Nőknél gyakoribb az inkontinencia - Ezek a vizeletcsepegés leggyakoribb okai
Az inkontinencia gyakori probléma, az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30%-a, a férfiaknak 1,5-5%-a tapasztalja.
Az inkontinencia okai szerteágazók, de az biztos, hogy az elhízás és a dohányzás önálló rizikófaktornak számítanak.
Az inkontinencia, vagyis az akaratlan vizeletszivárgás sok embert érintő, rendkívül kellemetlen probléma, amelynek típusairól dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt. Ahhoz, hogy kezelhető legyen a kínos panasz, elsősorban arra van szükség, hogy megszülessen a pontos diagnózis, vagyis hogy a szakorvos kiderítse, milyen típusú inkontinenciáról van szó.
Stresszinkontinencia
Ez a leggyakoribb típus, különösen a már szült nők és a menopauzát átélő nők közt. A stressz kifejezés ebben az esetben jóval inkább utal fizikális nyomásra, mint mentális stresszre, egész pontosan arra a helyzetre, amikor a húgyhólyag és az vizeletkontrollért felelős izmok valamiért nagyobb nyomás alá helyeződnek.
Ilyenkor az érintettnek akaratlanul szivárogni kezd a vizelete. Ez az extra nyomás lehet például köhögés, tüsszentés, nevetés, nehéz tárgy emelése vagy valamiféle mozgás.
Késztetéses inkontinencia
A hiperaktívhólyag-szindrómának is nevezett típus fő jellemzője, hogy a vizelésinger igen sürgetően jelentkezik a húgyhólyag izmainak hirtelen fellépő görcse vagy a hólyag nyálkahártyájának fokozott ingerlékenysége miatt. Ez azt inger pedig olyan gyors és erős, hogy a páciens sokszor nem tudja elodázni az ürítést.
Gyakori kiváltó okok közé tartozik többek közt a hirtelen pozícióváltás, a folyó víz hangja, a szex, a prosztatamegnagyobbodás, a méheltávolítás és bizonyos idegrendszeri betegségek.
Túlfolyásos inkontinencia
Amikor a húgyhólyag nem képes az összes termelődő vizeletet megtartani, vagy a nem tud tökéletesen kiürülni, egy kis mennyiségű vizelet elszivároghat. Ez a típusú inkontinencia gyakoribb prosztataproblémák, különösen prosztatamegnagyobbodás, a hólyag sérülése és cukorbetegség esetén. A páciensek nemcsak a szivárgással, de gyakoribb vizelési ingerrel is küzdenek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kevert inkontinencia
Az sem ritka jelenség, hogy a különböző típusú inkontinenciák keverednek, a nőknél különösen gyakori a stressz- és a késztetéses inkontinencia egyidejű jelenléte.
Funkcionális inkontinencia
Ebben az esetben a páciens valamilyen okból nem képes eljutni a vécéig a vizeléshez. Ez az ok lehet fizikai jellegű, mint a mozgásképtelenség vagy -korlátozottság, illetve olyan mentális jellegű is, mint a demencia, a depresszió, a zavarodottság. Jellegéből adódóan ez a típus többnyire az idősebbeket érinti.
Teljes inkontinencia
Ez a típus azt is jelentheti, hogy a vizelet folyamatosan szivárog, és azt is, hogy időnként kontrollálhatatlan, nagyobb mennyiségű vizelés történik. Az okok közt jelen lehet például genetikai rendellenesség, gerincvelői vagy a vizeletkiválasztó rendszert érintő sérülés is.
A diagnózis a kezelést is meghatározza
- Amint megállapítjuk, pontosan milyen típusú inkontinenciáról van szó, mi okozza a panaszokat, eldönthetjük, mi lehet a leghatásosabb kezelés, vagy milyen eljárások kombinációja vezethet eredményre - hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
– Szerencsére számos módszer áll rendelkezésre a gyógyszeres kezeléstől a Kegel-gyakorlatokig, a hólyag „tréningezésétől” az izomlazító hatású botoxinjektálásig vagy súlyosabb esetben a katéterezésig, a különböző célú műtétekig.
Bélrepedést és hashártyagyulladást is okozhat a székrekedés: 10 természetes szer a kezelésére
A székrekedés és a bélmozgás lassulása nagy kellemetlenség, ami megkeseríti a mindennapi életvitelt. Hátterében állhat egyszerűen a rostszegény táplálkozás, a dehidratáció, de akár a stressz vagy a mozgáshiány is, sőt egyes gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet.
Bélrepedést és hashártyagyulladást is okozhat a székrekedés: 10 természetes szer a kezelésére
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!