A 7 legideálisabb reggeli cukorbetegeknek: recepteket is megosztott a szakorvos
Legyen szó bármely típusú cukorbetegségről, minden esetben szigorú étrendet igényel, a reggelire is külön oda kell figyelni.
Cukorbetegség esetén nem mindegy, hogy a beteg mit, mikor és mivel eszik, ezért sokszor komoly fejtörést okoz egy olyan diéta kialakítása, mely finom, változatos, és nem mellesleg kordában tartja a vércukorszintet.
Csikai Claudiát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, vajon milyen egy jó diabéteszbarát reggeli.
Változó napszaki inzulinérzékenység
A nap folyamán az emberek inzulinérzékenysége változik - ezt igen fontos figyelembe venni az étrend kialakításánál, pontosabban, hogy mikor milyen felszívódású ételeket fogyaszt az érintett. Reggel az inzulinérzékenység igen rossz, így kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat.
Ezt követően az inzulinérzékenység fokozódik, és a déli-délutáni órákban a legjobb. Ezért ekkor már megengedhetőek a gyorsan felszívódó szénhidrátok is, természetesen a kalória-, zsír- és szénhidrátmennyiséggel számolva. Késő délután, este ismét romlik, így ekkor újra csakis a lassú felszívódású ételekhez szabad nyúlni.
Reggelizz, mint egy király - vagy mégsem?
Azt mondják, a reggeli a legfontosabb étkezés, hiszen ha ezzel indítjuk a napot, felébreszti az anyagcserét, és kihat a nap többi étkezésére is. Amennyiben jól választjuk meg a reggelinket, úgy sokkal kisebb eséllyel nyúlunk napközben nassolnivalókhoz, valamint kevesebbet is fogyasztunk a többi étkezéseknél, később is éhezünk meg.
Cukorbetegség esetén azonban ügyelni kell, mit is eszünk reggelire: mivel csakis lassú felszívódású ételeket lehet ekkor fogyasztani, ezért a legjobb, ha valamilyen teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvicset veszünk magunkhoz fehérjével. A tejet magas laktóztartalma miatt ekkor kerüljük - ha nagyon nem tudunk meglenni nélküle, mondjuk, kávéhoz, abban az esetben választhatunk valamilyen alternatív tejet. Ekkor viszont ügyeljünk arra, hogy az cukormentes - sajnos gyakran nem az - és lehetőleg alacsony zsírtartalmú legyen. Ha mindenképp valamilyen tejterméket szeretnél, olykor kis cukormentes joghurtot vagy kefirt elfogyaszthatsz.
- Fontos, hogy nem szabad elfelejteni számolni a szénhidrátokat, reggelire általában 30g szénhidráttal kell számolni. Ez természetesen személyenként változhat, hiszen hogy kinek mennyi szénhidrát engedélyezett, azt befolyásolja az illető BMI-je, vércukorértéke is - mondja Csikai Claudia, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mik a legideálisabb alapanyagok reggelire diabétesz esetén?
- Teljes kiőrlésű kenyér.
- Zöldségek.
- Jó minőségű felvágottak, érdemes vigyázni az adalékanyagokkal, sóval, szójával.
- Kefir, joghurt.
- Zabpehely - vannak, akik érzékenyebben reagálnak rá, így ki kell tapasztalni.
- Tojás.
- Sajt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bevált receptek cukorbetegeknek
Avokádókrém (4 adag)
Hozzávalók:
- 2 db avokádó
- 1 db kicsi lila hagyma
- 1 db paradicsom
- 2 ek citromlé
- koriander
- fokhagyma
- só, bors
- 1 db főtt tojás
- 60 g teljes kiőrlésű kenyér
- 80 g jégsaláta
Elkészítés:
Vágjuk félbe az avokádókat, majd egy kanállal távolítsuk el a magokat és a héjat. Adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, ízesítsük. Főtt tojást helyezzünk a tetejére, kenyérrel és jégsalátával tálaljuk.
Melegszendvics
Hozzávalók:
- 30 g óvári sajt reszelve
- 3 szelet csirkemellsonka
- vaj - vékonyan kenve
- 60 g rozskenyér
- 150 g zöldpaprika
Elkészítés:
A szokásos módon készítsük el a melegszendvicset: a kenyeret kenjük meg vékonyan vajjal, tegyük rá a sonkaszeleteket, majd erre jöhet a reszelt sajt. Sütőben sütőpapíron sütve körülbelül 10-15 perc alatt tekinthető késznek, mikor már a sajt aranybarnára sült. Mellé jól megy a nyers zöldpaprika ízlésesen tálalva.
10 gyümölcs, amit diétázók, cukorbetegek is fogyaszthatnak
Az alacsony glikémiás indexű gyümölcsöket a cukorbetegek is fogyaszthatják.
10 gyümölcs, ami nem emeli nagyon a vércukrot: diétázók, cukorbetegek is fogyaszthatják
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- reggeli