Gyors égetésű vagy szénhidrát típusba tartozol? Így fogyhatsz biztosan az emésztésed alapján
Az anyagcsere-diéta alapelve, hogy mindenkinek más és más emésztése van, amihez mérten kell bevinni a szükséges tápanyagokat.
Az anyagcsere-diéta szerint személyenként különböző, hogy mekkora mennyiségű szénhidrát, fehérje, zsír fogyasztása optimális egy adott embernek a fogyáshoz.
Több kutatás is bebizonyította, hogy az ember bélflórája olyan, akár az ujjlenyomat, gyakorlatilag nincs kettő teljesen egyforma. Ám a bélben lezajló anyagcsere-folyamatokra nemcsak a bélbaktériumok vannak hatással, hanem nagyban befolyásolja még az idegrendszer és a hormonháztartás is.
Az anyagcsere-diéta alapja
Az idegrendszer az emberi szervezet bonyolult, szövevényes hálója - ezt veszi alapul a diéta, amiben egyénenként megkülönböztetik a szimpatikus és paraszimpatikus rendszerek működését. A szimpatikus idegrendszer kapcsolódik a legtöbb zsigerhez, a szívhez, tüdőhöz, hasi és medencei zsigerekhez, befolyásolja a vér áramlását. A paraszimpatikus idegrendszer felelős a bélrendszer perisztaltikájáért és a mirigyek váladékkiválasztásáért. Mivel mindegyiknek megvan a maga feladata, már sejthető, mekkora különbségek lehetnek az emberek emésztésében, ha egy kicsit is eltér az idegrendszer egyénenként.
Anyagcseretípusok
Az anyagcsere-diéta szerint a kéttípusú idegrendszer mindenkinél másképp dominál. Ezeket számításba véve a különböző vércsoport és a hormonháztartás mellett három fő emésztési típust határoz meg, a szénhidrát-, a fehérje- és az egyensúlyi emésztést.
A szénhidrát típusba tartózóknak két fajtája van, a lassú égetésűek és azok, akiknél a szimpatikus idegrendszer dominál. Utóbbiak hajlamosak a soványságra, mivel a szimpatikus idegrendszer felelős az anyagcsere aktivitásáért - így ha túlműködik, gyakorlatilag hamar felemészti a kapott energiát, ezt nincs miből zsírrétegnek képződnie. A lassú égetésűek jellemzője, hogy ritkán ingadozik a testtömegük, de mivel túl kevés gyomorsavat állítanak elő, gyakran emésztési problémában szenvednek. Hajlamosak a fáradékonyságra és a depresszióra. Mindkettőre jellemző, hogy nem raktároznak maguknak kellő mennyiségű energiát, így a szénhidrát típusba tartózóknak magas szénhidrát- és alacsony fehérje-, zsírtartalmú ételek ajánlottak. Sok zöldséggel és gyümölccsel kell tarkítani az étrendet, gabonák közül teljes kiőrlésűek jöhetnek szóba. Főleg pulyka, csirke, illetve az alacsony zsírtartalmú tejteremékek lehetnek a palettán. A diéta alatt egy porció 60% szénhidrátot, 20 % zsírt és 20% fehérjét tartalmazhat.
A fehérje típuson belül is megkülönböztetnek paraszimpatikus és gyors égetésű típust. Akiknél a paraszimpatikus idegrendszer dominál, igazi tápanyag raktározó, hajlamos a túlsúlyra, könnyen zsírosodik a bőre és a haja. A helytelen életmód mellett sokszor lehet hasmenése, és többek között még koncentrációs nehézségekkel is küzdhet. A gyors égetésű ezzel szemben könnyen ingerelhető, nem bírja a stresszt, a helytelen életmód mellett hangulatingadozások és alvászavar gyötörheti. Étrendjébe olajban gazdag és magas fehérjetartalmú ételek ajánlottak, mint a belső szervek, marha, vörös húsok, tengeri halak, tojás, tejtermékek. A fehérjeemésztéssel rendelkezőknek a lassan felszívódó szénhidrátokra kell fókuszálni, mint a teljes kiőrlésű gabonák és a zöldségek. A menüjük 40% fehérjéből, 30% zsírból és 30% szénhidrátból állhat.
Az egyensúlyi típus a legszerencsésebb, mivel náluk egyensúlyban van az ideg- és emésztőrendszer. A vegyes típusba tartozóknak mindenből ugyanannyit kell bevinni egy nap, magas és alacsony zsír-, fehérje-, szénhidráttartalmú ételeket keverten kell fogyasztani. Így mindössze a vegyes étkezésre kell jobban odafigyelniük, de a diéta alatt náluk is kerülendőek a finomított élelmiszerek.
A diéta mellett szól, hogy személyre szabott, változatos táplálkozási lehetőséget nyújt, de ugyanúgy csökkenteni kell benne a finomított, könnyen emészthető szénhidrátokat. Ellene szól azonban, hogy a makrotápanyagok nem kiegyensúlyozottak, a fehérje típusú étrend túl magas a telített zsírokban - ez pedig leterhelheti a veséket. Kipróbálása előtt mindenképpen ajánlott dietetikussal vagy szakorvossal átbeszélni az étrendet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek forrása: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- emésztés
Bélbetegség elleni gyógynövények, amik még az akut gyulladást is csökkentik
- emésztés
- mozgásforma