Ezt a betegséget jelezheti a magas koleszterinszint - Nem csak az egészségtelen táplálkozás okozza

Sok embernek magas a koleszterinszintje, ami szoros összefüggésben áll a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával.

Pajzsmirigy koleszterin
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan nem tudják, hogy a koleszterinszint emelkedése nem elsősorban a helytelen táplálkozás következménye, hanem az olyan endokrin betegségeké is, mint a pajzsmirigy-alulműködés, illetve a kóros vércukor-anyagcsere.

A pajzsmirigy betegsége és a magas koleszterinszint közti összefüggésről és a megfelelő terápiáról prof. dr. Somogyi Anikót, az Endokrinközpont endokrinológusa, lipidológusa tájékoztat minket.

Mi is pontosan a koleszterin?

A szervezetben a koleszterin a májban termelődik, de bizonyos ételekkel is felvételre kerül: elsősorban a tojássárgájával, belsőségekkel, csirke bőrével, zsíros ételekkel stb. A koleszterin fontos ahhoz, hogy testünk sejtjei egészségesek maradjanak, és számos fontos élettani funkcióhoz elengedhetetlen: többek között részt vesz a hormontermelésben, a D-vitamin előállításában, a membránok kialakulásában stb.

GettyImages-932737078
Fotó: Kateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

A véráramban keringő koleszterin két típusát érdemes ismerni: az úgynevezett LDL-t, azaz “rossz koleszterint” és a HDL-t, azaz a “jó koleszterint". Az előbbi, ha nagy mennyiségben van jelen, hozzájárul a veszélyes, úgynevezett zsíros plakkok felhalmozódásához az erekben, mely az érelmeszesedés egyik első lépcsője. A HDL pedig védi a szívet és az érrendszert, többek között úgy, hogy elszállítja a koleszterint a vérből, és visszajuttatja a májba, ahol lebomlik.

A magas koleszterinszint által létrejött plakkok veszélye, hogy ezek egyre nőnek, szűkítve az erek keresztmetszetét. Ezért például magas vérnyomás jelentkezhet, ami erősen károsítja az erek endotheljét, a belső falát, ezért könnyen agyvérzéshez, szívinfarktushoz vezethet. A magas koleszterinszint nagy veszélye, hogy általában nincsenek tünetei, így legtöbbször vérvizsgálat, magas vérnyomás okának felderítése során derül rá fény. Ami olykor figyelemfelhívó külső jel lehet, az a szem belső zugánál megjelenő sárgás csomó, de érdemes gondolni rá akkor is, ha a családban halmozottan jelen van érbetegség.

GettyImages-1423538926 (1)
Fotó: AJ_Watt / Getty Images Hungary

Pajzsmirigy-alulműködés is okozhatja

A pajzsmirigy-alulműködés, a lipidrendellenességek és a koszorúér-betegség közötti összefüggést először az 1960-as években igazolták. Hypothyreosisban a magas koleszterinszint létrejöttének elsődleges mechanizmusa az LDL-koleszterin felhalmozódás az LDL sejtfelszíni receptorainak számának csökkenése miatt, ami az LDL lebontásának csökkenését eredményezi. A tanulmányban az LDL-receptor-aktivitás csökkenését is leírták. Ráadásul pajzsmirigy-alulműködés esetén a szervezet anyagcseréje csökken, és ez hatással van a koleszterin és a trigliceridek lebontására is.

Mindez magas LDL- és össz-koleszterinszinthez vezethet. Ezeken kívül egyéb, bonyolult mechanizmusok is befolyásolhatják a szérumkoleszterin-koncentrációt hypothyreosisban, melyek hozzájárulhatnak az érelmeszesedés kialakulásához - magyarázza prof. dr. Somogyi Anikó.

A pajzsmirigyzavar kezelése javít a koleszterinszinten is

Látható tehát, hogy a kevés pajzsmirigyhormon és a koleszterin mennyisége szorosan összefügg, így ha valakinek a kelleténél magasabb a koleszterinszintje egészséges étkezés mellett is, úgy érdemes ellenőriztetnie a TSH-, T3-, T4-szintjét, mert könnyen lehet, hogy pajzsmirigybetegség okozza a problémát! Amennyiben valakinél pajzsmirigy-alulműködést állapítanak meg, úgy az orvosok az esetek többségében élethosszig tartó gyógyszeres kezelést írnak elő, mellyel pótolható a hiányzó hormonmennyiség. Ezzel nem csupán a pajzsmirigyzavar okozta panaszok csökkennek vagy szűnnek meg, hanem a koleszterinszint is csökken.

Normál testsúlynál is magas lehet a koleszterinszint - Olvass tovább!

A magas koleszterinszintre általában egy rutin-laborvizsgálat során derül fény, hiszen az eltérés nem okoz panaszokat. Egészséges embereknél az összkoleszterinszint ideális esetben 5 mmol/l alatt marad, ha ennél magasabb, fokozódhat a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. 

Évi több millió halálesetért felelős, mégsem veszik elég komolyan: normál testsúlynál is magas lehet a koleszterinszint

A koleszterinnel kapcsolatban még ma is számos téves elképzelés kering.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük