Hamis volt a világhírű magyar fotós képe? – Így jöttek rá

Robert Capa háborús fotója évtizedeken át találgatásokra adott okot.

Robert Capa A milicista halála
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Robert Capa A milicista halála (The Falling Soldier) című 1936-os képe a mai napig vitákat vált ki szakmai körökben. A Budapesten született Robert Capa (eredeti nevén Friedmann Endre) dokumentaristaként, haditudósítóként dolgozott a második világháborút megelőző spanyol polgárháborúban. A fotó körülbelül másfél hónappal a súlyos katonai konfliktus kitörése után, 1936. szeptember 5-én készült.

Hamis A milicista halála?

Robert Capa úgy mesélt a fotó elkészültének körülményeiről 1947-ben, hogy ő a köztárságiak oldalán harcolókkal együtt volt a lövészárokban – fedezéket keresve a nacionalista géppuskatűz elől. Néhány halálra ítélt milicista azonban megpróbált az ellenséges katonákra rontani: kitörtek a lövészárokból, Capa pedig a fényképezőgépét a feje fölé tartva, oda sem nézve kattintott. Nem látta, hogy pontosan mit örökített meg, a filmeket pedig egyenesen egy franciaországi szerkesztőnek küldte. Ezért csak hónapokkal később, Spanyolországból visszatérve látta a fotót, melyet addigra már számos újság lehozott. A 22 éves Capa ezzel megalapozta hírnevét.

A képet számos kritika érte az elmúlt csaknem száz évben: egyesek szerint a fotót nem is Capa, hanem akkori szerelme, Gerda Taro készítette, de ugyancsak találgatásokra ad okot, hogy a negatív eltűnt.

A kritikákat alátámasztja továbbá, hogy Capa is több verzióban mesélte el a kép készültének körülményeit 1937-ben például még úgy mesélte, hogy a képen szereplő Federico Borrell Garcíával lemaradtak a csapattól, a milicista pedig türelmetlen volt, mielőbb vissza akart térni a többiekhez, ezért érte a találat, melyet Capa megörökített.

A táj vált gyanússá

José Manuel Susperregui professzor, a Baszkföldi Egyetem munkatársa éveken át tanulmányozta Capa világhírűvé vált fotóját – írja a The Guardian.

– Ami felkeltette a figyelmemet, az a világos színű terep geometriai alakja volt a jobb alsó sarokban. Furcsának tűnt számomra, és ez lett a fő referenciapontom a fénykép megtalálásához.

A cikk az ajánló után folytatódik

Femina akták - Méhnyakrák

A Femina Aktában mindent megtudhatsz a méhnyakrákról, ami évente több ezer nőt érint hazánkban. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, többek között megismerheted a méhnyakszűrés értékelési módjait, megtudhatod, hogyan kell értelmezni a leleten látott eredményt, mi a különbség a hagyományos nőgyógyászati citológiai vizsgálat és a HPV-szűrés között vagy elkerülhető-e a kemoterápia a méhnyakrák esetén?

Promóció

Susperregui nem találta ezt a jellegzetes formát a Cerro Murianó-i tájban – Capa elmondása szerint itt készült a kép. Ezért Robert Capa ugyanazon a napon készített fotóiból összeállított egy szélesebb panorámát erről a területről. Ezt küldte körbe országszerte számtalan városházának azzal a kéréssel, hogy segítsenek azonosítani a tájat. Végül egy diák ismerte fel a Llano de Vanda nevű területet. Ez azonban a frontvonaltól 55 km-re délre volt. Többek között emiatt is gondolják úgy a szakemberek, hogy valójában a fotón egy megrendezett jelenet látható.

Mivel azonban a kép már 89 éves, és ez idő alatt számos szobornak és művészeti alkotásnak szolgált alapul, sokan úgy vélik, szimbolikus értéke ma már fontosabb, mint az, hogy megrendezett-e, vagy sem. 

10 érdekes fotó a történelemből, amiket nem láttunk a könyvekben: új oldaláról mutatják be a múltat

Vannak események a múltban, amik kevésbé ismertek, de ez nem azt jelenti, hogy nem is érdekesek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük