Hogy kell elállítani a csuklást? Ez a tudományos módszer, ami tényleg hat!

Vannak módszerek, melyek nem csak pszichésen hatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csuklás elállítására mindenki ismer jó néhány praktikát akár még gyerekkorából is, legyen szó a homlokra rajzolt számokról, a csiklandozásról vagy éppen az ijesztgetésről.

Bár tagadhatatlan, hogy előbbiek - különösen, ha korábban akár csak egyszer is működőképesnek bizonyultak - képesek a megnyugtatás és a figyelemelterelés által pszichésen hatni, ha makacs csuklással van dolgod, érdemes olyan módszereket kipróbálni, melyek tudományos szempontok alapján is eredményesek lehetnek.

Miért csuklasz?

A csuklás nem más, mint a rekeszizom összehúzódása, illetve önkéntelen összerándulása, mely rendszerint perceként néhányszor fordul elő, hatására azonban a tüdőbe hirtelen áramló levegő miatt a gégefedő lezárul, így eredményezve a jól ismert, jellegzetes hanghatást.

A csuklásnak a felnőtt emberi szervezet szempontjából nincs különösebb funkciója, legalábbis nem bizonyított, tudósok azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a légzőrendszer születés előtti tornáztatásához vagy a gégefedőbe szorult étel kimozdításához lehetett egykor köze.

Ebből igyál, ha puffadsz: képeken a leghatékonyabb módszerek, amiktől elmúlik!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A jelenség teljesen spontán is kialakulhat, legtöbbször azonban mégis lehet kiváltó okról beszélni, ezek közé tartozhat például a bolygóideg, illetve a nyelv-garat ideg ingerlése, a túl gyors evés és ivás, a túl nagy mennyiségben való alkoholfogyasztás, a heves sírás, nevetés vagy köhögés, a dohányfüst vagy éppen egy szénsavas ital.

A csuklás normál esetben ritkán lép fel, és hamar el is múlik, léteznek azonban olyan állapotok, melyek gyakoribbá és súlyosabbá is tehetik, ilyen például a szervezet ionegyensúlyának felborulása és a vitaminhiány, de ide tartozhat a rekeszideget érő nyomás, illetve bizonyos tumorok jelenléte, nem utolsósorban pedig akár a kemoterápia mellékhatásaként is jelentkezhet.

Hogyan lehet a legkönnyebben elállítani?

A csuklás elállításának tekintetében a lélegzet visszatartása számít az egyik leghatékonyabb, illetve tudományosan is igazolt módszernek, ennek hatására ugyanis megemelkedik a vér szén-dioxid-szintje, mely önmagában is a csuklás megszűnését eredményezheti, emellett azonban a rekeszizmot is képes kizökkenteni a görcsös rángásból.

Ezt kell meginnod, ha már megint felfáztál: gyorsan hatni fog!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha tehát csuklasz, tartsd vissza a lélegzetedet, ameddig csak tudod, majd, ha érzed, hogy csuklanál, nyelj egyet. Utána ismételd meg a nyelést kétszer-háromszor, majd az egész műveletet, amennyiben szükséges. Mindennek hatására egy-két percen belül el kell, hogy múljon a csuklás. Segíthet továbbá a vízivás is azáltal, hogy egyenletes mozgásra kényszeríti a rekeszizmot, valamint az is, ha hanyatt fekszel, és jól kinyújtózol felfelé, illetve lefelé is.

Extrém mértékű csuklás esetén, például, ha tovább tart három óránál, vagy már akadályoz az evésben és az alvásban is, érdemes lehet orvoshoz fordulni. Ha a csuklás nem szűnik, utóbbi többek között nyugtatót, ritkábban görcsoldót is adhat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt is szeretjük