Vérmérgezést okoz, halálhoz vezethet, és csókkal is terjed: tudtál a durva betegségről?
Nagyon veszélyes betegség, és túl kevesen tudnak róla.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Epidemiológiai Központ a sajtóban megjelent hírekre reagálva - miszerint fertőző agyhártyagyulladásban halt meg múlt héten egy fővárosi gimnazista, majd újabb fiatal került miatta kórházba - a lakosság hiteles tájékoztatása érdekében az alábbi közleményt adta ki.
Agyhártyagyulladást és vérmérgezést okozhat a baktérium
A meningococcus fertőzést a hasonló nevű baktérium okozza, melynek az ABC betűivel jelölt csoportjai ismertek. A betegség előfordulása földrajzi helyenként változó. Magyarországon évente 50-70 megbetegedést jelentenek, ezeket főleg a baktérium B, ritkábban a C csoportja okozza.
A betegség a csecsemők és a kisgyermekek, valamint a 15-24 éves fiatalok között a leggyakoribb. A meningococcus baktérium a nyál közvetítésével terjed, azonban átadásához szoros kontaktus szükséges - ez lehet csókolózás vagy gyakori ismételt kontaktus, zsúfolt együtt lakás, együtt alvás.
A betegség lappangási ideje kettő-tíz nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet, agyhártyagyulladás, illetve vérmérgezés, szepszis képében. A vérmérgezés órák alatt kialakulhat, és igen gyorsan halálhoz vezethet.
Az elhunyt budapesti fiúnak agyhártyagyulladása volt, és míg napközben semmi baja sem volt, késő este lett lázas, és a következő reggelre már meg is halt. Ha valaki a tüneteket észleli, agyhártyagyulladás esetén például a csillapíthatatlan fejfájást, csillapíthatatlan hányást és magas, 39-40 fokos lázat, azonnal forduljon orvoshoz!
A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, vizsgálatukat és kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi/járási hivatal népegészségügyi osztálya/ügyelete.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz a betegség megelőzésére?
A meningococcus öt csoportja - ABCWY - ellen van hatékony védőoltás. A 25 éves kor alatti korosztályt és ezen felül a hajlamosító alapbetegségben - például léphiány - szenvedőket, utazókat javasolt oltásban részesíteni. Az oltási séma korosztályonként és oltóanyagonként változik. A hatékony védelem helyesen alkalmazott oltási sorozattal - alapimmunizálás - és ismétlőoltással érhető el. Külön oltóanyag áll rendelkezésre a baktérium B, illetve C szerocsoportja ellen, valamint kombináltan az A, C, W, Y szerocsoportok ellen.
A védőoltás különösen ajánlott a csecsemőknek, zárt közösségekben élő gyermekeknek és fiatal felnőtteknek - például bentlakásos iskolák, nevelőotthonok, kollégiumok.
Ajánlott továbbá a vakcina olyan gyermekeknek és felnőtteknek, akik alapbetegségük vagy egészségi állapotuk miatt a betegség fokozott kockázatának vannak kitéve. A meningococcus elleni védőoltáshoz szükséges oltóanyagot a háziorvos, házi gyermekorvos írja fel receptre. További információt ide kattintva találsz.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- trombózis