Milyen gyakran kell törölközőt mosni, és mivel? Nem biztos, hogy eltalálnád a választ

A törölközőn is hemzseghetnek a baktériumok és a gombák, ezért figyelni kell a mosás gyakoriságára.

Törölközőmosás gyakorisága
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Mivel a törölközőt zuhanyzás után, már tiszta testtel használja az ember, könnyű azt feltételezni, hogy több használat után sem szennyeződik erősen a textília. Pedig a valóságban temérdek, szemmel nem látható mikroorganizmus megtelepedhet rajta.

A törölközők sok vizet magukba szívva órákig nedvesen állnak, így tökéletes táptalajt képezhetnek a baktériumok, vírusok és gombák számára, amelyek akár betegségeket is okozhatnak, köztudottan terjedhet textíliák útján a Staphylococcus baktérium, MRSA-betegség is. Szerencsére hatékony kiszárítással és gyakori mosással a kockázat minimalizálható.

A törölközőmosás gyakorisága

A törölközőket, fürdőlepedőket általában maximum három-öt alkalom után javasolja mosni a Cleaning Institute, amennyiben két használat között hagyod teljesen megszáradni a textíliákat, ez a módszer ugyanis szintén segít megakadályozni a baktériumok gyors elszaporodását. Korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, milyen gyakran kellene tisztítani az ágyneműket.

Van néhány olyan tényező, amely gyakoribb mosást tesz szükségessé a törölközők esetében. Azokat a textíliákat, amelyek testfolyadékkal szennyeződtek, egyetlen használat után ki kell mosni, ahogy az edzés közben, az izzadság felszívására használt vagy több órán keresztül nedvesen maradó darabokat is. Ekcémás, érzékeny bőr esetén is javasolt minden használat után kitisztítani a fürdőlepedőket, hogy elkerülhető legyen a további irritáció.

Ha szeretnéd minimalizálni a bakteriális és gombás fertőzések terjedését, a törölközőket mindig felakasztva szárítsd ki, majd 60 fokos vízben mosd ki, hogy kellőképpen elpusztuljanak a baktériumok. Ha fokoznád a fertőtlenítő hatást, 20%-os ecetet is tegyél a mosógépbe! Fontos, hogy ne tömd tele a gépet, így hatékonyabban tisztulnak az anyagok.

Az sem mindegy, mivel mossa ki az ember a törölközőket. A kímélő mosószerek ideálisak az anyag minőségének megőrzésére, és jó tudni, hogy az öblítő is gyengíti kissé a textília nedvszívó képességét. A fehérítő hatású szerek roncsolják az anyagot, így nem szükséges használatuk, ha nem a folttisztítás a cél.

Annak, aki érzékeny, irritált bőrrel, ekcémával küzd, a színező- és főleg az illatanyagokkal rendelkező mosószereket és az öblítőket el kell hagynia. A hipoallergén címke önmagában nem elegendő, érdemes ellenőrizni a készítmények összetevőit is. A dupla öblítés is segítséget jelenthet a fellángolások időszakában. És azt sem szabad elfelejteni, hogy az új ruhákhoz hasonlóan a teljesen új textíliákat is ki kell mosni a boltból hazaérve.

A cikk az ajánló után folytatódik

Telitalálat aranyér ellen!

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivatonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

A törölközők mellett a különböző fürdőszobai szőnyegek is napi szinten használatban vannak, nedvesek lesznek, szennyeződések kerülhetnek rájuk, ezért azokat is érdemes időnként, legalább heti rendszerességgel a mosógépbe tenni a teljes higiénia megőrzése érdekében.

Hámlás, viszketés és furcsa redők: képeken a kezdődő cukorbetegség bőrtünetei

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük