Sokat elárul, hol jelenik meg a testen az ekcéma: a kezelés sikere múlhat rajta

Az ekcéma helye és a kiváltó oka is segíthet a megfelelő kezelés megtalálásában.

viszketes-ekcema-borbetegseg-allergia
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ekcéma - vagy más néven dermatitisz - hátterében az immunrendszer zavara miatt kialakuló krónikus gyulladás áll. A bőrbetegségben tünetmentes időszakok és kiújulások, fellángolások váltják egymást, utóbbiaknak többféle kiváltó oka lehet.

A bőrgyulladás során jellemzően erős viszketés, bőrpír, száraz bőr jelentkezik, mely a vakarás miatt kisebesedhet vagy megvastagodhat. A problémát kiválthatják, illetve erősíthetik a külső, környezeti hatások, allergének, de a hajlam is szerepet játszik benne. 

Az ekcéma típusai és kialakulási helye

Az ekcémáról és a lehetséges kezelési módszerekről sokat elmond az is, hogy a test melyik részén merül fel a probléma.

A tenyéren és a talpon, valamint az ujjak belső felszínén megjelenő tünetek leggyakrabban diszhidrotikus ekcémát jeleznek. Ekkor gyakran apró, nedvedző hólyagok jelennek meg gyulladás kíséretében. Ilyenkor sokat segíthet a helyi kezelés, a borogatás, az orvos gyulladáscsökkentő, akár kortikoszteroidot tartalmazó krémet is felírhat, de az esetleges bakteriális vagy gombás átfertőzöttséget is vizsgálni kell.

Gyakran külső környezeti hatásra reagál a szervezet az ekcémával, így a kontaktekcéma vagy az allergiás dermatitis esetén. Akkor merül fel, amikor a bőr azzal az anyaggal vagy allergénnel érintkezik, melyet az immunrendszer idegennek ismer fel: számos egyéb között mosószer, öblítő, parfüm, krém, fém- vagy nikkelanyagú ékszerek, vegyszerek, de akár füst vagy penész is okozhat problémát. Ilyenkor elsősorban az érintkezés helyének közelében alakul ki.

Ehhez hasonló az atópiás ekcéma, melynek elsődleges oka a genetikai hajlam. Ez a dermatitisz már kisgyermekkorban felléphet, pár hónapos korban főként az arcon és a fejen, később a hajlatokban, így a könyök, a térdhajlat vagy a csukló környékén lép fel gyakran.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az atópiás ekcéma során az immunrendszer allergénnek tekinti a leghétköznapibb anyagokat, így akár a pollenek, a poratkák, de az izzadtság, a hőség, a hideg vagy akár egyes ételek, például olajos magvak, tejtermékek fogyasztása is kiválthatja a bőrreakciót. A bőr ilyenkor viszketéssel, akár pikkelyes kiszáradással reagálhat. Antihisztaminos krémeket, gyulladáscsökkentő szereket írhat elő az orvos, és az érzékenységet kiváltó okok kerülése is segít a kiújulás elkerülésében.

A szeborreás ekcéma elsődleges oka a Malassezia furfur gomba elszaporodása, amely gyakran a fej egyes részeit érinti: gyakran a fejbőrön, a fülek mögött és az orron jelenik meg. Enyhe tünetek esetén csak korpásodás jelentkezik, súlyosabb esetben piros kiütések, sebesedés is felléphet, amely akár az arcra vagy a hátra is átterjedhet. Speciális samponok és hidratáló-, bőrnyugtató krémek a legtöbb esetben beválnak, az erős gyulladás megszüntetésében orvos segíthet.

Elsősorban a végtagokon, főleg a lábon jelentkezik a nummuláris ekcéma, mely száraz, érmeszerűen kerek, vörös, gyulladt, hámló és viszkető foltokat okoz a bőrön. Általában gyulladáscsökkentő krémmel kezelik, de a hámló területeken a bakteriális átfertőződés sem ritka, ennek fennállása esetén antibakteriális kezelésre is szükség lehet. Megelőzésében fontos a hidratálás.

A fentieknél ritkább a stásis, avagy vénás eredetű ekcéma, melynek hátterében a krónikus vénás elégtelenség áll. Gyakran a láb visszértágulataival jár együtt, de látványos tünetei közé tartozik a láb bőrének elszíneződése, hámlása, vörössége. Itt is elsődleges a gyulladás enyhítése és a bakteriális, gombás fertőzések elkerülése borogatással, krémezéssel.

Hasonló bőrtünetek, de nem mindegyik veszélyes

Mutatjuk, hogy miről különböztethető meg az ekcéma, a pikkelysömör, a keratózis és a többi bőrbetegség.

Ekcéma vagy bőrrák? Nem mindegy, hogy néz ki a folt a bőrön

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük