Mi történik, ha sokáig nem mész vécére? Nagyon káros tartogatni a vizeletet
Veszélyes sokáig visszatartani a vizeletet, mert a fertőzések kockázatát is növeli.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Egy felnőtt ember húgyhólyagja akár fél liter vizeletet is tud kényelmesen tartani. A test a hólyag falán lévő idegi receptorokkal méri fel, ha ezt a kapacitást eléri, és üzenetet küld az agynak, amitől érezhető lesz, hogy az illetőnek vécére kell mennie.
Az érzéstől a vizeletürítésig tartó idő jelentéktelennek tűnik, és a hétköznapokban általában az határozza meg, mikor van rá épp ideje az embernek, pedig a hosszas tartogatás akár káros is lehet az egészségre nézve.
A vizelet-visszatartás veszélyei
A vizelet tartását a záróizmok működése biztosítja a szervezetben. Ezeket az izmokat azonban hosszabb távon túl lehet terhelni: ha elgyengülnek, az nemcsak vizelettartási problémákhoz vezet, de a rossz működés a teljes ürítést is megakadályozza, ami miatt gyakrabban érzi az ember a sürgető érzést.

A dél-koreai kutatók azt is kimutatták, hogy a húgyhólyag megtelését követően legalább három órán át visszatartott vizelet felviszi a vérnyomás szisztolés és diasztolés - tehát a szívdobogás közbeni és szívdobogások közötti - értékeit is. Ezért van az, hogy a vérnyomást mindig a vizeletürítést követően javasolt megmérni.
Fertőzésekhez vezet
Ráadásul a gyakran tartogatott, nagy mennyiségű vizelet a baktériumok elszaporodását is lehetővé teszi, ami növeli a húgyhólyag- és a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát, ezzel együtt pedig a vese és a medence megbetegedésének valószínűségét is.
Noha számon tartanak olyan eseteket, amikor az agy megfelelő jelzése híján a húgyhólyag megrepedt, és az illető belehalt, ez inkább már a hólyag sérülése miatt fordulhat elő, sokkal gyakoribb következmény, hogy az ember záróizmai nemes egyszerűséggel felmondják a szolgálatot, az érintett pedig elveszti a kontrollját a vizelés fölött.
(Képek: Getty Images Hungary.)