Miért és hogyan segíti a fogyást a barna rizs a fehér rizs helyett? Sorra vesszük az előnyöket
A barna rizs tele van tápanyagokkal, és sokkal hosszabban eltelít.
A rizs a világon mindenfelé népszerű köret, Ázsiában különösen gyakran kerül az asztalra. Akad belőle rövid és hosszú szemű, vörös, vad, de a legnépszerűbb változatai az egyszerű fehér rizs és a barna rizs.
Még e kettő közül is főleg a fehér rizs terjedt el szerte a világon. A barna rizst viszont általában úgy emlegetik, mint ami a fehér rizs egészségesebb változata. De vajon tényleg jogos a szembeállítás? Összehasonlítottuk őket, hogy lássuk, mi az igazság.
Barna rizs vs. fehér rizs
A fehér rizs hántolással és fényezéssel készül, az eljárás során lekerül róla a külső héj, illetve a mag és a héj közötti réteg, mely a legtöbb rostot és tápanyagot tartalmazza. Mivel a rizsfélék javarészt szénhidrátból állnak, ezzel a finomítási eljárással a fehér rizst lényegében üres kalóriabombává teszik. Ezzel szemben a barna rizsben sokkal több tápanyag marad meg, ennek köszönheti színét is, viszont cserébe kétszer olyan lassan fő meg, és keményebb is marad a végén.
Összehasonlításképpen a főtt barna rizs 1,8 gramm rostot tartalmaz, miközben a fehér rizsben csak 0,4 gramm rost van, emellett a legtöbb vitaminból és ásványi anyagból - B6-vitamin, mangán, magnézium, foszfor, vas - is kétszer annyi van a barna rizsben.
Kutatások bizonyítják, hogy a barna rizs fogyasztása segít csökkenteni a vércukorszintet és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezzel szemben a fokozott fehérrizsfogyasztás a magas glikémiás index miatt összefüggésbe hozható a cukorbetegség kialakulásával. A barna rizs fogyasztása a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is csökkenti az antioxidáns-tartalma miatt, és a jó koleszterin megnövekedett szintjével is összefüggésbe hozzák.
A barna rizs a fogyásban is segíthet. Egy majdnem 30 ezer felnőtt és 15 ezer gyerek körében végzett kutatás azt találta, hogy kevesebbet nyomnak azok az emberek, akik több teljes kiőrlésű gabonát fogyasztottak, amilyennek a barna rizs is számít.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azért a barna rizsnek sem csak pozitív oldalai vannak. A fehér rizzsel ellentétben például tartalmaz fitinsavat. Ez egy antitápanyag, ami gátolja a vas és a cink felszívódását, így, ha valaki rengeteg barna rizst eszik, akár vashiánnyal is számolhat. Ez azonban tényleg csak azokat veszélyezteti, akiknek étrendje javarészt rizsből áll. Ezenkívül a barna rizsben lényegesen több arzén is van, mint a fehér rizsben.
A fehér rizs bűnlajstroma sem olyan szörnyű. A kutatások például néha ellentétes eredményeket mutatnak azzal kapcsolatban, hogy a fogyókúra szempontjából kártékony vagy éppen hasznos a fehér rizs. Bár számos tanulmány készült arról, hogy a feldolgozott gabona fogyasztása hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, más kutatások nem találtak ilyen összefüggést. Sőt, azokban az országokban, ahol a fehér rizs az étrend meghatározó része, a kutatások néha éppen afelé mutatnak, hogy kifejezetten segíti a fogyókúrát.
Rizs, mint fogyókúrás segítő
A rizs rezisztenskeményítő-tartalma miatt segíthet is a fogyókúrában. Az ilyen ételek táplálják a bélbaktériumokat, és ezért közvetve támogatják az egészséges emésztést, ami a súlyvesztés alapja.
Segítik a fogyást! Rezisztens keményítőkben gazdag ételek, melyek a vércukorszinttel is jót tesznek
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- fogyasztó praktikák