Égeti a kalóriát, erősíti az izmokat: 8 hatékony kézi súlyzós gyakorlat otthonra

A kézi súlyzós edzésekkel hatékonyan lehet égetni a kalóriákat és erősíteni az izomzatot.

Kézi súlyzós edzés otthon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egykezes súlyzók a legtöbb nagyobb boltban fellehető sporteszközök, könnyen, jó árban beszerezhetőek, így sokan választják ezeket az otthoni edzésekre.

Nagy előnyük, hogy nehéz velük csalni, mert egykezes súlyzók esetén a test mindkét oldalának egyénileg kell dolgoznia, egyenletesen erősödnek meg. Saját testsúlyos edzéseknél akarva-akaratlan megtörténhet, hogy az erősebbik oldalt jobban terheli az ember.

A súlyzós edzések előnyei

A kézi súlyzós edzések számos előnnyel bírnak. Már magának a súlyoknak a tartása is erőkifejtéssel jár, megdolgoztatják a mélyebb, stabilizáló izmokat is. De nemcsak az izmokat, hanem a csontozatot, sőt a vérereket is erősíti, emellett felpörgeti az anyagcserét. Ahogy épülnek az izmok, úgy gyorsul a metabolizmus, ez a hatás pedig az edzések utáni 72 órában is fennáll, ezt hívják utóégetésnek, amikor a szervezet nyugalmi állapotban is pluszkalóriákat éget el. A bőr alatti zsírszövetek mellett a zsigeri zsírok arányát is csökkenti. Ettől függetlenül komoly sérüléseket lehet szerezni súlyzós edzések közben, hogyha valaki nem megfelelő testtartással végzi a gyakorlatokat. A húzódások elkerülése érdekében mindenképpen érdemes előtte bemelegíteni, utána pedig lenyújtani. Az alább látható mozdulatsorokkal az egész testet átmozgathatod, kezdők 3 kilós, haladók 5-10 kilós súlyokkal végezzék őket - de az ideális súlyzó méretéről bővebben ebben a cikkben olvashatsz.

Oldalirányú emeléssel a mellizmokat, a hátizmot, a vállizmot is átmozgatod. Állj egyenesen, a karokat engedd a combok mellé. Tartsd egyenesen a hátad, és enyhén hajlított könyökkel lassan emeld fel oldalirányba vállmagasságig a súlyokat, majd ugyanilyen ütemben engedd őket vissza az eredeti pózba. Ezt ismételd meg 15-ször.
A bicepsz az egyik leggyorsabban fejleszthető izom. Tartsd meg a súlyzókat csípőmagasságban úgy, hogy a tenyerek kifelé nézzenek, a könyök maradjon enyhén behajlítva. Lassan emeld fel a mellkasodhoz akár váltakozva, akár párosával a súlyokat, majd ugyanilyen lassan engedd vissza. Figyelj arra, hogy a könyököd az oldalra "tapadva" maradjon, karonként 15-15 emelést végezz.
Fotó: dangrytsku / Getty Images Hungary
A tricepszet edző gyakorlat során egyik kezedbe vedd a súlyt, a másikkal pedig támaszkodj meg egy stabil felületen a képen látható módon. Hajolj addig, míg nagyjából a törzsed párhuzamos a talajjal, a súlyt tartó karodat pedig hajítsd be 90 fokos szögbe. Nyújtsd lassan hátra az alkarodat úgy, hogy párhuzamos legyen a talajjal, közben a felkar maradjon egy helyben, majd ugyanilyen ütemben helyezd vissza alkarodat a kiindulási pontba. Ismételd meg mindkét oldalon 15-15-ször.
A kézi súlyzós kitörésekkel az egész testet átmozgatod, a karizmoktól kezdve a hátizmokon át egészen a lábizmokig. Állj vállszéles terpeszbe, a súlyzókat helyezd a combjaid mellé, majd az egyik lábaddal lépj előre, és ereszkedj le a képen látható módon úgy, hogy mindkét térd 90 fokos szöget zárjon be. Miközben ereszkedsz, a súlyzókat enyhén behajlított karral emeld magad elé, majd ahogy felegyenesedsz, úgy lassan vissza az eredeti pózba. 15-ször ismételd ezt a gyakorlatot is mindkét lábra.
A hát- és vállizmokat erősíti a következő mozdulatsor. Állj vállszéles terpeszbe, majd emeld fel a súlyzókat a vállaid fölé úgy, hogy a könyököd oldalirányba mozgatod, és hajlítsd be őket úgy, hogy 90 fokos szöget zárjanak be. Ezután nyújtsd ki 15-ször egyszerre mindkét karodat a fejed fölé, majd lassan engedd vissza őket a kiindulási helyzetbe. Figyelj arra, hogy gyakorlat közben egyenes maradjon a hátad.
Emeld fel a súlyzókat kicsit a váll fölé a képen látható módon, a tenyerek nézzenek egymás felé. Hajlítsd be a térdeidet egészen addig, míg a combok párhuzamosak lesznek a talajjal, majd lassan emelkedj vissza a kiindulási helyzetbe. Mivel a súlyok kicsivel test előtt vannak, a kvadricepszet, azaz a négyfejű combizmokat is erősíti. Ebből is legalább 15-öt végezz. A gyakorlat közben maradjon egyenes a hátad, és a térdek ne menjenek a boka elé.
A vállak elülső részére hat ez az emelés, érdemes minél könnyebb súlyokat használni hozzá. Párhuzamosan is felemelheted mindkét karodat, de a váltott kezes súlyemelés is hatékony. Állj vállszéles terpeszbe, a súlyokat tartsd meg a combok előtt úgy, hogy a tenyerek a test felé nézzenek. Legyenek végig nyújtva a karok, és egyenes a hátad, és emeled fel a súlyokat vállmagasságig, majd lassan engedd vissza. 15-ször végezd el.
Fotó: nd3000 / Getty Images Hungary
Az egylábas román elemelés edzi a hátat és a lábizmokat, közben fejleszti az egyensúlyérzéket. Tartsd a súlyokat a combod előtt, majd az egyik lábadat lassan kezdd hátraemelni, közben a törzseddel dőlj előre, és a súlyokat is engedd a padló felé. Egészen addig nyúlj így előre, míg nem húzódik a combod, ekkor szépen lassan egyenesedj vissza a kezdő állásba. Ebből is 15-öt végezz.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük