A legveszélyesebb fertőző betegségek

Amit a házikedvencek terjesztenek

Háziállatod számos kórokozót hordoz, amelyek közül a legtöbb veszélyes rád nézve.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az édes házikedvencek néha nem is olyan ártatlanok, mint gondolnád. A pihe-puha szőrtenger, és az imádnivaló barna bociszemek ugyanis valójában egy baktériumvonatot rejtenek. Ez első hallásra szörnyen hangzik, pedig teljesen természetes: a mi testünkön is megszámlálhatatlanul sok mikroorganizmus hemzseg, amelyek mindennapi életünk és egészségünk velejárói.

Az állatok fürdéskultúra híján természetesen több, és másfajta kórokozókat hordoznak testükön, melyek számukra ártalmatlanok, azonban ránk nézve súlyos betegségek okozói is lehetnek.

Terjedés

A paraziták, baktériumok, gombák és vírusok többnyire közvetlen érintkezés útján kerülhetnek át a te szervezetedbe, de az állati ürülék is rengeteg fertőzést hordoz, ezért kisgyerekek esetében kimondottan ügyelni kell, hogy merre járnak, és mit „kóstolnak” meg. Természetesen a fiatal szervezetnek még ebben a szenzitív periódusban kell találkozni a baktériumokkal, hogy megfelelő immunitásra tehessen szert, azonban a fokozottan fertőzött környezet ártalmas lehet! Gyermekednek éppen ezért fölösleges megtiltani, hogy a kertben játsszon a kutyával, vagy a macskával, inkább azt tanítsd meg neki, hogy miután a játék abbamarad, az első dolga egy alapos kézmosás legyen.

A háziállatok egyébként lélektanilag kimondottan jó hatással vannak az emberre. Ha tehát egyetlen gyereket nevelsz, előnyös lehet, ha családod körét kibővíted egy kutyával. Az állat társasága nem csak a magányt és a depressziót segít elkerülni, de a szocializációs folyamatokat is segíti, ugyanis a kisgyerek a kutyával is valamiféle társas kommunikációs szabályrendszert épít fel.

Toxoplasmosis – macska

Hazánkban ez a többnyire macskák által terjesztett betegség fordul elő a leggyakrabban. Ha erős immunrendszerrel rendelkezel, akár teljesen tünetmentesen is átvészelheted a betegség lefolyását, gyengébb immurendszer esetében azonban súlyos szervi tüneteket okozhat. A legveszélyeztetettebb azonban a magzat, aki a fertőzött anyától könnyen elkaphatja a betegséget, ami következtében ideghártya-gyulladással, vagy vízfejűséggel jöhet a világra. A betegség lappangási ideje egy és három hét között terjedhet, tünetként pedig hőemelkedés, láz, nyirokcsomó-duzzanat illetve máj- és lépmegnagyobbodás is jelentkezhet. Gyógyszeres kezelésre csak akkor van szükség, ha a betegség a szemet is megtámadja, egyébként a kór magától gyógyul.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Leptospirosis – kutya, hörcsög

A leptospirosist okozó baktériumot leggyakrabban a háziállatok vizeletében lehet megtalálni, ezért a rágcsálók terráriumát soha ne takarítsd védőruházat nélkül! A kórokozó súlyos agyhártyagyulladást, illetve a máj a vese és a vázizmok megbetegedését okozhatja. A fertőzés többnyire állatok közelében dolgozó emberek, illetve fiúgyermekek körében fordul elő. A betegség egy hét lappangási idő után jelentkezik, és fejfájás, magas láz illetve hányás kísérheti, azonban szerencsére nem okoz különösebb szövődményeket, antibiotikumos kezeléssel pedig maradéktalanul gyógyítható.

Papagájkór

A papagájkór olyan, levegő útján terjedő betegség, ami az előzőekkel ellentétben ember és ember közt is fertőz. A bakteriális fertőzést legkönnyebben díszmadaraktól kaphatod el, közvetlen érintkezés vagy belégzés útján, a lefolyása pedig nem egyszerű. A magas lázzal, mellkasi szúró fájdalommal és gyakran tüdőgyulladással járó betegség két hetes antibiotikumos kezelést igényel, az immunrendszer azonban még ezt követően is sokáig gyengébb lehet.

Ezt is szeretjük