Egészségesnek és fogyókúrásnak hiszik sokan, pedig nagyon nem az
Válogasd meg gondosan, mit eszel.
A szóját és az abból készült termékeket évtizedekig piedesztálra emelték a diétákkal foglalkozó szakemberek. A közelmúltban azonban számos olyan tanulmány jelent meg, amely azt állítja, hogy a szójatej és a tofu ártalmas is lehet az egészségre.
Az egymásnak ellentmondó véleményeknek mindkét részről van igazságtartalma, éppen ezért több dolgot is nagyon érdemes megfontolnod a szójafogyasztással kapcsolatban.
Organikus és génkezelt
Tény az, hogy van génkezelt, vagyis genetikailag módosított és organikus, vagyis természetes szója. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy a génkezelt és nem erjesztett szójából készült termékek fogyasztása veszélyes. Ebbe a kategóriába tartozik a szójatej, a tofu és a szójaporból előállított húspótló készítmények.
A szója egyébként az egyik legallergénebb élelmiszer, és adalékanyagként nagyon sok helyen előfordul. Szójafehérjét tartalmaznak például a felvágottak és a húskészítmények. Szójalecitin van a porított készítményekben és a csokoládéban is. Ezért kell nagyon megválogatni, hogy milyen jellegű szójababból készült az adott termék.
A szója és a hormonok
Ellenzői egészségkárosító jellemzőként szokták felhozni azt, hogy a szója pajzsmirigy-rendellenességet okoz. A benne található növényi ösztrogén ártalmas a szervezetre. Akik állandóan szójaitalt fogyasztottak, azoknál a havi ciklus rendszertelenné vált.
Az erjesztetlen szójaételekben található fitoösztrogének ellentétes reakciót váltanak ki a szervezet saját hormonháztartásában, és nagy dózis fogyasztása esetén a növekedéshez és az anyagcseréhez szükséges jódot is akadályozzák a munkájában. A hormonháztartás zavarai és anyagcsere megbomlása pedig könnyen hízáshoz vezethet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szója ártalmas alkotóeleme
A szója elleni érv az is, hogy gyengíti az immunrendszert. Mivel a szójabab a hüvelyesek családjába tartozik, tartalmaz fitiksavat. Ez az anyag megköti az ásványi anyagokat, és akadályozza a felszívódásukat.
Így az olyan értékes összetevők, mint a magnézium, a kalcium és a vas, nem tudnak kellőképpen hasznosulni a szervezetben. Ez különösen veszélyes a fogyókúra ideje alatt, amikor egyébként is csökkentett táplálékmennyiségből kell azonos vitaminigényt fedezned.
A szója élettani hatásaival foglalkozó kutatók allergiás reakciókat és emésztési zavarokat is írtak a növény kontójára.
Érvek a szója mellett
A szójapártiak arra hivatkoznak, hogy a szója nagy mennyiségű létfontosságú aminosavat tartalmaz, ami által jól funkcionálhat húspótlóként. Tele van B-vitaminokkal, és tartalmaz lecitint is, ami a sejtmembrán építésében igen fontos szerepet játszik.
Ha tehát a távol-keleti babféle pozitív élettani hatásait akarod élvezni, fogyassz kizárólag organikus és erjesztett szóját. A fermentálás folyamata alatt a fitiksav semlegesítődik, és nem tudja kifejteni káros hatását. A miso, a szójaszósz és a tamari ebbe a javasolt kategóriába tartozik, ám a többit jobb, ha inkább kiiktatod a fogyókúra idejére vagy akár véglegesen is az étrendedből.
- kutatások
- szója
- egészséges étkezés
- egészségtelen
- táplálkozás
- fogyókúrás tévhit
- hizlaló táplálék
- fehérje
- Életmód