3 dolog, ami fogaid elvesztéséhez vezethet

Nemcsak a szájhigiénia hiánya vezethet fogszuvasodáshoz és a fogak kihullásához. Rejtett okok is meghúzódhatnak a háttérben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Fogaid épségére érdemes különös gondot fordítanod, hiszen egyrészt esztétikai, másrészt egészségügyi szempontból is komoly jelentőséggel bír egy gyönyörű mosoly. Ha úgy érzed, mindent megtettél - kerülöd a szénsavas üdítőitalokat, fogselymet használsz, és naponta háromszor mosol fogat -, sajnos még akkor is leselkedhetnek rád olyan veszélyek, melyekre nem is gondolsz. Kevesen tudják például, hogy a rendszeres stressz és a terhesség is összefüggésbe hozható a fogak romlásával, kihullásával.

Terhesség

A várandósság változások egész sorát idézi elő a női szervezetben, melyek jelentős mértékben befolyásolják a száj és a fogak állapotát is. A babona szerint minden terhesség egy fog elveszítésével jár. Bár ez így nem igaz, az tény, hogy a terhesség hónapjaiban különösen oda kell figyelned fogaidra.

Gingivitis és kalcium

A fogak és a száj egészségét befolyásoló első tényező a kismama hormonháztartásában bekövetkező változás, mely nem csak gyors hangulatváltozásokat, de ínygyulladást - terhességi gingivitist - is okozhat. A gyulladás miatt az íny megduzzad, ami jelentős mértékben megnehezíti a fog, különösen a korona és az íny közötti rész tisztán tartását.

A gingivitis leggyakrabban a terhesség második harmadában fordul elő. Az ösztrogénszint ekkor emelkedik a legmagasabbra, ami fokozza a test szöveteinek vérellátását. Következésképpen, amikor fogat mosnak, a terhes nők gyakran azt veszik észre, hogy ínyük vérezni kezd. Ha ezzel te sem vagy másként, kérd ki fogorvosod tanácsát, hogy mely természetes módszerekkel csökkentheted a fogíny duzzanatát.

Az alapos fogmosás mellett ne feledkezz meg a kalciumpótlásról sem. A magzat fejlődése során ugyanis kalciumot von el az anyai szervezetből - így csökkenhet a csontok és a fogak ellenálló-képessége. Ilyenkor fokozottabb - maximum napi 1500 milligramm - kalciumbevitelre lehet szükség. Ezt azonban részletesen beszéld meg az orvosoddal.

A fogorvosnál

Bizonyos fogászati beavatkozások kerülendőek a terhesség alatt, ezért egyes kezeléseket és vizsgálatokat - például fogröntgent - a fogorvos elutasíthat. Mivel azonban a fájdalom, a gyulladás és az esetleges fertőzés árthat a magzatnak, jobb, ha rendszeresen felkeresed fogorvosodat, és hagyod, hogy a legkíméletesebb módszerekkel segítsen. Ha azonban fogaid nagyon rossz állapotban vannak, és hosszas kezelésre van szükséged, orvosod várni fog ezzel a második trimeszterig. Ekkorra ugyanis a magzat minden szerve kifejlődött már, és az alkalmazott gyógyszerek - feltéve, hogy terhesek is használhatják őket - nem károsítják a babát.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Diabétesz

A betegség mellékhatása lehet a látásromlás vagy a diabéteszes láb. Ám az elhanyagolt cukorbetegség súlyos ínybetegséget, valamint fogvesztést is okozhat. Bár logikusan azt gondolhatnád, hogy szacharózmentes diéta mellett kisebb az esély a fogszuvasodásra, a helyzet nem ilyen egyszerű. A diabétesz következtében ugyanis csökken a nyálelválasztás, ami rontja a fogak természetes öntisztulását, ráadásul a nyál pH-értéke a savas irányba tolódik el, ami kedvez a fogszuvasodásnak.

A cukorbetegséggel járó anyagcsere-rendellenesség elváltozásokat okozhat a csontrendszerben is. Így a fogak állapota is romlásnak indul, és idővel kilazulhatnak, esetleg ki is hullhatnak.
Ha cukorbetegségben szenvedsz, tájékoztasd róla fogorvosodat, és arról is, milyen gyógyszert szedsz.

Ezek ismeretében fogászod a legjobb terápiát választhatja ki. Vércukorszintedet tartsd egészséges keretek között, tisztítsd rendszeresen és alaposan a fogaidat, és félévente keresd fel a fogorvosod. A legfontosabb azonban, hogy helyesen táplálkozz, és az előírásnak megfelelően szedd a gyógyszereid. Mindezzel elkerülheted a diabéteszhez kapcsolódó szájbetegségeket és az egyéb szövődményeket.

Érdekes
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a krónikus ínygyulladásban szenvedők többsége hajlamos a diabéteszre. Az ínybetegség következtében a baktériumok bejuthatnak a véráramba, és káros biológiai folyamatokat indíthatnak el a szervezetben. A hasnyálmirigy inzulintermelést végző sejtjei károsodhatnak, illetve el is pusztulhatnak, így 2-es típusú diabétesz alakulhat ki.

Stressz

A legtöbb ember egyetért abban, hogy a krónikus stressz a 21. század egyik leggyakoribb betegsége. Bár pozitív oldala is van, hiszen motiválhat, ha nem tudod megfelelően kezelni, romboló hatással lehet az egészségedre. Talán nem gondolnád, de a stressz szád egészségi állapotát is befolyásolja. A feszült emberek közül sokan csikorgatják a fogukat, és összeszorítják az állkapcsukat. Ezt az állapotot a szakemberek bruxizmusnak hívják.

A jelenség elsősorban éjszaka fordul elő. Bár nem kizárólag a stressz hatására alakul ki - kiválthatja alvási rendellenesség vagy rossz fogsorilleszkedés is -, többnyire a stresszes időszakokra és a szorongó emberekre jellemző. A fogcsikorgatás javulhat a szorongás csökkenésével, a munkahelyi vagy otthoni stressz elmúlásával.

Az éjszakai fogcsikorgatás következménye lehet fejfájás és állkapocsfájdalom is. A stresszt mihamarabb küszöböld ki az életedből, de legalábbis tanuld meg kezelni, mivel az állandó feszítés kilazíthatja, sőt, el is törheti fogaidat. Fogorvosod valószínűleg harapásgátló felhelyezését javasolja fogaid védelme érdekében, de a legfontosabb, hogy megtaláld a fáradt gőz kieresztésének módját. A rendszeres testgyakorlás - különösen a jóga -, a jobb időbeosztás, a masszázs vagy az izomlazítás is javíthat az állapotodon.

Cikkünk Mandy Collins A szép fog című könyve alapján készült.

A fogorvostudomány és a szájhigiénia mai technikáival a szájápolás ma már többet jelent a fogmosásnál és a fogselyemhasználatnál. A kötet jó tanácsokkal szolgál a megfelelő fogorvos kiválasztásához, és eloszlatja azokat a félelmeket, melyek az általános fogorvosi eljárásokat övezik. Külön fejezet szól a gyermekek fogainak ápolásáról, többek között a fogzásról és a kicsik egészségneveléséről. Ez a tájékoztató jellegű könyv a terhességnek és egyes betegségeknek a fogak és az íny állapotára gyakorolt hatásait is számba veszi.

Kiadja a Hajja és Fiai.
Ára 3200 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük