Hirtelen szőrnövekedés a női testen: súlyos bajokra is figyelmeztethet a szokatlan tünet
A kóros szőrburjánzás a nőket érinti, hátterében pedig több tényező meghúzódhat.
A hirsutizmus, azaz fokozott szőrnövekedés a nőkre jellemző kóros állapot, melyet az esetek többségében a megemelkedett tesztoszteronszint okoz. Kialakulása egyaránt bekövetkezhet klimax vagy menopauza során, de a serdülés és a hormontermelés beindulása szintén előidézheti.
Tesztoszteront, vagyis férfihormont a női szervezet is termel, ám normál esetben csak kis mennyiségben. A hormonegyensúly felborulásával azonban megemelkedhet a szintje, ennek következtében pedig erőteljesebb lehet a szőrnövekedés.
Milyen betegségek állhatnak a háttérben?
Ha a szőrnövekedés rendszertelen menstruációs ciklussal társul, akkor okozhatja policisztás ovárium szindróma, amit a petefészek megnagyobbodása is kísérhet. Másfelől, mivel a tesztoszteron a petefészekben és a mellékvesében termelődik, ezen területek betegsége - mellékvesedaganat vagy -túlműködés - szintén kiváltó ok lehet.
Az inzulinrezisztencia ugyancsak párosulhat hirsutizmussal, ahogy pajzsmirigy-rendellenességek is állhatnak a panaszok mögött. A fentieken kívül pedig az agyfüggelékmirigyben termelődő prolaktin túltermelődése is felmerülhet a betegséggel kapcsolatban. Mindig célszerű vérképet csináltatni.
Ritkábban, de bizonyos epilepszia elleni gyógyszerek, asztma és reumás betegségeknél alkalmazott szteroidok szintén fokozhatják a szőrnövekedést. Valamint a pszichés állapot is befolyásolhatja a hormonszintet, így túlzott stressz is kiválthat hirsutizmust.
Hol jellemző a szőrnövekedés?
A fokozott szőrnövekedés elsősorban a bajusz és szakáll területét, az emlő körüli részt, a köldökcsíkot és a hasat érintheti. Emellett kialakulhatnak pattanások, erősödhetnek a férfiasabb jegyek: mélyülhet a hang, különösen, ha a férfihormon szintje jelentősen megemelkedik. Amennyiben az okokat nem ismerik fel időben, a tesztoszteron hatására kopaszodás kezdődhet, csökkenhet a mellméret, esetleg gyarapodhat az izomtömeg.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mindenképp orvoshoz kell fordulni
A diagnózis felállításához elengedhetetlen a szakorvosi vélemény, aki első lépésben kikérdezi a beteget, hogy családon belül fordult-e már elő valamilyen daganatos betegség, cukorbetegség, valamint szed-e olyan készítményt, aminek ez lehet a mellékhatása.
Az elbeszélgetés után alapos kivizsgálásik kezdődik, melynek során megnézik többek között a mellékvesehormonok szintjét, a tesztoszteronszintet, a szabad tesztoszteronszintet, de adott esetben szükség lehet inzulinrezisztencia szűrésére, a prolaktin-anyagcsere, a pajzsmirigy, az agyfüggelékmirigy, a mellékvese és a petefészek vizsgálatára.
Ételek a megfelelő hormonszinthez
A hormontermelés részben az étrenddel is befolyásolható: az egyensúly hozzájárul az energiaszint növeléséhez, a hangulatingadozás megszüntetéséhez, a stressz és a betegségek kockázatának csökkenéséhez, de segítséget nyújt a megfelelő testsúly elérésében is.
Rendbe teszik a hormonrendszert: 10 étel és ital, amiből sokkal többet kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- trombózis
Darabos menstruáció, erős vérzés: véralvadási zavarokra is utalhatnak a tünetek
- menstruáció
- klimax