Elhízást és rossz közérzetet okoz ennek az aprócska szervnek a zavara: az anyagcsere sebességét szabályozza
Ez az aprócska szerv lehet a felelős az ingadozó testsúlyért és még sok más, anyagcseréhez kapcsolódó problémáért.
Szerencsére ma már leszámoltunk a klisékkel, és elfogadtuk, hogy nem a tökéletes beach body, hanem inkább az a lényeg, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Nyáron mégis sokan szeretnének változtatni a külsejükön, hogy nyaraláskor vagy strandoláskor a lehető legjobb formájukat hozzák. A kiegyensúlyozott étkezéssel kombinált rendszeres testmozgás mellett esély nyílik a változásra, de mi van akkor, ha ez sem válik be?
Ilyenkor fontos megvizsgálni, hogy egészségügyi okok állnak-e a rossz közérzet, a testsúlygyarapodás vagy éppen testsúlyvesztés mögött. Gyakran ugyanis az anyagcsere sebességét szabályozó hormonokért felelős pajzsmirigy rendellenes működése lehet a felelős a fentiekért. De hogyan lehet megelőzni, felismerni, kivizsgálni és kezelni a problémát? A hazánkban is egyre több embert érintő kérdéskörről dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa, sportdiagnosztikai tanácsadója beszélt.
A pajzsmirigy zavarának a tünetei
A nyak elülső részén, a gége előtt elhelyezkedő kétlebenyes pajzsmirigy működési zavarának számos oka lehet: öröklött hajlam, környezeti tényezők, mint a jódhiány, fertőzések, ionizáló sugárzások, vegyi anyagok, stresszes életmód, de akár a dohányzás is állhat a háttérben.
Funkció szerint három típust különböztetünk meg: pajzsmirigy-alulműködést, -túlműködést és „normofunkciót”, amikor szerkezeti elváltozásról beszélünk, de a hormontermelés még nem érintett.
Túlműködés esetén a leginkább jellemző panaszok a fogyás, az izzadás, a szapora szívverés, a ritmuszavarok, az izgatottság, a hasmenés, remegés, valamint az alvászavarok. Alulműködés esetén viszont pont ezeknek az ellenkezője mutatkozik a szervezetben: hízás, száraz bőr, fázékonyság, fáradtság, akár depresszió, székrekedés.
Hasonló tünetekkel járnak az autoimmun pajzsmirigybetegségek is, melyek közül a leggyakoribb a Hashimoto thyreoiditis, ami a nyugati országokban élő lakosság 10%-át is érintheti. Előfordulási aránya a nők körében magasabb, illetve életkorral növekszik. Genetikai és környezeti faktorok egyaránt okozhatják a betegség kialakulását, az autoimmun gyulladás következtében pedig károsodás jön létre a pajzsmirigyben, így okozva tüneteket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Életmódbeli változtatások a megelőzésért
Vannak azonban olyan életmódbeli tényezők, melyekre ha odafigyel az ember, a pajzsmirigy rendellenes működésének esélye csökkenthető.
- Táplálkozásunk során fontos odafigyelni az elegendő vas, jód, szelén, cink, valamint D-vitamin bevitelére. Törekedjünk az étrendi vegyi anyagok kerülésére, például ne melegítsünk műanyag edényben ételt, mert a hormonrendszert károsító anyagok szabadulhatnak fel, melyeket endokrin diszruptoroknak nevezünk. Kerüljük a dohányzást. A stresszes életmód káros hatásainak ellensúlyozásával is sokat tudunk tenni az egészségünkért: stresszkezelő technikák elsajátítása az életünk számos területén segíthet minket. Így van ez a rendszeres testmozgással és az egészséges testsúly fenntartásával, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni - mondja dr. Bartók Róza.
Rendszeres sportolással nem csak számos betegséget lehet megelőzni - akár a Parkinson-kórt is -, de segítségünkre lehet a kívánt testsúly elérésében is. Utóbbira hatással vannak a pajzsmirigyhormonok is, melyek az anyagcsere-folyamatok megfelelő működésében alapvető szerepet játszanak. A csökkent pajzsmirigyfunkció ezért hízást, a túlműködés pedig fogyást okozhat. Hirtelen testsúlyváltozás esetén ezért érdemes kivizsgáltatni ezeket az okokat.
Amennyiben a pajzsmirigy nem megfelelő működése áll a háttérben, szakorvosi vizsgálatot követően elsődleges a gyógyszeres kezelés beállítása, mellyel megelőzhető a további testsúlyváltozás. Mindemellett azonban nem elhanyagolhatóak az étrendi változtatások: dietetikus szakember tud segíteni egy pajzsmirigy egészségét, megfelelő testsúly elérését is támogató, személyre szabott étrend összeállításában.
Pajzsmirigyrákot is okozhatnak az örök vegyületek, amik szinte mindenhol jelen vannak már: veszélyesebbek, mint hittük
Kiderült, hogy örök vegyületek még annál is veszélyesebbek, mint azt addig gondolták a kutatók.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- tünetek és betegségek
- hormonális zavar
- elhízás
- Életmód
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- cukorbetegség