A menopauza hatása a szervezetre: milyen életmódbeli változások szükségesek?
Már néhány étrendi változtatás is sokan segíthet klimax idején.
A nők életében a termékeny időszak a petefészek kimerüléséig tart - ez átlagosan 45-55 éves kor körül érkezik el. Az ösztrogén hormon elsősorban a petefészkekben fejlődő tüszőkben termelődik, így a petefészekfunkció csökkenése hormonális egyensúlyhiányt okoz, majd a peteérés megszűnésével drasztikusan csökken az ösztrogén szintje a szervezetben.
Ez a változás amellett, hogy hajlamossá tesz olyan betegségekre, mint a csontritkulás, az inkontinencia, illetve a szív- és érrendszeri betegségek, egyéb kellemetlen változásokat is előidéz a testben.
A menopauza hatása a szervezetre
Száraz, érzékenyebb bőr
A bőr minőségét nem csak a táplálkozás és a környezeti hatások befolyásolják: a hormonok is hatással vannak rá. Ahogy csökken az ösztrogén szintje a szervezetben, úgy vékonyodik, válik szárazzá, rugalmatlanabbá a bőr. Több mély ránc jelenhet meg, melyek közül a legszembetűnőbbek a szemek és az ajkak környékén lévők. A bőr dehidratálttá válik, gyakran viszkethet, a túlzott napfényre érzékenyebben reagál, májfoltok alakulhatnak az arcon, a kezeken.
Mindezek miatt ötvenéves kor felett a bőrápolás nagyobb odafigyelést igényel. Aki eddig nem használt fényvédő krémet, annak ideje elkezdenie. A napi minimum 2-3 liternyi folyadékbevitelre már huszonévesen is ügyelni kell, de ötven felett a bőrszárazság megakadályozása érdekében különösen fontossá válik. Előfordulhat, hogy a korábban használt arctisztító tonikok már nem válnak be, mert irritálják a bőrt, ilyenkor jó választás lehet valamilyen pH-értéket helyreállító termékre váltani. Rendkívül fontos továbbá a kollagéntermelést serkentő termékek használata. A retinolt és C-vitamint tartalmazó készítmények sokat segíthetnek ebben. A felületi vízhiány a kollagén mellett hialuronsavas krémekkel pótolható. Aki pedig korábban nem használt arcápoló olajat, annak legkésőbb a menopauza idején érdemes elkezdenie.
Szaporodó pluszkilók, hízás
Az alacsonyabb ösztrogénszint egyik kellemetlen hatása az anyagcsere lelassulása. A menopauza idején sajnos kevesebb elfogyasztott élelmiszer is jobb hatásfokkal hasznosul a szervezetben, ami a pluszkilók szaporodásához vezet. Sőt a csökkenő ösztrogénszint egyúttal az éhségérzetet is szabályozó hormonháztartást is befolyásolja, így megeshet, hogy a klimax idején a lelassuló anyagcsere fokozott éhségérzettel párosul. Ha mindemellett esetleg a fizikai aktivitás is csökken, az egyenes út a hízáshoz, túlsúly kialakulásához.
- Menopauzában az ösztrogéntermelés csökkenése a vérzsírok és a szénhidrátok anyagcseréjében jellegzetes, kedvezőtlen változásokat okoz. Az összkoleszterinszint növekedése, a HDL-koleszterin csökkenése, valamint az inzulinrezisztencia és cukorbetegség gyakoribb előfordulása jellemző. Az izomszövet mennyisége csökken, a zsírszövet mennyisége nő, jellemzően férfi típusú, hasi elhízás alakul ki. Ezek a folyamatok azonban megfelelő életmóddal, illetve szükség esetén hormonkezeléssel lassíthatóak, kivédhetőek - mondja szakértőnk, dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus.
Javasolt ilyenkor néhány étrendi változtatást bevezetni. A mediterrán étrend nagy előnye, hogy nem csak a szaporodó pluszkilók, a szív- és érrendszeri betegségek ellen is hasznos. A táplálkozási szakemberek sok zöldség-gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona fogyasztását javasolják. A tészta, krumpli, fehér rizs köret helyett érdemes váltani rostban gazdagabb hajdinára, kölesre, bulgurra, barna rizsre. Ezzel egy időben a folyadékbevitelt is növelni kell, ellenkező esetben a rostdús táplálék nem segíti az emésztést. A változókorban érdemes az étrendet olyat táplálékokkal kiegészíteni, mint a szója, lenmag vagy a csicseriborsó - ezek fitoösztrogén-tartalmuknál fogva enyhítenek egy keveset a kellemetlen tüneteken. Az étrendi változtatások mellett pedig természetesen a napi rendszeres mozgás is sokat segít a pluszkilók ellen.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ritkuló hajkorona
Az ösztrogén a haj növekedésére is hatással van, védi a hajszálakat a női szervezetben is jelen lévő férfi nemi hormonok hatásaival szemben. Az ösztrogén csökkent szintje a haj elvékonyodásához, ritkulásához, esetleg hullásához is vezethet.
Ilyenkor érdemes különös figyelmet fordítani a táplálkozásra. A vasnak komoly szerepe van a hajhullás megelőzésében, így vashiány esetén szükséges annak pótlása: a máj, tojás, hüvelyesek, szárított vargánya, mák remek vasforrások. De ha fogyasztásuk kevésnek bizonyul, tabletta vagy szirup formájában is pótolható. A hajnövesztő vitaminként is ismert biotin bevitele hal, olajos magvak, paradicsom, saláta, hüvelyesek fogyasztásával pótolható. Bizonyos gyógynövények ugyancsak táplálják a hajszálakat, serkentik a vérkeringést a fejbőrben. Ilyen például a rozmaring vagy a hegyi árnika. Ezek használatáról bővebben írtunk korábbi cikkünkben.