Ezek Gyuri bácsi legkedvesebb gyógynövényei: elmondta, mit használ szívesen
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember megosztotta velünk legkedvesebb növényeit, és azt is, hogyan használhatjuk őket az egészség megőrzésére.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy kisfiú, akinek délutánonként, iskola után az volt a legkedvesebb elfoglaltsága, hogy nagymamájával karöltve ismerkedett a gyógynövények és a népi gyógyászat csodálatos világával.
A kisfiú azóta felcseperedett, hitvallásának és tudásának pedig ma már számtalan elismerője van, akik mind ismerik a növények gyógyító hatalmát. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember áprilisban ünnepelte kilencvenedik születésnapját, bennünket pedig az a megtiszteltetés ért, hogy személyesen is megismerhettük, és egy rövidke időre elbeszélgethettünk vele legkedvesebb szívügyéről: a gyógynövényekről.
Gyuri bácsi kedvenc gyógynövényei
Galagonya: a galagonya a szív védője. Kiváló vérnyomáscsökkentő, szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat, a szív és az erek izmait rugalmasan tartja, javítja a vérkeringést.
Szívkoszorúér-bántalomra is hatásos. Szédülést, szorongást, szapora szívdobogást és rövid légzést lehet vele kezelni. Emellett stresszoldó, nyugtató, altató hatású. Érelmeszesedés ellen is javasolt, ugyanis tisztítja az ereket. Heti egy-két csésze galagonyateát akkor is érdemes elfogyasztani, ha valakinek nincs ilyen problémája.
Diófalevél: az egyik legértékesebb gyógynövény, mely elsősorban gyulladásgátlóként használható, de mandula-, orrmandula-gyulladásra, valamint orrpolipra is javasolt.
Ilyenkor belsőleg kell fogyasztani, és mellé gargarizálni vagy borogatni az érintett területet. Továbbá vastag- és vékonybélgyulladásra, gyomorhurutra, bélférgességre szintén kiváló. Cisztát, miómát vagy endometriózist együttesen belsőleg és külsőleg - pakolással és öblögetéssel - tud gyógyítani.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Étvágyjavító, vértisztító. Aranyér esetén ülőfürdője javasolt. Mosogatással ajánlott bőrkiütésre, lábszárfekélyre és egyéb, nehezen gyógyuló sebekre. Külsőleg van szemtisztító hatása is, de lehet szemszárazságot, kötőhártya-gyulladást, kezdődő szürke vagy zöld hályogot is kezelni vele. Kúraszerűen hat hétnél tovább nem ajánlott a napi fogyasztása.
Erdei szederlevél: hivatalos nevén hamvas fekete földi szeder. Gyógyító hatása csak az erdei növény levelének van, a háziasított, lekvárnak és szörpnek való fajta levele nem gyógynövény. A jóízű, kellemes, egészséges élvezeti tea csökkenti a húgysavat, így kiváló a köszvényre.
Csökkenti a cukorszintet, mivel lassítja a szénhidrát felszívódását. Erre a célra főétkezés után kell fogyasztani. Tonizáló, vértisztító, immunrendszer-erősítő, vízhajtó, valamint vese- és hólyaghomok ellen is hatékony. Izzasztó, lázcsillapító, vérképző és vérserkentő a teája. Tartalmaz vasat is, továbbá enyhe görcsoldó és összehúzó hatású, így hasmenésre jól használható.
Fürtös menta: a Bükk hegység jellegzetes, baktériumölő és légúti tisztító hatású gyógynövénye. Kiválóan alkalmas a megfázásos és légúti megbetegedések megelőzésére, gyógyítására.
A téli hónapokban ajánlott rendszeresen fogyasztani. Megelőzésre heti két csészével, betegség esetén napi két-három csészével is lehet inni belőle. Emésztésjavító és nyugtató hatású is egyben, mint minden mentaféle. Napi két csésze tea fogyasztása használhat narancsbőr ellen. Élvezeti teának, nyáron pedig hűsítőnek is kiváló, mivel jó ízű, és korlátozás nélkül fogyasztható. Magyarországon csak Gyuri bácsi gyűjti a Bükk erdeiben.
"Minden ember köteles tenni a saját egészségéért"
Gyuri bácsi nagymamája sokat ismételgette ezt a mondatot, és minden bölcsességét szóban adta át unokájának: "Én is hallottam valamit, amit nem ismertem, te is hallasz majd valamit, de a legfontosabb, hogy először mindent magadon próbálj ki."
Nagyanyám minden reggel egy ötliteres fazékkal készített teát, időszakonként más-más fűből. A fazék állandóan a csikótűzhely tetején volt, természetesen letakarva. Aki szomjas volt, fogott egy csészét, és mert belőle annyit, amennyit akart. Ez volt a védőitalunk is.
A bükki füvesember évente kétszer tisztítókúrát végez, év közben pedig felváltva kortyolgatja azokat a teákat, melyek segítik egyes szerveit a működésben. Szomja csillapítására évek óta kizárólag gyógyteát fogyaszt, méghozzá naponta nyolc pohárral. Gyuri bácsi rajong a természetért, tavasztól őszig járja az erdőt-mezőt.
Őszintén hiszi, hogy a növényekben minden nyavalyára megtalálható a gyógyír, és, hogy minden ember köteles tenni az egészségéért. Utóbbit nagymamája sokszor mondogatta, tanítása pedig nem volt hiábavaló, hiszen Gyuri bácsi is ezt adja tovább. Ugyanakkor óva int mindenkit attól, hogy eszeveszett gyűjtögetésbe kezdjen - csak megbízható forrásból szerezz be növényeket!
Gyógynövények mindennapi kellemetlenségekre
Gyulladásokra kortyolj kamillát, torokfájás esetén gargarizálj vele. A szem gyulladása esetén borogatásként használhatod. A cickafark számos női probléma - egyebek mellett menstruációs fájdalmak, petefészek-gyulladás - megoldásában segít. Párja a kisvirágú füzike, mely a férfiak prosztata-védőitalaként ismert. A nyírfalevél pedig a veseműködést támogatja, valamint vesekő oldására is alkalmas.
14 gyógynövény, ami mindig legyen otthon: ezekből állítsd össze a házi patikát
A kamillán és mentán kívül még mit érdemes tartanod otthon?
Elolvasom