Pajzsmirigyrákot is okozhatnak az örök vegyületek, amik szinte mindenhol jelen vannak már: veszélyesebbek, mint hittük

Kiderült, hogy örök vegyületek még annál is veszélyesebbek, mint azt addig gondolták a kutatók.

Pajzsmirigyrákot okozó vegyület
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az örök vegyületekként is emlegetett per- és polifluor-alkiloknak (PFA-k) való kitettség számos negatív egészségügyi következményt von maga után, gyengíthetik az immunrendszert, így csökkentve a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel szemben. Egy nemrég publikált tanulmány szerint olyan súlyos betegség kockázatát is növelhetik, mint a pajzsmirigyrák.

Pajzsmirigyrákot okozó vegyületek

Az örök vegyületek gyakorlatilag mesterségesen előállított vegyianyagok, melyek nem bomlanak le, és a talajban a vízben és a levegőben is megtalálhatóak. Ezeket már az 1940-es évek óta használják különböző fogyasztási cikkek előállításakor, beleértve a tapadásmentes edényeket, a vízhatlan ruházatot, a foltálló szöveteket, illetve más olyan termékeket, amelyek ellenállnak a zsírnak, a víznek vagy az olajnak. 

GettyImages-1344119937
Fotó: annick vanderschelden photograph / Getty Images Hungary

Az Európai Parlament gyakorlatilag egészségügyi válságnak nevezte a PFA-k expozícióját, amit csak tovább súlyosbított az a felfedezés, hogy még a pajzsmirigyrák kockázatát is fokozzák. 

- Az elmúlt évtizedetekben világszerte drasztikusan nőtt a pajzsmirigyrák előfordulása, ennek kapcsán akartuk megvizsgálni azokat a lehetséges környezeti tényezőket, amelyek ezt okozhatják. Ez arra a megállapításra vezetett, hogy a PFA-vegyületeknek való kitettség legalább részben megmagyarázhatja a pajzsmirigyrák növekedését, és ez egy olyan terület, amelyet tovább kell tanulmányoznunk - hangsúlyozta Maaike van Gerwen, a tanulmány vezető szerzője a The ASCO Post oldalán.

A tanulmány során a kutatók az orvosi feljegyzésekhez kapcsolódó Bio Me biobank adatait használták 88 pajzsmirigyrákos beteg és 88 kontrollcsoport plazmamintájának elemzésére, amelyeket nem, etnikai hovatartozás, életkor, testtömegindex, és korosztály szerint csoportosítottak - azzal a céllal, hogy meghatározzák az összefüggést a plazma-PFA-k szintje és a pajzsmirigyrák diagnózisa között. A plazmamintákat a pajzsmirigyrák diagnózisakor és azt követően is vizsgálták.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az eredményük szerint a perfluoroktánszulfonsavnak kitett betegeknél 56%-kal nőtt a pajzsmirigyrák kockázata. A kutatók ezt követően ismét elvégezték az elemzést egy 31 betegből álló alcsoportban, akiknél legalább egy év telt el a Bio Me biobankba való felvétel és a pajzsmirigyrák diagnózisa között, hogy figyelembe vegyék a vegyszereknek való kitettség és a daganat kialakulása közötti időeltolódást.

Ebben a második elemzésben kapcsolatot találtak a perfluor-oktánszulfonsavnak való kitettség és a pajzsmirigyrák kockázata között, valamint néhány további vegyszernek - köztük az elágazó láncú perfluoroktánszulfonsavnak, perfluorononánsavnak, perfluoroktilfoszfonsavnak és lineáris perfluor-hexánszulfonsavnak - való kitettség között.

GettyImages-1360863256
Fotó: mi-viri / Getty Images Hungary

Ma már szinte lehetetlen elkerülni a PFAS-t mindennapi tevékenységeink során. A kutatók hangsúlyozták, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a PFA-k szabályozására és az eltávolításukra.

Olvass tovább: egy néző szúrta ki a rákos tünetet a tudósító nyakán

Rákos duzzanatot vett észre a tudósító nyakán a néző, így szerencsésen végződött a történet.

Egy néző szúrta ki a rákos tünetet a tudósító nyakán: a furcsa duzzanat miatt valóban megműtötték

Rákos duzzanatot vett észre a tudósító nyakán a néző, így szerencsésen végződött a történet.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük