Hogyan hat a testre, ha éhgyomorra iszod a kávét? Ezért lenne fontos, hogy reggeli után fogyaszd

Az éhgyomorra elfogyasztott kávé ronthatja a vércukorszint szabályozását is.

Kávé éhgyomorra, vércukorszint
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A reggeli kávé sokak napkezdési rituáléjának a része, gyakran előfordul, hogy közvetlenül ébredés után, éhgyomorra húznak le egy csésze erős, gőzölgő feketét. Pedig ez nem feltétlenül tesz jót a szervezetnek, egyebek mellett a vércukorszintet is befolyásolhatja.

Az üres gyomorra lehúzott kávé ráadásul számos esetben kiváltja a reggelit is, holott az könnyen belátható, hogy nem ad délig tartó energiát, és fontos tápanyagokban sem bővelkedik.

Éhgyomorra ivott kávé hatása a vércukorra

A kávé koffeintartalma révén segíthet ugyan a felébredésben, a szellemi frissesség ideig-óráig tartó elérésében, ugyanakkor arról, hogy hogyan hat az egészségre, ha éhgyomorra issza meg az ember, eltérőek a vélemények.

Közismert, hogy bizonyos, már meglévő betegségek esetében vigyázni kell vele, ugyanis a megfigyelések szerint fokozhatja a savtermelést, ami a gyomor irritációjához vezethet. A gyomorban lévő élelem hiányában még jobban károsíthatja annak nyálkahártyáját. Különösen a refluxszal, irritábilis bél szindrómával, valamint a fekéllyel élőknek érdemes vigyázniuk vele. Az talán kevésbé köztudott, hogy a szénhidrátanyagcsere-zavarral küzdőknek, inzulinrezisztenciásoknak és cukorbetegeknek is ajánlott átgondoltan fogyasztaniuk a népszerű italt.

Az egyik mérlegelendő szempont, hogy a koffein megemelheti a mellékvesekéreg által termelt, stresszhormonnak is nevezett kortizol szintjét, ami egyébként is napszaki ingadozást mutat, reggel tetőzik. A hormon tartósan magas értéke diabétesz és magas vérnyomás kialakulásához, továbbá elhízáshoz vezethet. A vizsgálatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a koffeinre adott kortizolválasz kevésbé jelentős azon egészséges férfiak és nők körében, akik rendszeresen fogyasztanak kávét reggel.

A rossz éjszakai alvást követően a dekoncentráltság és álmosság megszüntetésére jó megoldásnak tűnhet egy erős kávé, azonban  egy 2020-as kutatás rávilágított, hogy ez a szokás negatívan befolyásolja a vércukorszintet. A vizsgálatban részt vevő 29 egészséges férfi és nő véletlenszerű sorrendben három különböző kísérleten esett át. Az egyik esetben normál alvást követően cukros italt kellett inniuk, a másikban szándékosan, óránként 5 percre megszakított éjszakai pihenés után ugyanolyan italt fogyasztottak, a harmadik során pedig hasonlóan zavart éjszakát követően a cukros ital előtt fél órával egy erős fekete kávét ittak. Az eredmény azt mutatta, hogy egyetlen rossz éjszaka még nem befolyásolta jelentősen a vércukorszintet és az inzulinválaszt, a reggeli előtt elfogyasztott kávé viszont számottevően növelte az értékeket. A kutatók szerint a vércukorszint szabályozása tehát zavart szenved, amikor a kávé az első, ami reggel az üres gyomorba érkezik. Az feltételezik, hogy javítani lehet a helyzeten úgy, hogy a reggeli utánra időzítjük az italt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyre több kutatás foglalkozik azzal is, hogy a már diagnosztizált betegek szervezete másképp reagál a koffeinre, a vércukor- és az inzulinszintjük is megemelkedhet a kávétól. A koffein ronthatja az inzulinérzékenységet, ami egy kulcsfontosságú tényező a vércukorszint szabályozásában. Ez azt jelenti, hogy a sejtek kevésbé reagálnak a hormonra, így az evést követően nem vesznek fel annyi glükózt a vérből. Egy 2-es típusú cukorbetegséggel élők körében végzett vizsgálat rámutatott, hogy koffeinfogyasztás mellett a vércukorszint-értékek kifejezettebb emelkedése várható az étkezések után.

Az általános egészség érdekében a mértékletes kávéfogyasztás javasolható, az pedig semmiképp sem ajánlott, hogy a reggeli helyettesítője legyen az ital. Ha elképzelhetetlen nélküle a napkezdés, a legjobb az lehet, ha az első étkezés utánra időzíted.

4 reggeli, ami megemeli a vércukorszintet

A következő ételek népszerű választások reggelire, de az egyenletes vércukorszint érdekében jobb kerülni őket, különösen a szénhidrátanyagcsere-zavarral élőknek.

A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet

A népszerű reggelik nem mind bizonyulnak jó választásnak a napindításhoz.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük