Rekedtség, nyelési nehezítettség, gombócérzés: amikor a pajzsmirigygöbökkel érdemes orvoshoz fordulni
A pajzsmirigygöbök több méretben is előfordulhatnak, és hogy okoznak-e tüneteket, az attól függ, mekkora a göb mérete. Sorra vesszük, mit érdemes tudni az elváltozásról.
A pajzsmirigygöbök bár rosszindulatú elváltozásokra is utalhatnak, gyakran ártalmatlanok. A göbös megbetegedés mégis sokakban kételyt és aggodalmat ébreszt, így rengeteg kérdés merülhet fel az emberben. Hogy melyek a leggyakoribbak az állapottal kapcsolatban, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája ad felvilágosítást.
A pajzsmirigygöbök több méretben is előfordulhatnak, és hogy okoznak-e tüneteket, az attól függ, mekkora a göb mérete. Ezen kívül még rengeteg tényezőt kell figyelembe vennie az orvosnak ahhoz, hogy pontosan meg tudja állapítani a jellegét.
Mindig okoznak tüneteket?
Az egészen apró elváltozások rendszerint nem okoznak panaszt, így ezekre legtöbbször ultrahang-vizsgálat során derül fény. A göbös strúma, tehát a szerv megnagyobbodása ellenben gyakran nyelési nehezítettséggel, rekedtséggel, gombócérzéssel jár, sőt sokszor ki is tapintható, illetve látható.
Együtt járhat a pajzsmirigy túl-, illetve alulműködésével?
Az, hogy valakinél keletkeztek göbök, az még nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigy túl sok vagy túl kevés hormont is termel - bár az esetek többségében a szerv hormontermelési zavara is jelen van mellette. Léteznek hormontermelő göbök, és ha a mirigy megnagyobbodik, úgy szintén fokozottá válhat a hormontermelés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogy kell kezelni a pajzsmirigygöböket?
Ez attól függ, milyen méretű, hogyan nő, és hogy okoz-e panaszt. Amennyiben 1 cm-nél kisebb, úgy csupán rendszeres kontrollt, ellenőrzést igényel. 1 cm-nél nagyobb göbök esetén aspirációs citológiára van szükség a göb természetének megismerésére, rosszindulatúságának kizárására. Szükség esetén műtét is szóba jöhet. Természetesen, ha túl- vagy alulműködéssel jár, gyógyszeres kezelés, esetleg izotópos terápia indokolt. Fontos, hogy az alkalmazott kezelés mindig egyénre szabott.
Rosszindulatú pajzsmirigygöb?
Előfordulhat, hogy rosszindulatú elváltozásra utal, ám ezt először nem lehet megmondani. Viszont általánosságban elmondható, hogy a göbök két típusa közül, azaz a hideg és a meleg a hideg göbök gyakrabban rosszindulatúak, valamint 1 cm felett állhat fenn a gyanú. A kérdés eldöntéséhez vékonytű biopszia szükséges - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
A göbök kiújulása
Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy vajon kiújulhatnak-e a göbök. A szakértő szerint kiújulni nem újulnak ki, ám újabbak sajnos keletkezhetnek. Éppen ezért, ha valakinél egyszer már keletkeztek, úgy érdemes rendszeres kontrollra járni.
Jó hatással vannak a pajzsmirigyre: 10 mozgásforma, ami betegség esetén is segít
A testmozgásnak nem kell kiemelten intenzívnek lennie, ám jó, ha kíméletesen, de alaposan átmozgat, erősít, növeli a rugalmasságot, és a felgyűlt feszültséget is csökkenti.
Jó hatással vannak a pajzsmirigyre: 10 mozgásforma, ami betegség esetén is segít
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés
Miért van egyre több pajzsmirigybeteg? 6 ok, ami miatt könnyen kialakulhat a betegség
- egészséges életmód
- hormon