10 kiló fogyás nyárig: hogy érdemes enni, inni és edzeni, hogy sikerüljön?
Két hónap elég lehet arra, hogy bomba formába hozd magad.
A tavasz a megújulás időszaka, ami segít abban, hogy testileg és lelkileg is feltöltődjünk. A melegebb idő remek alkalmat nyújt arra, hogy elővegyük a gardróbból a lazább, élénkebb ruháinkat, vagy hogy futócipőt húzzunk, és megszabaduljunk a télen felszedett pluszkilóktól.
Bár még bőven van idő a bikiniszezon kezdetéig, ez az időszak tökéletes arra, hogy elkezdd formába hozni magad a strandszezonra. Ahhoz, hogy tartósan és sikeresen csökkenthesd a súlyodat, és elkerülhesd a jojózást, a szakemberek szerint az az ideális és egészséges, ha a fogyásod nem haladja meg a heti fél-egy kilót, nagyobb túlsúly esetén pedig a két kilót. Ezt semmilyen csodapirulával vagy fogyasztószerrel nem tudod elérni, csak azzal, ha változtatsz az étkezési szokásaidon.
A tartós fogyás alapja: a kalóriadeficit
Egy közepes testalkatú nőnek napi 2000 kalóriára van szüksége a testsúlya megtartásához, de ahhoz, hogy körülbelül egy kilót fogyj, heti 3500, azaz napi 500 kalóriányi deficitre van szükség. Ezt azonban nem mind az étkezésből kell fedezned, legjobb, ha nagyjából az egyharmadát mozgásból állod, amivel több energiát használsz fel.
Ezek alapján sokan gondolnák azt, hogy ha lejjebb viszik a napi kalóriaadagot, sokkal rövidebb idő alatt érik el a vágyott alakot. Pedig a drasztikus ételmegvonás lelassult anyagcserét és hiánybetegségeket okozhat, a leadott pluszkilók pedig egy idő után visszakúsznak, ezért a fokozatos fogyásra is időt kell szánni. Ha most elkezded, két hónap alatt akár tíz kilótól is megszabadulhatsz.
Mennyi kalóriára van szükséged?
Az, hogy kinek hány kalóriára van szüksége a fogyáshoz, függ a nemtől, kortól, testsúlytól, a kilók számától, a fizikai aktivitási szintjétől és a munkavégzés jellegétől. Annak megállapításához, hogy neked pontosan mennyi napi kalóriabevitel kell a fogyáshoz, ide kattintva találsz segítséget, de remek kalóriaszámoló applikációk is léteznek, amelyek könnyebbséget nyújtanak a mindennapokban. Az életmódváltás során fontos, hogy folyamatosan kövesd a testtömegváltozást, és ahhoz igazítsd a napi energiabevitelt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Makrotápanyagok: szénhidrátok, fehérjék, zsírok
A fogyókúrás étrend akkor lesz egészséges és kiegyensúlyozott, ha a kalóriák mellett figyelsz a tápanyagok milyenségére és mennyiségére is.
Szénhidrátok
A megfelelő típusú és mennyiségű szénhidrát nemcsak a helyes anyagcseréhez és a vércukorszint szinten tartásához szükséges, de a fogyásban is segítségedre lesz. A komplex, lassú felszívódású szénhidrátok a legjobbak, ezek rostokban és fehérjében gazdagok, tartósan laktatnak, értékes tápanyagokkal látják el a szervezetet. Ide tartozik például a zabpehely, a quinoa, a bulgur, az árpa vagy a teljes kiőrlésű gabonák, az ezekből készül tészták, a barnarizs, a hüvelyesek, bizonyos zöldségek és gyümölcsök, mint például a csicseriborsó, eper vagy banán.
A kevésbé hasznos szénhidrátok közé tartoznak a finomított szénhidrátok, amelyek hozzáadott cukrot és finomított gabonákat tartalmaznak, ezek tápanyag nélkül jelentenek kalóriatöbbletet a szervezet számára. Ezért jó, ha a diéta során kiiktatod a sima liszttel készült kenyereket és a cukros péksüteményeket.
Fehérjék
A fehérjék aminosavakból állnak, melyek egy részét a szervezet is képes előállítani, a másik felét étkezésből kell pótolni. Ha a fogyókúra mellett teljes értékű fehérjével készült ételeket veszel magadhoz, a bennük található esszenciális aminosavak segítenek az izmok regenerálásában és építésében, de szerepük van az immunrendszer megfelelő működésében, és minden sejtben lejátszódó folyamatban részt vesznek, egyfajta katalizátoraként segítik elő a sejt életben maradását. Remek választást jelentenek a sovány húsok, a zsírszegény tejtermékek, hüvelyesek vagy olajos magvak.
Zsírok
Ha valaki életmódváltásra adja a fejét, első körben a szénhidrátokat és zsírokat próbálja kiiktatni az étrendjéből. Pedig a zsírokra éppúgy szüksége van a szervezetnek, mint a többi makrotápanyagra, hiszen fontos szerepet töltenek be a szervezet felépítésében, az anyagcsere-folyamatokban, az ízületek és izmok egészségének megtartásában, de elengedhetetlenek a hormonháztartás megfelelő működéséhez és a szervezetben kialakuló gyulladások elleni védekezéshez is.
Az egyszeresen és többszörösen telítetlen, azaz szaturálatlan zsírok a legjobbak. Míg előbbihez a növényi olajok, például az extra szűz olívaolaj, lenmagolaj vagy dióolaj tartozik, addig utóbbihoz az omega-3 és omega-6-ban gazdag ételek, mint például a halfélék, tengeri herkentyűk és olajos magvak tartoznak. Ezek a zsírok csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, valamint a rossz LDL-koleszterin szintjét, de a megfelelő agyműködés és a sejtnövekedés számára is fontosak.
Miből mennyit fogyassz?
A makrotápanyagok aránya nem kőbe vésett, de ajánlások szerint a napi kalóriamennyiség 45-65%-át tegyék ki a szénhidrátok, 20-30%-át érdemes fehérjéből fedezni (vagy 0,60-0,80 gramm fehérje a testtömeg minden kilogrammja után), a 20-30%-át pedig zsírokból. Ezen belül, attól függően, hogy az ember mit akar elérni, növelheti vagy csökkentheti egyes tápanyagok hangsúlyát, például fogyáshoz csökkenthető a szénhidrátmennyiség, testedzés esetén pedig növelhető a fehérje mennyisége.
A megfelelő folyadékpótlásról sem szabad megfeledkezni, napi nyolc pohár, vagyis két liter víz elfogyasztása javasolt. A víz amellett, hogy hidratálja a szöveteket, csökkenti az étvágyat azáltal, hogy eltelít, így érdemes egy nagy pohár szénsavmentes vízzel indítanod az étkezéseidet.
Hogyan kell edzeni?
Bár fogyást csak kalóriadeficittel lehet elérni, a tónusos, formás test kialakításáért érdemes heti pár alkalommal kardio- és erősítő mozgásokat beiktatni. Az ajánlások szerintkardióból hetente ötször 30 perc lenne az ideális, amit heti kétszersúlyzós edzéssel spékelhetsz meg. Amennyiben nagy túlsúllyal rendelkezel, az ízületek kímélése érdekében izometrikus gyakorlatokat végezz.
1400 kalóriás diéta 7 napos mintaétrenddel
Az 1400-1500 napi kalóriás étkezésbe belefér egy 300 kalóriás reggeli, 500-600 kalóriás ebéd, 300 kalóriás vacsora és 200 kalória nassolnivaló.
Sokáig eltelít, mégis fogyaszt: 1400 kalóriás diéta 7 napos mintaétrenddel
ElolvasomBorító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges életmód
- reggeli
9 fehérjedús reggeli, ami fogyókúrához is tökéletes: diétásak, mégis ellátnak energiával
- fogyókúra
- fogyasztó praktikák