3 veszélyes kórokozó, ami a hűtőszekrényben is szaporodik
A hűtött ételekben is jelen lévő kórokozók veszélyes ételmérgezést okozhatnak.
A baktériumok leginkább a meleget kedvelik, azonban egyes kórokozók a hűtőszekrényben is vígan szaporodnak.
Ez azért veszélyes, mert komoly - akár szövődménnyel járó - fertőzéseket is könnyedén összeszedhetsz, akár már egy étkezés alkalmával. Vigyázz, hogy mit hogyan tárolsz!
Liszteriózis
A Listeria monocytogenes baktérium, amely a liszteriózis nevezetű fertőzésért felelős, tipikusan olyan kórokozó, ami ellenálló a hűtő alacsony hőmérsékletével szemben. A betegség általános tünetei a szokásos ételmérgezéses tünetek, mint hasmenés, hányás, fejfájás, azonban ha nem kezelik megfelelően, akár agyhártyagyulladáshoz és halálhoz is vezethet.
A betegség okozója elsősorban a húsokon, tejben, sajtokban, nyers zöldség- és gyümölcsféléken található meg. A fertőzés gyakorisága a nyári időszakban mindig nagyobb, de a hidegebb évszakokban is fontos az ételek megfelelő elkészítése.
A húsokat alaposan süsd-főzd meg, a sajt- és tejfogyasztást - főként, ha várandós vagy - korlátozd a pasztörizált változatokra, a zöldségeket-gyümölcsöket pedig fogyasztás előtt mindig mosd meg. Ha ezeket az alapvető higiéniai szabályokat betartod, akkor máris nagyban csökkentheted a liszteriózis kialakulásának esélyét.
Szalmonella
A szalmonella elsősorban nyári betegség, hiszen baktériuma nagy melegben könnyedén szaporodik, azonban ez még nem jelenti, hogy a hűtőben tárolt ételek biztonságban lennének, a kórokozó ugyanis nem pusztul el a frizsiderben sem. A fertőzés ráadásul nagyon kellemetlen, hányással, hasmenéssel, valamint fej- és hasfájással jár.
A szalmonellabaktérium nagyrészt a tojásos ételekben található meg, ugyanis a kórokozó a héj felszínén él, és akkor kerül az ételbe, amikor a tojást feltöröd. Ezért feltörés előtt mindig mosd meg alaposan a tojást: arra azonban vigyázz, hogy közvetlenül a felhasználást megelőzően tisztítsd csak meg, máskülönben a természetes védőréteget is eltávolíthatod róla. Illetve fontos, hogy miután feltörted a tojásokat, alaposan moss kezet, nehogy az legyen a kórokozóforrás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
E. coli törzs
Az E. coli baktérium az egészséges bélflórában is megtalálható, gondot akkor okoz, ha az immunrendszer nem működik megfelelően. A betegség hasmenéssel, hasi görcsökkel, gyengeséggel, magas lázzal és hányással jár, azonban ha nem fordulsz időben orvoshoz, bélnyálkahártya-gyulladáshoz és húgyúti megbetegedéshez is okozhat. A fertőzés lefolyása néhány nap, de utána még egy-két hétig előfordulhat étvágytalanság és rossz közérzet.
A fertőzésért elsősorban a szennyezett ivóvíz, illetve a zöldségek-gyümölcsök, húsok a felelősek. Ezért utóbbiakat mindig kellően alacsony hőmérsékleten tárold, a felhasználás során pedig alaposan süsd, illetve főzd meg őket. A gyümölcsöket-zöldségeket mindig mosd meg fogyasztás előtt - ezzel nem csak az E. coli-fertőzést, hanem sok egyéb betegséget is elkerülhetsz. Ha tudod, hogy otthonodban az ivóvíz minősége nem megfelelő, ugyanakkor nyáron szeretsz a hűtőben hideg vizet tartani, akkor fogyassz inkább ásványvizet.
Te mindig megmosod a zöldségeket-gyümölcsöket fogyasztás előtt?
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- megelőzés
Margarin kontra vaj: melyiket edd a vegyész szerint?
- megelőzés
- orvosi vizsgálat