Száraz köhögés az eleje, de komoly gyomorbaj lehet belőle
Nem szabad félvállról venni a tünetet
Komoly betegség, sokakat érint.


- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Felismered, melyik magyar városban készült a fotó? 9 kérdéses kvíz, hogy próbára tedd a tudásod
- Ma 81 éves Kovács P. József: a Magyar Televízió legendás bemondója így él napjainkban
- Átmennél most a biológiaérettségin? 10 kérdés, amire tudni kellett a választ
Az úgynevezett menedzserbetegség nem mítosz, hanem nagyon is valóságos, és még csak nem is kell ilyen pozícióban dolgozni ahhoz, hogy problémákat okozzon az állandó stressz és nyomás.
A menedzserbetegség mögött sok minden meghúzódhat, de kialakulásáért általában egy adott szituáció, illetve élethelyzet a felelős, ez lehet munkahelyi elvárás, de akár szülés után is jelentkezhet a holtfáradt kismamán. A folyamatos stressz jelentősen gyengítheti a szervezet védekező mechanizmusait. Az egyik első jel lehet az ingerköhögés, ami egy száraz, váladék nélküli köhögés.
Egy jó szakorvos ilyenkor azonnal felteszi az ingerköhögéssel küzdő betegeinek a kérdést, hogy a gyomruk rendben van-e. A fül-orr-gégész nem véletlenül küldi a betegeket gasztroenterológushoz. Amikor a saját szaktudását latba vetve minden felsorolt betegséget kizárt, refluxra, azaz a gyomorsavnak a nyelőcsőbe való visszafolyására gyanakszik.
A munkahelyi stressz és a reflux kapcsolata
A menedzserbetegség tünete lehet a reflux, aminek kiváltója a munkahelyi stressz. Okaként a záróizom gyengesége mellett szóba jöhet a gyomorra nehezedő fokozott nyomás, amit szűk ruha viselése is kiválthat. De oka lehet a túlsúly, a túlevés, a terhesség vagy valamely gyógyszer, illetve az erős fűszerek fogyasztásán túl a túlzott kávé- vagy alkoholfogyasztás, a rendszertelen táplálkozás, amelyek hátterében lelki tényezők állhatnak.
A refluxnál a gyomor felső záróizmának nem megfelelő záródása esetén a gyomorsav a nyelőcsőkörnyéki idegek ingerlésén keresztül égő érzést kelt a mellkasban, amit sokan szívinfarktusnak gyanítanak. A gyomorsav, illetve savas gőze a torokig felkerülve ingerköhögést is okozhat, a tüdőbe jutva akar vizenyősödést, tüdőkárosodást eredményezhet.
Hogyan lehet a refluxtól megszabadulni?
A gyakorlatban kizárólag antacidokat használ az orvostudomány, melyek csökkentik a gyomorsav mennyiségét. Hosszabb távon sajnos ez a megoldás az emésztés rovására megy, az emésztésben fontos baktériumflóra is gyengül. Dr. Andrew Weil, az integratív kezelési eljárások szakértője szerint nem a gyomorsavat kell csökkenteni, hanem a gyomor és a nyelőcső nyálkahártyáját kell megvédeni a sav maró hatásától.
A nyálkahártya nyálkaképződését és saját védekező mechanizmusát, azaz a lokális prosztaglandin-termelődést fokozni lehet. Ezt az orvosi édesgyökér flavonoidjaival el lehet érni. Ez nem gyógyítja a refluxot, de a tüneteit mérsékli, amelyek akár el is maradhatnak. Számos ilyen hatóanyagú készítmény már itthon is elérhető. Súlyos refluxtünetek esetén hasznos kiegészítő terápia antacid szedése mellett.
A stresszhelyzet tüneteit kell először elhárítani
Amikor valaki a munkája, családi körülményei miatt vagy éppen szülés után stresszhelyzetbe kerül, érdemes legelőször is a kellemetlen tüneteket elhárítani. Ha például a reflux tüneteit enyhítik egy egyszerű táplálékkiegészítővel, a páciens máris jobban érzi magát. Ezáltal fogékonyabbá válik a stresszt megelőző és csökkentő pszichoterápiás módszerek iránt. A betegség professzionális kezelése gyakran megköveteli az orvos és a pszichológus együttműködését is.
OLVASD EL EZT IS!

- betegség
- tudomány
Megoldatlan lelki problémák egy egyre gyakoribb betegség hátterében

- tudomány
- munka