3 fontos jel, hogy teljesen kimerült az immunrendszered

Gondolnád, hogy egy érzékeny fog vagy a rózsahámlás az immunrensszer gyengülésére utalhat?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az immunrendszer a szervezet védekezőrendszere, mely egy adott antigén hatására - egy esetleges fertőzés ellen - aktivizálódik. Megkülönbözteti a saját anyagait az idegen vegyületektől, ez utóbbiakat pedig igyekszik minél gyorsabban eltávolítani a szervezetből.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

A külvilág azonban telis-tele van olyan hatásokkal, melyek gyengíthetik működését - a légszennyezéstől kezdve egészen a helytelen táplálkozásig. Ha pedig immunrendszered kimerül, az rövid időn belül komolyabb betegségek kialakulását okozhatja. Ismerd meg azokat a vészjeleket, melyek szervezeted védekezőrendszerének kóros gyengülésére utalnak.

Érzékeny fogak és íny

Ha korábban nem volt jellemző, hogy fogaid érzékenyen reagáltak a hidegre, melegre vagy az édes ízekre, ám egy ideje fájdalmat okoz egy bögre tea vagy egy szelet csokoládé elfogyasztása, érdemes jobban megfigyelned az ínyedet. Ha alaposan megvizsgálod fogaidat, és azt látod, hogy ínyed feljebb húzódott, a fognyaknál pedig apró, sárgás sávot látsz, biztosra veheted, hogy ez a baj.

A probléma kialakulásában szerepet játszhat az immunrendszer gyengülése is, főleg a C-vitamin hiánya, ami ínysorvadáshoz is vezethet. Ebben az esetben rendkívül fontos, hogy elegendő C-vitamint vigyél a szervezetedbe - elsősorban gyümölcsök és zöldségek formájában. Fogyassz citrusféléket, zöldpaprikát, turbózd fel az immunrendszeredet. Emellett a helyi ecsetelés is segíthet, melyre alkalmas a propolisz-tinktúra vagy az Echinacea-csepp.

Rózsahámlás

Egy különös bőrbetegség is jelezheti szervezeted ellenálló-képességének gyengülését. A rózsahámlás - Pityriasis rosea - bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a fiatal felnőtteket érinti. Kialakulásának okát egyes szakemberek vírusfertőzésnek tulajdonítják, ám elsősorban a legyengült immunrendszer tehető érte felelőssé.

Tünetek

Először egy nagyobb méretű, úgynevezett anyafolt alakul ki a törzsön, melyet néhány nappal vagy akár néhány héttel később követnek a - a törzsön vagy felkaron megjelenő - lapos, hámló, kör alakú vagy ovális foltok. A bőrelváltozások ritkán viszkethetnek is.

Mi a teendő?

A rózsahámlás néha magától is elmúlik négy-hat héten belül, ehhez azonban szükséges immunrendszered megerősítése. Fogyassz minél több zöldséget, gyümölcsöt. Elsősorban magas C-vitamin-tartalmú táplálékokat vegyél magadhoz - például citrusféléket -, illetve fogyassz csipkebogyóból készült teát. Emellett használhatsz kalamintartalmú krémeket, ha pedig viszketést tapasztalsz, antihisztamint is szedhetsz, de mindenképpen keresd fel a bőrgyógyászt.

Állandóan álmos vagy?

Amennyiben napi hat-hét órát alszol, és mégis úgy érzed napközben, mintha leragadna a szemed, nagyon valószínű, hogy immunrendszered legyengült állapotban van.

Az alvás bizonyítottan erősíti a szervezeted védekezőképességét. Tested tudja, mire van szüksége, ha tehát folyamatos álmossággal küzdesz, az arra utal, hogy immunrendszered kimerült, és szervezeted igényli a feltöltődést. Ha pedig ezt nem adod meg neki, az előbb-utóbb komolyabb betegségek kialakulásához vezet.

A kutatás tükrében

Míg alszol, tested melatonin, illetve prolaktin hormont termel. Tudományos kutatások szerint ez a két vegyület felelős a fehérvérsejtek - makrofágok és leukociták - kiegyensúlyozott termeléséért. Ehhez azonban a szakemberek szerint a legtöbb embernek nyolcórányi alvásra van szüksége, ellenkező esetben felborul a hormontermelés ciklusa.

Az immunrendszered éjszaka dolgozik a legaktívabban - ezt az állítást egy, a Stanford Egyetemen végzett vizsgálat is bizonyította. A kutatás vezetője, Mimi Shirasu-Hiza immunológus arra a következtetésre jutott, hogy a fagociták aktivitása napi ingadozást mutat.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezek a fehérvérsejtek az immunrendszer legfőbb védelmi bástyáinak tekinthetők, hiszen a szervezetbe jutott veszélyes anyagokat azonnal megtámadják. Így védelmet biztosítanak a test számára addig, míg a szervezet T- és B-limfocitái - melyek a sejtes immunválaszért felelősek - működésbe nem lépnek.

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük