Fájdalom, rendszertelen menzesz
A fogamzóképes korban lévő nők felét érinti a probléma. Ismerd fel időben a tüneteket, hogy orvoshoz fordulhass!
Normál körülmények között a petefészekben minden egyes hónapban megérik egy tüsző. Ebben a tüszőben érik a petesejt, mely a menstruációs ciklus 14. napján elindul a méh felé – felkészülve az esetleges megtermékenyítésre. Amennyiben azonban ez nem következik be, a pete elsorvad, és a menstruációval együtt távozik a szervezetből.
Előfordulhat azonban, hogy a tüszőrepedés elmarad, esetleg megtörténik, de valamitől rögtön elzáródik, és ennek következtében a petesejt nem tud kilökődni. Ilyenkor a tüsző nem képes elsorvadni, hanem megtelik folyadékkal. Így alakul ki a petefészekciszta. Ha csak folyadék van benne, komolyabb problémát nem okoz, ha azonban hormont is tartalmaz, jelenléte hatással lehet az egész szervezetre.
A petefészekciszta tünetei
Sok esetben tehát nem okoz problémát a petefészekciszta – így tüneteket nem produkál. Ilyenkor általában a véletlenen múlik, hogy észreveszik-e.
A tünetek
- Kismedencei fájdalmak
- Gyomorpanaszok
- Alhasi feszülés
- A menstruáció késése vagy kimaradása
Hajlamosító tényezők
Cisztát okozhatnak a meddőség elleni kezelés során használt petefészek-működést stimuláló hormonkészítmények. A hormonok hatására a petefészkek megnőnek, és olykor akár tojásméretű ciszták is kifejlődhetnek bennük. Ezek a ciszták azonban többnyire visszahúzódnak a kezelés végeztével.
A ciszták egyes fajtái a terhességgel hozhatók összefüggésbe. Ilyenkor előfordul, hogy a ciszta belsejében haj- és szőrszálakat, esetleg fogmaradványokat találnak. Ez az úgynevezett dermoid ciszta, mely differenciálódott szövetekből jön létre. Mindenképpen műtéti beavatkozást igényel.
Ritkább esetben kialakulhatnak úgynevezett csokoládéciszták is. Ezek hátterében az endometriózis áll. Ilyenkor a petefészek állományában méhnyálkahártya telepszik meg. A cisztában pedig alvadt vér halmozódik fel.
Hajlamosító tényező lehet a genetikai faktor és az egészségtelen életmód – dohányzás, alkohol vagy stressz. Továbbá a normálisnál magasabb nemihormon-szint is okozhat cisztát – hiszen ez stimulálhatja a petefészket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A ciszta kezelése
Az esetek nagy részében szükségtelen a kezelés – valószínűleg észre sem veszed a problémát – mert a ciszta a menstruációval együtt távozik a szervezetből. De az is előfordulhat, hogy egyszerűen felszívódik a testedből. Ezek a – problémát nem okozó, jóindulatú – ciszták a fogamzóképes korban lévő nők nagy részét érintik. Egyes kutatások szerint a nők 50%-ánál kialakulnak.
A jóindulatú ciszta eltávolítása abban az esetben indokolt, ha néhány menstruációs ciklust követően még mindig nem szívódik fel a szervezetből. Ilyenkor általában nincs szükség hasi műtétre. Ha megfelelő a ciszta elhelyezkedése, a hüvelyen keresztül megszúrható, és a benne lévő folyadékot egyszerűen leszívják.
A rosszindulatú petefészekciszta kialakulására a menopauzát követően van nagyobb esély. A ciszta jellege citológiai vizsgálattal állapítható meg. Ha az eredmény nem kedvező, műtéti beavatkozásra van szükség. A műtétet követően természetesen szükséges a szakszerű terápia, és rendkívül fontosak a kontrollvizsgálatok – hiszen a ciszták az operáció után is kiújulhatnak.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás