Ezt a betegséget jelezheti, ha könnyen elfárad a láb - Így állítható meg a romlása
A már kialakult visszért nem lehet visszafordítani, ezért különösen fontos időben megelőzni.
A felnőtt magyar lakosság közel fele küzd visszérbetegséggel, az érintettek száma pedig folyamatosan nő. A visszér a vénák kitágulásával és megduzzadásával jár, leggyakrabban a lábakon alakul ki.
Bár gyakran esztétikai kérdésként tekintenek rájuk, komolyabb egészségügyi kockázatot is hordozhatnak magukban, különösen a melegebb hónapokban. Azonban megfelelő odafigyeléssel és néhány egyszerű praktikával jelentősen enyhíthetők a kellemetlen tünetek.
A visszér megelőzése és kezelése
A visszér kialakulását a vénás erek és a nyirokerek falainak meggyengülése okozza. Ez gyakran lehet örökletes hajlam, így nagy hangsúlyt kell fektetniük a megelőzésre azoknak, akiknek a felmenői között jelen volt korábban a probléma. A kor előrehaladtával a férfiak és nők esetében is természetes módon csökken az érfalak rugalmassága, amely növeli a visszér kialakulásának rizikóját. A betegség nemtől függetlenül jelentkezhet, és sok esetben hormon (például várandósság vagy változókor) vagy más anyagcserezavar együttes eredménye.
A kialakult, tökéletlen vér- és nyirokáramlást tovább nehezíti a nagy vagy hirtelen megnövekedett testsúly, a nehéz súlyok emelése, a statikus munkavégzés és a mozgásszegény életmód. A nyári meleg hatására az amúgy is kitágult vénák tovább tágulnak, aminek eredménye a visszeres panaszok fokozódása és a vér térfogatának megnövekedése a bőrfelületen, ami fokozott folyadékvesztéshez vezethet, különösen izzadás során. Így az erek védelmében napi 2,5-3 liter vizet javasolt fogyasztani.
Ne hagyd kezeletlenül!
A diagnosztizálás egyben egyszerű és nehéz is lehet: a felületi vénatágulatok szemrevételezéssel könnyen azonosíthatók, azonban a mélyvénás keringési rendellenességek csak műszeres méréssel diagnosztizálhatók pontosan. A leggyakoribb tünetek közé sorolhatók: a nehézláb-érzés, az égő és/vagy viszkető érzés, a fáradékonyság, a lábszárgörcs, a lábszár bőrének színelváltozása, valamint a bőrgyulladás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Súlyossági sorrendben az alábbi állapotokat különböztethetjük meg:
- tünetmentes, de már szemmel látható visszér,
- seprűvéna vagy pókvéna,
- kifejezett visszértágulat,
- ödéma,
- bőrtünetekkel (például ekcéma), elszíneződéssel járó társult állapot,
- világos színű hegek megjelenése, orbánc,
- lábszerfekély,
- mélyvénás, szemmel nem látható visszértágulat, amely mélyvénás trombózist idézhet elő, ezért rendszeres műszeres felülvizsgálat javasolt.
Gyakori lábikragörcs és nehézláb-érzet, illetve szemmel jól azonosítható visszértágulat, ödéma esetén rendszeres kontrollvizsgálat szükséges, mert a mélyvénás trombózis csak műszeres méréssel azonosítható.
A visszér megelőzése és szinten tartása
A visszér kialakulását vagy a már meglévő visszér szinten tartását minden olyan tényező elősegíti, amely támogatja a vénás és nyirokkeringést. Ilyen például a megfelelő BMI-index megtartása, az alsó végtagok rendszeres mozgatása, aktív életmód, visszértorna, fásli vagy kompressziós harisnya viselése, visszérkrémek és gélek napi 3-4 alkalommal történő használata, valamint érvédő táplálkozás (E-vitamin, C-vitamin, magnézium, kalcium, omega-3 zsírsavak, rostok).
A sport segíthet, de nem mindegy, melyiket választod. Minden olyan könnyed, dinamikus testmozgás, ami támogatja a vénás vér és nyirok-visszaáramlást, segít karbantartani a visszérproblémát. Ilyen például a biciklizés, az úszás, a könnyed futás vagy gyaloglás, korcsolyázás. Kerülendők azonban a nagy erőkifejtéssel járó sportfajták, mint a nehézatlétika, a súlyemelés vagy a testépítés. A speciális visszértorna minden esetben javasolt.
A visszérkrémek célja, hogy erősítsék az érfalakat, helyileg enyhítsék a visszér tüneteit, csökkentsék a duzzanatot és a fájdalmat hűsítő hatásukkal elviselhetőbbé tegyék a mindennapokat. A visszérkrémek és -gélek rendszeres használatával az életminőség nagymértékben javulhat, csökkenhet a gyulladás kialakulásának kockázata, a szükséges orvosi beavatkozás pedig időben évekre, évtizedekre kitolható. Alkalmazásuk rendszeres, napi kétszeri lágy masszírozással ajánlott, ami önmagában is javíthatja a vérkeringést.
- Fontos azonban leszögezni, hogy a visszér nem gyógyítható betegség, csupán annak kezelésére és ezáltal a tünetek enyhítésére van lehetőség. A visszérkrémekben olyan venoaktív hatóanyagok vannak, amelyek erősítik az érfalakat és támogatják rugalmasságukat, megelőzve és kezelve a visszér- és az ödémakialakulást. Gyulladáscsökkentő hatóanyagaik mérséklik a viszkető, feszülő érzést, csökkentik az esetleges gyulladást. A leghatékonyabb krémek olyan természetes hatóanyagokat tartalmaznak, mint a vadgesztenye-kivonat, az édesgyökér-kivonat, a mentol vagy a citromolaj - emelte ki dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész.
Súlyosabb esetekben, amikor a vénás elégtelenség már komoly panaszokat okoz, a krémek használata mellett szükség lehet orvosi beavatkozásra, például lézeres kezelésre, szkleroterápiára vagy műtétre.
7 ok, ami az arcon megjelenő pókhálóerek mögött állhat: a belső és a külső kezelés is segíthet ellenük
Az arcon megjelenő aprócska visszereket, a pókháló ereket több dolog is okozhatja, amikről bőrgyógyász szakorvos beszélt.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- genetika