A menopauza hatása a szervezetre: milyen életmódbeli változások szükségesek?
Már néhány étrendi változtatás is sokan segíthet klimax idején.

A nők életében a termékeny időszak a petefészek kimerüléséig tart - ez átlagosan 45-55 éves kor körül érkezik el. Az ösztrogén hormon elsősorban a petefészkekben fejlődő tüszőkben termelődik, így a petefészekfunkció csökkenése hormonális egyensúlyhiányt okoz, majd a peteérés megszűnésével drasztikusan csökken az ösztrogén szintje a szervezetben.
Ez a változás amellett, hogy hajlamossá tesz olyan betegségekre, mint a csontritkulás, az inkontinencia, illetve a szív- és érrendszeri betegségek, egyéb kellemetlen változásokat is előidéz a testben.
A menopauza hatása a szervezetre
Száraz, érzékenyebb bőr
A bőr minőségét nem csak a táplálkozás és a környezeti hatások befolyásolják: a hormonok is hatással vannak rá. Ahogy csökken az ösztrogén szintje a szervezetben, úgy vékonyodik, válik szárazzá, rugalmatlanabbá a bőr. Több mély ránc jelenhet meg, melyek közül a legszembetűnőbbek a szemek és az ajkak környékén lévők. A bőr dehidratálttá válik, gyakran viszkethet, a túlzott napfényre érzékenyebben reagál, májfoltok alakulhatnak az arcon, a kezeken.

Mindezek miatt ötvenéves kor felett a bőrápolás nagyobb odafigyelést igényel. Aki eddig nem használt fényvédő krémet, annak ideje elkezdenie. A napi minimum 2-3 liternyi folyadékbevitelre már huszonévesen is ügyelni kell, de ötven felett a bőrszárazság megakadályozása érdekében különösen fontossá válik. Előfordulhat, hogy a korábban használt arctisztító tonikok már nem válnak be, mert irritálják a bőrt, ilyenkor jó választás lehet valamilyen pH-értéket helyreállító termékre váltani. Rendkívül fontos továbbá a kollagéntermelést serkentő termékek használata. A retinolt és C-vitamint tartalmazó készítmények sokat segíthetnek ebben. A felületi vízhiány a kollagén mellett hialuronsavas krémekkel pótolható. Aki pedig korábban nem használt arcápoló olajat, annak legkésőbb a menopauza idején érdemes elkezdenie.
Szaporodó pluszkilók, hízás
Az alacsonyabb ösztrogénszint egyik kellemetlen hatása az anyagcsere lelassulása. A menopauza idején sajnos kevesebb elfogyasztott élelmiszer is jobb hatásfokkal hasznosul a szervezetben, ami a pluszkilók szaporodásához vezet. Sőt a csökkenő ösztrogénszint egyúttal az éhségérzetet is szabályozó hormonháztartást is befolyásolja, így megeshet, hogy a klimax idején a lelassuló anyagcsere fokozott éhségérzettel párosul. Ha mindemellett esetleg a fizikai aktivitás is csökken, az egyenes út a hízáshoz, túlsúly kialakulásához.

- Menopauzában az ösztrogéntermelés csökkenése a vérzsírok és a szénhidrátok anyagcseréjében jellegzetes, kedvezőtlen változásokat okoz. Az összkoleszterinszint növekedése, a HDL-koleszterin csökkenése, valamint az inzulinrezisztencia és cukorbetegség gyakoribb előfordulása jellemző. Az izomszövet mennyisége csökken, a zsírszövet mennyisége nő, jellemzően férfi típusú, hasi elhízás alakul ki. Ezek a folyamatok azonban megfelelő életmóddal, illetve szükség esetén hormonkezeléssel lassíthatóak, kivédhetőek - mondja szakértőnk, dr. Halmos Amrita szülész-nőgyógyász, endokrinológus.
Javasolt ilyenkor néhány étrendi változtatást bevezetni. A mediterrán étrend nagy előnye, hogy nem csak a szaporodó pluszkilók, a szív- és érrendszeri betegségek ellen is hasznos. A táplálkozási szakemberek sok zöldség-gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona fogyasztását javasolják. A tészta, krumpli, fehér rizs köret helyett érdemes váltani rostban gazdagabb hajdinára, kölesre, bulgurra, barna rizsre. Ezzel egy időben a folyadékbevitelt is növelni kell, ellenkező esetben a rostdús táplálék nem segíti az emésztést. A változókorban érdemes az étrendet olyat táplálékokkal kiegészíteni, mint a szója, lenmag vagy a csicseriborsó - ezek fitoösztrogén-tartalmuknál fogva enyhítenek egy keveset a kellemetlen tüneteken. Az étrendi változtatások mellett pedig természetesen a napi rendszeres mozgás is sokat segít a pluszkilók ellen.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Ritkuló hajkorona
Az ösztrogén a haj növekedésére is hatással van, védi a hajszálakat a női szervezetben is jelen lévő férfi nemi hormonok hatásaival szemben. Az ösztrogén csökkent szintje a haj elvékonyodásához, ritkulásához, esetleg hullásához is vezethet.
Ilyenkor érdemes különös figyelmet fordítani a táplálkozásra. A vasnak komoly szerepe van a hajhullás megelőzésében, így vashiány esetén szükséges annak pótlása: a máj, tojás, hüvelyesek, szárított vargánya, mák remek vasforrások. De ha fogyasztásuk kevésnek bizonyul, tabletta vagy szirup formájában is pótolható. A hajnövesztő vitaminként is ismert biotin bevitele hal, olajos magvak, paradicsom, saláta, hüvelyesek fogyasztásával pótolható. Bizonyos gyógynövények ugyancsak táplálják a hajszálakat, serkentik a vérkeringést a fejbőrben. Ilyen például a rozmaring vagy a hegyi árnika. Ezek használatáról bővebben írtunk korábbi cikkünkben.