4 dolog, ami mellkasi fájdalmat okoz - Nem mindig a szívinfarktus tünete

A mellkasi fájdalom hátterében számos ok állhat, és nem mindegyik jelenti a legrosszabbat.

Szívinfarktus vagy mellkasi fájdalom
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szívinfarktus okozta mellkasi fájdalom leginkább szorító, nyomó jellegű, azonban más betegségek, állapotok is okozhatnak ilyen panasz. Vagyis nem kell azonnal infarktustól tartani, ha valaki ilyen tünetet tapasztal, de a kivizsgálás minden esetben fontos.

A mellkasi szorítást okozó lehetséges okokról és a kivizsgálás alapjairól beszélt dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa.

Szívinfarktus vagy mellkasi fájdalom

A mellkasi fájdalom olyan tünet, amit a legtöbben a szívproblémával, leginkább a szívinfarktussal azonosítanak, és nem feltétlenül kapcsolnak hozzá más betegségeket, amelyek valójában ugyanezt a feltűnő panaszt okozhatják.

szivinfarktus mellkasi fajdalom
Fotó: FG Trade Latin / Getty Images Hungary

- A szív területén jelentkező fájdalom, amit a szívinfarktus okoz, jellemzően, de nem kizárólag nyomó, szorító jellegű, mintha egy betontömböt tennének a mellkasra. Az éles, szúró típusú fájdalom jóval kevésbé tipikus infarktus esetén. Ugyanakkor az infarktus okozta diszkomfort érzés, fájdalom a nyakba és a karokba is sugárzik olyan intenzitással, ami miatt sokan halálfélelmet is érezhetnek. Éppen ezért, aki ilyen tüneteket tapasztal, amelyek nem múlnak el néhány perc alatt, mindenképpen hívjon mentőt, hiszen nem tudható, hogy valóban szívinfarktus vagy valami más áll-e a háttérben – hívja fel a figyelmet Vaskó doktor.

Leggyakrabban az alábbi betegségek, állapotok járhatnak még nyomó, szorító mellkasi fájdalommal:

  • Gastroesophagealis reflux: a közismert refluxbetegség égő érzést okozhat a mellkasban, különösen evés után, lefekvéskor. Ennek az emésztőszervi problémának az az oka, hogy a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, és idővel olyan erős tünetekkel járhat, amelyek akár szívinfarktusra is utalhatnak.
  • Izomfájdalom a mellkas területén: a mellizom fájdalma leggyakrabban erőltetés vagy ütés, erős behatás után jelentkezik. A nagy különbség a szívinfarktushoz képest, hogy a szívinfarktus okozta fájdalom mozdulatlanság esetén is jelen van, míg az izomfájdalom akkor jelentkezik, ha mozgatjuk az adott izmot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!

Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

  • Szorongás, pánikroham: sokan beszámolnak róla, hogy a pánikroham a mellkasi fájdalommal, a légszomjjal kifejezetten imitálhatja a szívroham tüneteit, és mivel ezt egy laikus nem feltétlenül tudja elkülöníteni, ráadásul egy ismert pánikbetegnek is lehet szívinfarktusa, erős, nem múló panaszoknál, mentőt kell hívni. (A pánikroham jellemzően rövid idő alatt magától elmúlik, illetve bizonyos technikákkal magunk is úrrá lehetünk rajta.)
  • Droghasználat: a drogokban található méreganyagok a szívben lévő verőerek görcsét okozhatják, ami szívinfarktushoz vezethet. A droghasználat a fiatal embereknél kialakuló szívkoszorúér-betegség egyik fő oka. A mentők érkezésekor ezért mindig jelezni kell, ha ismert droghasználat van a háttérben.

Nem mindig tipikusak a szívinfarktus tünetei

Bár a mellkasi fájdalom az egyik legjellemzőbb tünet, egyes esetekben a szívinfarktus nem ilyen tipikus tüneteket okoz. Különösen a nőknél, az időseknél és a cukorbetegeknél fordulhatnak elő atipikus tünetek, mint például hányás, hányinger, alhasi fájdalom, kimerültség és nehézlégzés. Ezeken kívül előfordulhat úgynevezett csendes infarktus is, amely gyakorlatilag inkább csak egy rosszullétre emlékeztet, és sokszor nem is hív mentőt az azt átélő beteg.

GettyImages-815761660
Fotó: JazzIRT / Getty Images Hungary

- A vészhelyzeteknél természetesen a mielőbbi orvosi, kórházi ellátás a legfontosabb, ugyanakkor nem szabad elhanyagolni a kevésbé súlyos tünetek kivizsgálását sem. A fel-felbukkanó mellkasi fájdalom, szorítás, az erős szívdobogásérzés, a légszomj, a csökkenő terhelhetőség, az erősödő fáradtságérzés olyan tünetek, amelyek hátterében akár szív-érrendszeri betegség is állhat - hangsúlyozza dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa. – Ilyenkor érdemes egy kardiológiai kivizsgálással utánajárni az okoknak, vagyis a kikérdezés és fizikális vizsgálat mellett ajánlatos elvégeztetni legalább egy nagylabor-vizsgálatot, nyugalmi és terheléses EKG-t, valamint egy szívultrahangos vizsgálatot.

Így csökkenthető a második infarktus kockázata - 4 tanács, amit az első után meg kell fogadni

Szívinfarktus után fontos, hogy a páciens megértse, mi miért történt, és mit kell tenni ahhoz, hogy ne betegként kelljen leélnie az életét.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük