3 ok a gyerekkorodból, ami miatt túlsúlyod van: ezért nem tudsz lefogyni
Szülői minta vagy tinédzserkori testképzavar egyaránt állhat a felnőttkori túlsúly mögött.
Rég megdőlt az a nézet, miszerint mindenki, aki túlsúllyal küzd, kizárólag saját maga felel a problémáiért, esetleg lusta, vagy kevés az akaratereje. Még ha a túlsúlyodat nem is valamilyen betegség, hanem valóban evési zavar okozza, akkor is lehet, hogy az egy sokkal mélyebb, régi lelki sérülésre vagy rossz beidegződésre vezethető vissza.
Ezek a tudatalatti problémák sokszor a gyermekkorban erednek, ám feltárás hiányában nem tudsz megbirkózni velük.
Tinédzserkori testképzavar
Az évek óta fokozódó karcsúságkultusznak köszönhetően sajnos a média gyakran már nem egészséges, hanem túlzottan sovány testképet közvetít ideálként. A kívülről jövő információkat pedig nem mindenki képes egyformán megszűrni és mérlegelni.
A legnagyobb veszélyben a tinédzserek vannak, akiknél egyébként is gyakori az önértékelési zavar. Egy friss tanulmány szerint pedig az, ha kamaszként úgy érezted, kövér vagy - annak ellenére, hogy testsúlyod normális volt -, a későbbiekben hajlamossá tehet az elhízásra.
Koenraad Cuypers, a Norvégiai Tudományos és Műszaki Egyetem szakembere elmondta, egy kutatás során jutottak erre az eredményre.
Testképzavarból származó stressz
A tudós szerint a jelenség magyarázata a testképzavarból származó stressz lehet, ami rossz hatással van az anyagcserére, illetve az, hogy ha kamaszként túlsúlyosnak tartottad magad, megváltozhattak az étkezési szokásaid és az ételhez fűződő viszonyod - ám nem feltétlenül a jó irányban.
A kihagyott ebéd, a koplalás, majd a habzsolás, a bűntudat az evés miatt mind egy olyan életmód és étrend felé terelhetnek, amely az elhízáshoz vezet. A megoldás az lehet, ha szembenézel a problémával, és szorongás helyett rendszeresebb életmóddal és sporttal szabadulsz meg tudatosan a túlsúlytól. Fontos, hogy ne érezz bűntudatot, ha eszel!
Bántalmazás és félelem
A Bostoni Orvosi Egyetemen 1995 óta folytatnak egy kutatást, mely a nők egészségének több területét vizsgálja.
A 33 ezer résztvevő vizsgálatával végzett tanulmány során az orvosok többek között azt is megállapították, hogy azok a nők, akik gyermekkorukban szexuális vagy fizikai bántalmazás áldozatai lettek, felnőttkorukban hajlamosabbak lettek az elhízásra. Az eredmények szerint 30%-kal nőtt meg az esélyük a túlsúly kialakulására azokkal szemben, akiknek nem kellett hasonlókat elszenvedniük gyermekkorukban. Dr. Renee Boynton-Jarrett, a tanulmány vezetője szerint ez bizonyíték arra, hogy a gyermekkorban elszenvedett traumáknak nagyon hosszú távú hatásaik lehetnek, még akkor is, ha az érintett látszólag normális, egészséges életet él.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vigaszt nyújt az evés
A doktornő szerint az összefüggés magyarázható azzal, hogy a bántalmazás hátrányosan befolyásolhatja az egészségre is kiható szokásokat, de az evés egyfajta vigasztalás, a problémák elkendőzésének eszköze is lehet. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a bántalmazásból származó korai stresszélmény befolyásolhatja az anyagcserét, illetve bizonyos hormonok működését és termelődését. Ha úgy gondolod, a túlsúlyod mögött egy feldolgozatlan gyerekkori trauma állhat, akkor mindenképpen kérd szakember segítségét, aki segít megbirkózni a problémával.
Túlevés a túlsúly mögött
Hallgasd meg szakértőnk véleményét a túlsúly lelki okairól. Kattints az alábbi videóra!
Szülői minta
Lehet, hogy a szüleid fontosnak tartották, hogy helyesen táplálkozz, de ha ők maguk nem követtek hasonló étrendet, nagy valószínűséggel rád is rossz étkezési szokásokat örökítettek át - állítja egy, az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmány.
Meghatározó anyai minta
A Michigani Állami Egyetem által végzett tanulmányt Sharon Hoerr professzor vezette, aki a lapnak elmondta, elsősorban az anya által közvetített minta lehet meghatározó.
Vagyis, ha az anyukád olyan étrendet követ, ami elhízáshoz vezet, nagyobb a valószínűsége, hogy felnőttként te is hasonlóan fogsz viszonyulni az ételhez, és átveszed az esetleges rossz szokásait - például édességgel jutalmazod magad a nehéz napokon, vagy kihagysz egy főétkezést a stresszesebb időszakokban.
A megoldást az jelentheti, ha tudatosan kezdesz egy új, egészségesebb példát követni. Ebben segíthet, ha eleinte például nem magad gondoskodsz az ebédedről, hanem rendelsz egy fitneszmenüt a munkahelyedre egy ételszállító cégtől. Így könnyebb lesz áttérni a rendszeres és egészséges étkezésre, ami később aztán rutinná válik.
OLVASD EL EZT IS!
- túlsúly
- fogyasztó praktikák
Fogyókúragyilkosok: képeken 7 veszélyes negatív hatás
- túlsúly lelki okai
- végleges fogyás
Magyar szakemberek jöttek rá az okára: ezért nem tudsz lefogyni, hiába diétázol
- túlsúly lelki okai
- végleges fogyás