorongás is okozhatja a bajt.
Hormonális problémák - csökkent pajzsmirigyműködés
A pajzsmirigy a légcső felső és a gégeporc alsó szakaszának két oldalán helyezkedik el. Az apró - normál esetben 20 grammos - szerv létfontosságú hormonokat állít elő. Az általa termelt tiroxin és a trijódtironin szabályozza az anyagcsere-folyamatokat, így a pajzsmirigy csökkent működése az egész szervezetre hatással van. Az állandó, megmagyarázhatatlan fáradtság utalhat a pajzsmirigy működési zavarára. Ha pedig az alábbi jeleket is tapasztalod, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod.
Jellemző tünetek
- Hajhullás.
- Száraz bőr.
- Fázékonyság.
- Testsúlynövekedés.
- Töredezett haj és köröm.
A pajzsmirigy csökkent működése lehet veleszületett rendellenesség, okozhatja a szerv autoimmun gyulladása, de kismamáknál a szülést követően átmenetileg is kialakulhat. Hogy valóban ez a betegség áll-e az állandó fáradtság hátterében, endokrinológus szakember állapítja meg pajzsmirigyfunkció-vizsgálattal. A betegség kezelése szájon át szedhető gyógyszerekkel történik, mivel azonban jelenleg nem gyógyítható a probléma, az esetek többségében a gyógyszereket élethosszig kell szedni.
Állandó készenléti állapot - szorongás
A szorongás a stresszhelyzetekre adott normális reakció. Problémát akkor okoz, ha a stresszt kiváltó esemény elmúltával is fennáll. Ilyenkor ugyanis negatívan befolyásolja a mindennapi életedet, kapcsolataidat. Mivel a pszichés állapot önmagát erősíti, idővel azon kezdesz aggódni, hogy szorongsz, ami csak tovább fokozza a kellemetlen tüneteket. Az állandó fáradtság azért alakul ki, mert szervezeted folyamatosan készenléti állapotban van, és több energiát használ fel, mint amire valójában szüksége lenne.
Leggyakoribb jelek
- Izomfeszültség.
- Túlérzékenység.
- Alvászavar, álmatlanság.
- Félelemérzet, pesszimizmus.
- Ellazulásra való képtelenség.
A szorongást jellemzően olyan események váltják ki, melyek emberi kapcsolataidat, anyagi helyzetedet vagy éppen állásodat veszélyeztetik. Kismértékben az egészségtelen táplálkozás is befolyásolhatja, így például a túl sok cukor vagy koffein fogyasztása. Ha úgy érzed, életeden mind jobban elhatalmasodik a szorongás, tenned kell ellene, mert idővel súlyos fizikális problémákat - például gyomorfekélyt, szív- és érrendszeri panaszokat - okozhat.
Érdemes pszichológus segítségét kérned, akinek közreműködésével feltárhatók a háttérben meghúzódó lelki problémák. Kineziológus szakember is segíthet a gondon. A test energiaáramlásának megváltoztatásával, valamint az érzelmi stresszek feloldásával segít visszaállítani a test és az lélek energetikai egyensúlyát.
Éjszakai légzéskimaradás - alvási apnoé
Szinte mindenkivel előfordul, hogy alvás közben néhány másodpercre kimarad a lélegzetvétele. Az alvási apnoé esetében azonban ez óránként öt-tíz alkalommal is megismétlődik. A probléma oka, hogy a garat alvás közben elzáródik, minek következtében a levegő áramlása jelentősen lecsökken, az agy és a test így nem jut elegendő oxigénhez. Ilyenkor egy agyi reflexnek köszönhetően néhány pillanatra felébredsz, hogy levegőhöz juss. Az ébresztő mechanizmusnak azonban ára van: ha túl gyakran ismétlődik meg, másnap fáradt, kimerült leszel. Emellett hosszútávon komolyabb egészségügyi problémákat is okozhat.
Apnoéra utaló jelek
- Horkolás.
- Nyugtalan alvás.
- Magas vérnyomás.
- Reggeli szájszárazság.
- Nappali fáradtság, aluszékonyság.
Kisgyermekeknél és felnőtteknél egyaránt kialakulhat. Egyes szakemberek szerint csecsemők esetében összefüggés lehet a bölcsőhalál és az alvási apnoé között. Kisgyermekeknél jellemzően valamilyen orvosolható gégészeti probléma váltja ki a betegséget, fiatal felnőtt korban okozhatja orrsövényferdülés vagy mélyharapás - melynek következtében a nyelv könnyebben csúszik hátra a garatba. Az elhízás, a felső légúti allergia és a dohányzás pedig minden életkorban okozhat alvási apnoét.

A nyugodt alvás záloga
A mandarin-, narancs esszencia, kamilla-, levendula-, és szantál illóolaj keveréke gondoskodik arról, hogy lágy, nyugodt hangulat uralkodjon a hálószobában, vagy akár a babaszobában is.
További információkat itt találsz.
Promóció
Ha arra gyanakszol, hogy téged is érint az alvási apnoé, jelentkezz be alvásdiagnosztikai vizsgálatra. Amennyiben bebizonyosodott a feltételezésed, első lépésként érdemes a túlsúlytól megszabadulnod, illetve el kell hagynod a dohányzást. Az orrsövényműtét, a harapást korrigáló protézis, illetve a légzéskönnyítő spray használata is szóba jöhet. Hogy panaszaid milyen módszerrel orvosolhatók, azt minden esetben a kezelőorvosod dönti el.
OLVASD EL EZT IS!

- gyógynövény
- fáradtság
A krónikus kimerültség tünetei és természetes kezelése

- alvászavar
- vérszegénység
Miért vagy folyton álmos?

- alvászavar
- házi gyógymódok