Kullancs elleni védőoltás: mennyibe kerül, mikor kell beadni?

Lehet, hogy már elkéstél a kullancs elleni védőoltással? Tudj meg többet a vakcináról!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Maga a kullancs elleni védőoltás kifejezés megtévesztő lehet, hiszen jelenleg nem létezik olyan, emberek számára kifejlesztett vakcina, mely immunissá tenné a szervezetet magával a kullanccsal szemben.

A vérszívók ellen kifejlesztett oltás valójában a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás - kullancsencephalitis - ellen nyújt védelmet.

Kétféle kullancs elleni védőoltás

Hazánkban jelenleg kétféle kullancsencephalitis elleni védőoltás létezik - mindkettőnek van felnőtt és gyermek változata is. Jelentős különbség nincs a két vakcina között, csaknem azonos oltóvírust tartalmaznak - az eltérések a gyártástechnológiában mutatkoznak meg.

A vakcinák ara márkától - illetve gyermek és felnőtt változattól - függően 3800-6600 forint között mozog. Az oltások vénykötelesek.

Mikor kell beadatni az oltást?

A szakemberek rendszeresen hangsúlyozzák, hogy a védőoltás beadását még jóval a kullancsszezon kezdete előtt érdemes megkezdeni. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az emberek túlnyomó többsége csak tavasszal vagy nyáron szánja rá magát erre.

A kullancs elleni oltás három részből áll: az első vakcina beadását egy hónap múlva követi a második, majd ezt követően egy év múlva kell beadni a harmadikat. Ezt a harmadik oltást három év múlva követi egy emlékeztető oltás, ezután pedig ötévente kell, hogy sor kerüljön egy-egy újabb oltásra. A kullancsencephalitis elleni védettség csak így garantált.

Allergének tavasszal

Tavasszal nem csupán az apró vérszívók, hanem a levegőben keringő pollenek is veszélyt jelenthetnek az egészségedre. Kattints az alábbi videóra, és tudj meg többet!

Oltás gyorsított eljárásban

Amennyiben még nem adattad be magadnak a második oltást, de elmúlt már hét nap az első oltást követően, és kullancsot találtál magadban, kérhetsz a háziorvosodtól úgynevezett gyorsított oltási menetrendet is. Ilyenkor a második oltást előrébb kell hozni, és mihamarabb be kell adni - mivel az első oltás önmagában még nem nyújt teljes védettséget.

A második oltást követő pár napban már kialakul a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védettség. Azt azonban fontos tudnod, hogy a gyorsított oltási menetrend valamivel kevésbé hatékony, ráadásul több pénzt és oltást is igényel a hagyományoshoz képest.

Ellenjavallat és mellékhatások

Az oltás nem adható be lázas betegség, illetve az oltás valamely anyagával szemben kialakult túlérzékenység, allergia esetén. Mellékhatásként jelentkezhet fejfájás, hőemelkedés, izomfájdalom, általános rosszullét.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük