Az erős menstruációs vérzést súlyos betegség is okozhatja: a teljes vérkép mellett más vizsgálatra is szükség lehet
Az erős menstruációs vérzésnek több tényező is állhat a hátterében, nőgyógyász szakorvos beszélt a leggyakoribb okokról.
A normális menstruációval járó vérveszteséget a vérképző rendszer működése kompenzálja, ám ha a menzesz kórosan hosszabb vagy erősebb a szokásosnál, súlyos vérszegénységhez vezethet.
Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint az első, legfontosabb lépés az okok tisztázása, hiszen akár súlyos probléma is állhat mögötte.
Hormonzavar, ciszta és mióma is okozhat erős vérzést
Aki tapasztja az erős, nagy mennyiségű vérveszteséggel járó vérzést, tudhatja, hogy mennyire kellemetlen ez a helyzet, sőt akár a következményként jelentkező egészségügyi problémákkal, elsősorban a vashiányos vérszegénységgel is szembe kell hogy nézzen. Amerikai felmérések szerint a 35-45 éves nők egyötödét érinti ez a probléma. A tünetek jellegzetesek: 7-9 napos menzesz, a normális mennyiségűnél nagyobb vérzés, vérrögök megjelenése, rosszullét, gyengeség, a két szabályos menstruáció között jelentkező vérzés, pecsételő, illetve együttlét után jelentkező úgynevezett kontaktvérzés.
- Az esetek egy részének hátterében állhat egy mióma, amely egy jóindulatú méhizomdaganat vagy méhmegnagyobbodás. A megvastagodott méhfal ugyanis nem tud kellőképpen összehúzódni, ami fokozott mértékű vérzéshez vezet - ismerteti dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.
- Az is előfordulhat, hogy a menorrhagiát, az erős vérzést a méhnyálkahártya túlzott megvastagodása okozza, de akár a méhen belüli fogamzásgátló eszköz is lehet a probléma kiváltója. Kiderülhet, hogy hormonális zavarok, például pajzsmirigyproblémák állnak a háttérben, de gyakori, hogy az endometriózis okoz két menstruáció között fellépő vérzést görcsös fájdalom kíséretében. Mindezeken felül ki kell zárni a megszakadt, méhen belüli terhességet, a spontán vetélés utáni állapotot, a medencegyulladást, vérrögképződési rendellenességet, a méhdaganatot, a cisztát és a polipot is. Az esetek egy részében mindezen okok kizárása után sem derül ki az erős vérzés oka.
Pontos diagnózisra épülhet hatékony kezelés
Nagyon fontos a teljes vérkép vizsgálata, amellyel megbecsülhető a hemoglobinszint és a menstruáció mértéke, illetve a vasháztartás állapota. Ha ez alapján kiderül, hogy valóban menorrhagiáról van szó, már egy rutin nőgyógyászati vizsgálat is kimutathatja például a miómát. Az ultrahang felvilágosítást ad a méhnyálkahártya állapotáról, ám ha ez sem hoz eredményt, szóba jöhet a méhtükrözés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A rákszűréssel egybekötött nőgyógyászati vizsgálatnak szintén meg kell történnie. Ha ennek során a nőgyógyász nem talál eltérést, úgy szóba jöhet rövid idejű gyógyszeres kezelés. Amennyiben a méhen belüli fogamzásgátló eszköz okozza a problémát, azt nyilván el kell távolítani, és ha nem áll fenn egyéb kizáró ok, javasolható a tablettás fogamzásgátlás, amely csökkentheti a menstruáció hosszát és mennyiségét. Szükség esetén szóba jöhet a méhkaparás, aminek segítségével a vérzés is megállítható, és szövettani utólagos vizsgálattal megállapítható, mi okozta a kóros vérzést. Ismert olyan módszer, épp a fent is említett hiszteroszkópia műtéti változata, amellyel a méhnyálkahártya nagy részét el lehet távolítani, és így megszűnik a vérzészavar. Végső esetben, különösen negyvenéves kor felett, ha a tervezett gyermekek már világra jöttek, és ha egyéb eljárások nem vezetnek eredményre, elképzelhető a méh eltávolítása. Természetesen amennyiben daganatos elváltozást találunk, mindenképpen a műtéti beavatkozás a legfontosabb - hangsúlyozza dr. Hetényi Gábor.
- Ezenfelül minden esetben hangsúlyos a vérszegénység megelőzése vagy mérséklése. Ezért orvosi javaslatra hasznosak lehetnek a vaspótló készítmények, és ajánlatos a vasban gazdag ételek fogyasztása, mint a bab, a borsó, a leveles zöldségek, a spenót, a szárított és bogyós gyümölcsök, a teljes kiőrlésű pékáru, a dió, a mandula, a mák és a vörös húsok.
Gyógyteák a menstruációs panaszokra
Bizonyos gyógynövényeket már több száz, akár ezer éve is használtak a nők, hogy enyhítsék a havonta jelentkező kellemetlen menstruációs tüneteiket. Ma is nagy segítséget nyújtanak, ugyanakkor fontos, hogy csak akkor tudják rendesen kifejteni hatásukat, ha rendszeresen, kúraszerűen isszák őket.
10 gyógytea, amely enyhíti a menstruációs panaszokat: kúraszerűen fogyasztva csodát tesznek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- erős
- menstruáció
- okok
- egészség
- nőgyógyász
- vashiány
- vérrög
- menstruációs görcsök ellen
- daganat
- vérvizsgálat
- Életmód