Öngyilkos országok: hányadikak vagyunk a listán?

Csaknem 20 évig voltunk világelsők az öngyilkosságok számában. Most mi a helyzet hazánkban?

Az öngyilkossági ráta érdekessége, hogy globális viszonylatban nem az adott ország fejlettségétől, életszínvonalától függ. Sőt, egy friss amerikai kutatás azt is kimutatta, hogy a boldogabb országokban különös módon nagyobb az öngyilkosságok száma. Ennek magyarázatát a szakértők abban látják, hogy az ember nehezebben viseli saját rossz sorát, ha körülötte mindenki nagyon elégedett.

Hányadikak vagyunk a listán?

Magyarország majdnem 20 évig volt világelső az öngyilkosságok számában, a nyolcvanas évek végén kezdett hátrébb csúszni a listán. Azóta nagyjából a felére csökkent az esetek száma, évente közel 2500-an vetnek véget az életüknek. A gazdasági válság hatására ismét növekvő tendencia mutatkozik - jelenleg a 9. helyen vagyunk a WHO listáján -, ez azonban globális jelenség, nem csak Magyarországon tapasztalható.

Az öngyilkossági statisztikát vezető országok a WHO adatai szerint

  • Litvánia.
  • Dél-Korea.
  • Kazahsztán.
  • Fehéroroszország.
  • Japán.
  • Oroszország.
  • Guyana.
  • Ukrajna.
  • Magyarország.
  • Srí Lanka.

Lehet tenni ellene

Nincsenek kifejezetten önpusztító népek, ahogy olyanok sem, amelyeknél ne fordulnának elő ilyen tragédiák. A búskomorság sem örökölt hajlam a magyaroknál, inkább a történelemnek, a kudarcoknak, a háttérbe szorulásnak köszönhető, de igenis lehet tenni ellene - mondja Heves Andrea, az ELTE-n is órákat adó pszichológus.

Mint mondja, akár a média és az oktatás segítségével is át lehet hangolni az emberek gondolkodásmódját. A szakértő egy példát említ erre: az elmúlt hetekben katasztrófaként számolt be nap mint nap a rádió arról, hogy hideg van és esik a hó, a következő kifejezéseket alkalmazva: próbáljuk meg elviselni, túlélni. Sok kutatás számol be ezzel szemben arról, hogy a négy évszakot átélő emberek lelkileg stabilabbak, terhelhetőek, ráadásul az idő változása színesíti az életet: nyáron felgyorsulsz, télen lelassulsz.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az évszakok váltakozása élettanilag pozitív hatást gyakorol az emberekre, szemben Norvégiával, ahol gyakori kezelési mód a fényterápia, vagy Hawaii szigetével, ahol nem tapasztalják meg az idő adta nyugalmat. A pánikkeltés helyett a média egyszerűen adhatott volna tippeket: akár csak egy jó forraltbor- vagy sültalma-receptet.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Okok és rizikófaktorok

- Rendszerint nem egy konkrét ok, hanem a rizikófaktorok összessége vezet az öngyilkossághoz - mondja Heves Andrea. Ha alapból fennáll valamilyen pszichés probléma - mint például depresszió, szenvedélybetegségek, skizofrénia -, annál nagyobb veszélyt jelentenek az erre halmozódó rizikófaktorok. Főként, ha az ilyen mentális zavarok kezeletlenül maradnak.

Kiváltó ok lehet az anyagi kilátástalanság, magánéleti válság, fizikai vagy mentális trauma. Növeli a veszélyt az alacsony iskolázottság, a magányosság, a területi elhelyezkedés, a falusi élettér, nőknél az öregkor, férfiaknál a középkor. Érdekes adat, hogy a férfiak jóval gyakrabban követnek el befejezett öngyilkosságot, a nők viszont több olyan kísérletet tesznek, amelyek nem végződnek halállal. A hajlam genetikailag nem öröklődik, viszont a családban, közvetlen környezetben tapasztalt minta a húszszorosára növeli a veszélyét.

Mit tehet a környezet?

A depresszió, az öngyilkossági szándék sokszor marad észrevétlen, pedig a környezetnek fontos szerepe van a megelőzésben. Gyanús lehet minden komoly viselkedés- és hangulatbeli változás, attól függetlenül, hogy az pozitív vagy negatív. Intő jel a társas kapcsolatok beszűkülése, a befelé fordulás, a hirtelen elkezdett, esetleg fokozott alkohol- vagy drogfogyasztás, a személyiségváltozás, a szokások változása vagy a vakmerőség. Ha valaki reményvesztettségről, kilátástalanságról beszél, könnyen lehet, hogy felmerült benne az öngyilkosság gondolata.

Figyelj a jelekre!

Az érintettek úgy érzik, hogy nincs kiút a helyzetükből, pedig legtöbbször volna, csak az adott beszűkült tudatállapotban nem találják azt. Ezért nagyon fontos, hogy időben szakszerű segítséget kapjanak - gyakran az egyszeri segítségnyújtás is elegendő ahhoz, hogy végzetes szándékuktól elálljanak. Ha az illető utal halálvágyára, mindig komolyan kell venni a segélykiáltást, bármennyire képtelennek tűnik is.

A te környezetedben előfordult öngyilkosság?

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük